1401-08-251401-09-05bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 5 آذر 1401

کد خبر : 117888

 
شهردار همدان مطرح کرد

شهر توسعه یافته در گرو مشارکت مردم
تاریخ خبر : 1400-03-10
     
 
 
     
متن خبر :

 شهرمرکزفرصت و محیطی برای ارایه تواناییهای بالقوه انسانی است مشارکت مردمی به عنوان عنصرمهم مدیریتی درجهان امروز مطرح است.
 زیرا مسائل و پیچیدگی های شهری به ویژه کلانشهرها به حدی است که هیچ مدیرتیزبین و مقتدری هم نمی تواند به تنهایی آن را تحت کنترل درآورد. امروز مفهوم جدیدی به نام حقوق شهروندی و مشارکت شهروندان درجوامع مطرح است که توسعه مدیریت شهری تحول مشارکتی آموزش تحول و پایداری شهری و توسعه یافتگی با آن ارتباط مستقیم دارد.
درحالی که هنوز نگاه برخی مدیران به شهروندان نگاهی تکلیف مدار است و به آنان به عنوان ساکنان منفعل نگاه میشود آنهم بدون دخالت دادن آنان درتصمیم گیری و خبررسانی شفاف شهردار همدان برخلاف دیگر مدیران شهری از لزوم مشارکت مردم برای توسعه یافتگی شهر سخن میگوید .  شاید به همین دلیل است که شهروندان همدانی بیشتر نسبت به دیگر شهروندان شهرها، شهررا متعلق به خود میدانند و حتی در رفع مشکلات آن چاره ای می اندیشند .
شهردار همدان معتقد است : مهمترین هدف مدیریت شهری در واقع ارتقای شرایط کار و زندگی جمعیت ساکن در قالب اقشار و گروه های مختلف اجتماعی و اقتصادی و حفاظت از حقوق شهروندان، تشویق به توسعه اقتصادی و اجتماعی پایدار و حفاظت از محیط کالبدی شهر است.
عباس صوفی میگوید : شرکت مردم در امور شهری باعث افزایش عزت نفس، افزایش تعامل اجتماعی، افزایش تجربه و مهارت و تقویت خصلت هایی نظیر خود رهبری، خود مسئولیت پذیری می شود و زمینه را برای تغییر و تحول در جهت تلطیف و پویایی شهر آماده می کند.
 شهردار همدان گفت: شهری می‌تواند توسعه پیدا کند که مشارکت مردم را در اختیار داشته باشد و بدون مشارکت مردم توسعه شهر امکان‌پذیر نخواهد بود.
 برای توسعه شهر
باید از ظرفیت مردم استفاده کنیم
عباس صوفی همچنین در این زمینه  در نشست صمیمانه با همیاران محله آقاجانی بیگ با بیان اینکه همیاران محلات اتفاق خوبی است که در شهرداری همدان رخ داده است، اظهار کرد: باید برای توسعه شهر از ظرفیت خود مردم استفاده کنیم که همیاران محلات با استفاده از ظرفیت معتمدین محله، روحانی، استاد دانشگاه، بسیجی و تمام اعضای محله به رشد و توسعه و حل مشکلات محله خود کمک می‌کنند.
وی افزود: شهری می‌تواند رشد داشته باشد که مشارکت مردم را در اختیار داشته باشد همچنین رضایتمندی از مدیریت شهری با حضور مردم در این عرصه محقق خواهد شد.
شهردار همدان با بیان اینکه 3 سال سخت را پشت سر گذاشته‌ایم، گفت: از نظر اقتصادی واقعاً روزهای بسیار سختی را پشت‌سر گذاشته‌ایم، چند برابر شدن قیمت‌ها و عدم درآمد کار را در شهرداری دشوار کرد اما همواره بدون توجه به این مشکلات در جهت رضایتمندی مردم اقدام کردیم.
صوفی خاطرنشان کرد: رشد متوازن تمام محلات همدان از ابتدا در دستور کار ما بوده است و از سال 96 تا 1400 بودجه شهرداری همدان 4 برابر افزایش پیدا کرد  که میانگین این افزایش در تمام شهرداری‌های ایران 2 و نیم برابر بوده و اعتقاد داریم باز هم این میزان برای جبران عقب ماندگی‌ها کم است.
وی با اشاره به اقدامات مهم شهرداری همدان بیان کرد: احداث پارک 250 هکتاری، پارک 100 هکتاری و پارک‌های بزرگ و کوچک در محلات، بازگشایی متعدد معابر، ایجاد 29 زمین ورزشی در مناطق چهارگانه شهرداری و نهضت بزرگ آسفالت‌ریزی که 200 هزار تن آسفالت در شرایط اقتصادی موجود ریخته شده است از جمله اقدامات است.
شهردار همدان عنوان کرد: در منطقه 2 نیز پارک مصلی و تسریع در ساخت پارکینگ آقاجانی بیگ را در دستور کار داریم.
صوفی با اشاره به علت تأخیر در احداث پارکینگ آقاجانی بیگ گفت: افزایش چندین برابری هزینه اتمام پروژه که پیمانکار انتظار این افزایش قیمت را نداشت باعث کند شدن روند احداث پروژه شد اما ما تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم این پروژه ظرف ماه‌های آینده به اتمام برسد.
وی ادامه داد: در سال 99 نیز با توجه به افزایش قیمت اتوبوس اما شهرداری همدان در همین شرایط هم بیشترین حجم نوسازی را داشت.
شهردار همدان با بیان اینکه هدف از همیاران محلات کمک به مدیریت شهری در توسعه متوازن شهر و افزایش مطالبه گری مردم است، تأکید کرد: در سایر کشورها مدیریت شهری تمام امور شهر از جمله آب، برق، گاز و سایر امور را در دست دارد و بسیاری از مباحث مطرح شده در این نشست به این ادارات بازمی‌گردد که ما سعی می‌کنیم اگر هم متولی نیستیم مشکلات را حل کنیم.
صوفی خاطرنشان کرد: اما همیاران محلات در جهت مطالبه گری می‌توانند یک شب رئیس اداره برق، آب، گاز، بهداشت و سایر ادارات را برای حل مشکلات خود به مسجد دعوت کنند.وی با اشاره به تلاش برای حل مشکلات محله آقاجانی بیگ گفت: این قول را نمی‌دهیم که مشکلات یک شبه حل شود چون امکان‌پذیر نیست اما با همکاری و تلاش خود مردم و بررسی درخواست‌ها حل تمام مشکلات با اولویت‌بندی در دستور کار شهرداری همدان قرار خواهد گرفت.
شهردار همدان افزود: آسفالت‌ محله آقاجانی بیگ، پیاده‌راه سازی، پارکینگ آقاجانی بیگ و سایر موضوعات به صورت جدی پیگیری خواهد شد. صوفی با ابراز خوشحالی از ایجاد همیاران محلات بیان کرد: همیاران محلات اتفاق مبارکی است که باعث می‌شود مسائل و مشکلات مردم حل شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.