پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 17 بهمن 1401

کد خبر : 126831

 
یاران سوارز مقابل ایران تسلیم شدند

ایران تنها تیم پیروز گروهB
تاریخ خبر : 1401-07-04
     
 
 
     
متن خبر :


 تیم ملی با هدایت کارلوس کی‌روش دقیقا به همان تیمی تبدیل شده که انتظارش را داشتیم. تیمی که می‌جنگد و در نهایت از بهترین فرصت نهایت استفاده را برده و به پیروزی می‌رسد.

نمایش تیم ملی فوتبال ایران برابر اروگوئه هر چند خیلی مقتدرانه نبود اما این امیدواری را به وجود آورد که در فاصله باقی مانده تا جام‌جهانی، کی‌روش بتواند تاثیرات بهتری در این تیم داشته باشد.

او از همان ابتدا نشان داد که به حواشی همیشگی فوتبال ایران اهمیتی نداده است. در چند وقت اخیر فدراسیون فوتبال و تیم ملی حواشی زیادی را دور خود دیدند. از برکناری اسکوچیچ تا آمدن کی‌روش و شایعاتی که برای انتشار نخستین لیست تیم ملی زیر نظر این مربی پرتغالی وجود داشت. اما او با تجربه‌تر از قبل شده و به این مطالب توجه نداشت.

این دقیقا همان تیمی است که در جام جهانی 2018 هم دیده بودیم. سخت بباز، سمج و فرصت طلب. توپ و میدان را در اختیار حریف قرار می‌دهد اما از تک موقعیت‌های به دست آمده نهایت استفاده را برده و آمار پیروزی خود را بالا می‌برد.

تیم ملی فوتبال ایران در نخستین دیدار تدارکاتی خود با کارلوس کی روش نمایشی متفاوتی داشت و هر چند برابر یکی از تیم‌های خوب منطقه آمریکای جنوبی به پیروزی رسید اما نشان داد برای حضور در جام جهانی مشکلات و نواقص زیادی دارد.

طبیعی است که در فرصت کم حضور کی روش در تیم ملی تا برگزاری دیدار با اروگوئه و سنگال و حضور در جام جهانی نباید انتظار داشت همه مشکلاتی که تیم ملی داشته از سوی سرمربی پرتغالی برطرف شود اما به نظر می‌رسد در همین زمان کوتاه هم می‌توان امیدوار بود به لطف تجربه و دانش بازیکنان تیم ملی شرایط بهتری نسبت به گذشته پیدا کند.

ملی پوشان ایران در حالی خود را برای حضور در جام جهانی آماده می‌کنند که زمان زیادی را به خاطر آشفتگی فدراسیون فوتبال و نامشخص بودن تکلیف تیم ملی از دست دادند و نتوانستند مثل سایر تیم‌ها خود را آماده حضور در قطر کنند.

با این حال دو دیدار تدارکاتی برابر اروگوئه و سنگال می‌تواند این فرصت را برای کی روش به وجود بیاورد که نسبت به گذشته «یادآوری» دقیق‌تری نسبت به کیفیت فنی و توانایی بازیکنان دعوت شده داشته باشد تا بتواند ترکیب این تیم برای دیدارهای حساس جام جهانی را انتخاب کند.

اروگوئه که خود را برای حضور در جام جهانی آماده می‌کند در دیدارهای گذشته اش شکستی نداشت و با سرمربی جدید خود روند خوبی را دنبال می‌کرد. در دیدار برابر ایران هم با وجود شکستی که پذیرا شدند نمایش خوبی داشتند و اکثر زمان بازی را در اختیار داشتند و موقعیت‌های زیادی را هم روی دروازه ایجاد کردند اما نتوانستند از این موقعیت‌ها استفاده کنند.

تیم ملی با کی روش به همان روش همیشگی برگشت. روشی که در 8 سال حضور این سرمربی در تیم ملی حاکم بود و مبتنی بر گل نخوردن و استفاده از ضد حملات بود. اتفاقی که در دیدارهای جام جهانی برزیل و روسیه هم رخ داد و تیم ملی هر چند به مرحله بعد صعود نکرد اما عملکرد قابل قبولی داشت و نتایج آبرومندی را هم از خود بر جای گذاشت.

بااین حال دو دیدار برابر اروگوئه و سنگال شرایط را برای کی روش مهیاتر خواهد کرد تا بتواند در جام جهانی روند گذشته را تکرار کند. هر چند بسیاری از علاقمندان به فوتبال امیدوارند و انتظار دارند که تیم ملی این بار از گروهش صعود کند اما به نظر می‌رسد با شرایطی که در ماه‌های اخیر رقم خورده و تیم ملی در بدترین شرایط خود قرار داشت، این توقع کمی دور از انتظار باشد.

نمایش برابر اروگوئه هر چند خیلی جذاب و مقتدرانه نبود اما این امیدواری را به وجود آورد که تیم ملی بتواند نمایش آبرومندی در قطر داشته باشد. البته که دیدار برابر سنگال هم می‌تواند به کی روش کمک کند تا ترکیب تیمش را بهتر شناسایی کند.

حالا کی‌روش شده است همان مربی‌ای که انتظارش را می‌کشیدیم. معمار تیمی که جانش را در میدان می‌گذارد تا نبازد، هوشمند است و به دنبال استفاده از موقعیت‌های طلایی و در نهایت آرامش را می‌توان از تمامی اعضای تیم ملی دریافت کرد. حالا می‌توان با این روند امیدوار به موفقیت در جام جهانی بود، در روزی که تیم ملی ایران مقابل تیم سوم قاره امریکای جنوبی نمایش قابل قبولی داشت وبه یک پیروزی روحیه بخش دست یافت سه حریف ایران در مقدماتی جام جهانی مقابل حریفان خود شکست خوردند.

از چهار تیم حاضر در گروه دوم مرحله مقدماتی جام جهانی تنها شاگردان کارلوس کی روش توانستند دیدار تدارکاتی خود را با پیروزی پشت سر بگذارند.

تیم ملی ایران که به تازگی کارلوس کی روش را به عنوان سرمربی بالای سر خود دیده است در نخستین بازی تدارکاتی با این سرمربی برابر اروگوئه به میدان رفت و با تک گل مهدی طارمی به پیروزی رسید.

این در حالی بود که تیم ملی انگلیس نخستین حریف ایران در جام جهانی برابر ایتالیا تن به شکست یک بر صفر داد. ولز دیگر حریف ایران برابر بلژیک ۲ بر یک بازی را واگذار کرد و تیم ملی آمریکا که روز 8 آذر به مصاف ملی پوشان کشورمان خواهد رفت ۲ بر صفر مغلوب ژاپن شد. تیم ملی فوتبال ایران در دومین دیدار تدارکاتی خود روز چهارم مهر ماه در اتریش به مصاف تیم ملی سنگال خواهد رفت.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.