1399-05-151399-05-25bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 25 مرداد 1399

کد خبر : 100350

 
غروب عصر طلایی در همدان
تاریخ خبر : 1398-07-21
     
 
 
     
متن خبر :


■ بلاتکلیفی پروژه ای که قرار بود 8 هزار شغل برای همدان  ایجاد کند

 خرداد ماه امسال درست 5 سال از قدمت سرمایه گذاری پروژه عصر طلایی در همدان می گذارد  . سال 1393  همزمان با حضورمسعود سلطانی‌فر معاون اسبق رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی در همدان کلنگ پروژه عصر طلایی به زمین زده شد . میزان سرمایه‌گذاری این پروژه، 574 میلیارد تومان در استان بود و قرار بر آن بود که  اشتغال برای 1200 نفر رقم خورد.
با توجه به کمبود زیرساخت‌های گردشگری در استان و شهر همدان، تلاش برای جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی نسخه‌ای بود که مسئولان استان و مدیران شهری همدان به منظور توسعه زیرساخت‌های گردشگری از جمله احداث هتل، سوئیت‌های اقامتی، پارکینگ طبقاتی، مراکز تجاری و تفریحی پیچیدند.
اعطای امتیازات و تسهیلات ویژه به سرمایه‌گذار اعم از تخفیف در مبلغ عوارض یا حذف آن، اعطای زمین رایگان یا با قیمتی کمتر از عرف منطقه و پرداخت وام‌های بانکی با سود کم و بازپرداخت طولانی نیز سیاستی بود که مسئولان استان برای ترغیب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین اخذ کردند.
 نسخه جذب سرمایه گذاری
یکی از پروژه‌های مهم گردشگری استان که قرار بود بر پایه همین نسخه یعنی جذب سرمایه گذاری خارج از استان و نیز اعطای امتیازات ویژه به سرمایه گذار به منظور ترغیب و تسریع در سرمایه گذاری در شهر همدان احدات شود، پروژه عصر طلایی هگمتانه است.
در حالی که قرار بود پروژه عصر طلایی هگمتانه بر اساس وعده ها سال گذشته به بهره‌برداری برسد روند احداث این پروژه مهم گردشگری متوقف شد
پروژه عصر طلایی هگمتانه، بزرگترین مجتمع چند کاربری در نوع خود در غرب کشور محسوب می‌شود. محل احداث این پروژه در اراضی موسوم به باغ میوه قرار دارد که در وردوی شهر همدان از سمت جاده تهران(جنب فرودگاه) واقع شده است.
این مجموعه گردشگری، تجاری، اداری، اقامتی و تفریحی به دو فاز تقسیم شده که فاز اول در زمینی به وسعت 2.5 هکتاری و فاز دوم در زمینی به وسعت 6 هکتار اجرا می‌شود.
مجموعه تجاری، تفریحی و گردشگری شامل بخش‌هایی چون شهر سفال، شهر مبل، شهر فرش، شهر اتومبیل، گالری طلا و جواهر، هایپر مارکت، مجموعه تجاری و رستوران، پارکینگ، بانک، شهربازی، پردیس سینمایی و مجموعه ورزشی می‌شود که قرار بود در زمین 6 هکتاری احداث شود.
مجموعه رفاهی وسوئیت‌های اقامتی هم شامل 83 سوئیت، بخش اداری پروژه و چندین رستوران سنتی و فست فود نیز در زمین 2.5 هکتاری واقع شده است.
 هزار میلیارد سرمایه گذاری و 8 هزار نفر شغل
بر اساس تعهدات سرمایه گذار قرار بود در این پروژه هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری و برای 8 هزار نفر نیز شغل ایجاد شود. نماینده شرکت عصر طلایی هگمتانه در بهمن ماه سال 93 در کارگروه گردشگری استان عنوان کرده بود : سوئیت‌های اقامتی این پروژه در زمین 2.5 هکتاری در کمتر از یک سال به بهره برداری می‌رسد و مجموعه تفریحی، گردشگری پروژه نیز سال 97 افتتاح خواهد شد.
با این که در اواسط سال 98 به سر می‌بریم فاز اول این پروژه یعتی سوئیت‌های اقامتی که قرار بود یک ساله احداث شود با هزینه 100 میلیارد تومانی( 40 میلیارد آن از سوی سرمایه گذار تامین شده و مابقی آن وام بوده)  85 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و برای احداث فاز دوم نیز در زمین 6 هکتاری صرفا بخشی از خاکبرداری صورت گرفته است.
جالبتر اینکه نماینده شرکت عصر طلایی هگمتانه که سرمایه‌گذاری اصلی پروژه ساخت هایپرسنتر در مجموعه باغ میوه همدان را بر عهده دارد نیز در زمان کلنگ‌زنی این پروژه از داشتن نگاه غیر بومی به همدان دراین پروژه خبر می‌داد و معتقد بود همدان به دلیل داشتن مناطق طبیعی و تاریخی، استانی استراتژیک محسوب و از پتانسیل گردشگر بالایی برخوردار است.
 وعده حداکثر تا سه سال آینده!!!
محمود شرفخانی در زمان آغاز به کار پروژه  اشتغال‌زایی را به عنوان یکی از اهداف احداث این مجموعه عنوان کرد ه و گفته بود :  در زمان ساخت این مجموعه چهار هزار نفر مشغول به کار می‌شوند.
وی وعده داده بود ،  حداکثر تا سه سال آینده این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد که البته فاز نخست مجموعه هایپرسنتر است که 18 ماهه به پایان خواهد رسید اما هرگز این وعده محقق نشد و چالش های اداری و موافقتهای قدیمی مسئولان وقت هر یک به دری بسته خورد و امروز این پروژه هم ناتمام شبیه برخی دیگر پروژه های گردشگری همچو هتل ندیمی روی دست همدان مانده است
حالا پس از پشت سر گذاشتن فراز و فرودهای بسیار پای پیگیری این پروژه به ظاهر به طور جدی به شورای اسلامی شهر باز شده است .
 زیرساخت های اولیه جذب سرمایه گذار حوزه گردشگری
رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان گفت: جذب سرمایه گذار برای اجرای پروژه های گردشگری در همدان نیازمند تامین زیرساختهای اولیه است.
حسین قراباغی در جلسه کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهرهمدان که پیرامون بررسی پروژه های سرمایه گذاری شهرداری برگزار شد، اظهار کرد: تعدادی از پروژه های سرمایه گذاری شهرداری آماده شده و باید سرمایه گذار بر اساس همان نقشه ها، طرح ها را اجرایی کند.
قراباغی با تاکید بر اینکه زمینه و بستر حضور سرمایه گذاران باید در همدان فراهم شود، اظهار کرد: در این راستا باید علاوه بر توجه به سرمایه‌گذاران خارجی، زمینه ورود سرمایه‌گذاران داخلی را نیز ایجاد کرد.
وی تاکید کرد: اقداماتی که دفتر مطالعات شهرداری برای حوزه گردشگری انجام داده باید با برنامه و با هدف مشخصی پیش برود و برنامه ریزی مناسبی برای فراخوان طرح ها داشته باشد.
 احداث ۶۵۶ ویلا در پروژه پارک ملل
وی با اشاره به پیش بینی احداث ۶۵۶ ویلا در پروژه پارک ملل، اظهار کرد: احداث این ویلاها اتفاق مبارکی است که در صورت تحقق امر، تغییرات محسوسی را در منطقه شاهد خواهیم بود.
قراباغی به طرح‌های مطالعاتی شهرداری همدان در خصوص سرمایه‌گذاری اشاره کرد، افزود: نکته طرح ها  حائز اهمیت نقشه های اولیه این طرح ها است که باید در کمیسیون های تخصصی خدمات شهری، فنی و عمرانی، معماری شهرسازی و اقتصادی شورا مورد بررسی قرار گیرد.
وی یکی از آسیب‌های اجرای پروژه ها را عدم اجرای درست طرح ها دانست و گفت: گاهی بعضی از پروژه ها بر اساس طراحی صورت گرفته پیش نرفته و پس از آغاز کار تبدیل به پروژه دیگر می شود که این امر آسیب جدی در معرفی شهر و استان محسوب می شود.
رئیس کمیسیون اقتصاد سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان ادامه داد: باید هر چه سریعتر پروژه های طراحی شده  به سازمان سرمایه‌گذاری ارائه شده و فراخوان نیز صورت گیرد.
حال پس از معطل ماندن چند پروژه در همدان که مدتها از آغاز آن میگذرد میتوان گفت ،  اگر چه برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری همدان از یک سو حضور و سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذارانی خارج از استان ضرورت دارد و از سوی دیگر مسئولان باید برای ترغیب آنها به سرمایه‌گذاری در همدان امتیازاتی نیز اعطا کنند، اما بی‌تردید قرارداد‌ها به گونه‌ای باید تنظیم شود که هم مسئولان و هم سرمایه‌گذاران بر تعهداتشان در هر پروژه پایبند بمانند و هیچ یک نتواند به راحتی از زیر بار تعهدات خود شانه خالی کند.
آن چه مسلم است در معطل ماندن پروژه مهم عصر طلایی هگمتانه این تنها منافع مردم شهر و روند مسیرهای توسعه در همدان است که زیر سوال میرود تنها می توان امیدوار بود در اسرع وقت مشکلات عدیده در مسیر تکمیل پروژه های نیمه تمام حل و فصل شوند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.