1403-02-221403-03-01bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 1 خرداد 1403

کد خبر : 132754

 
تفاهمنامه همکاری مدیریت شهری و دستگاه قضا منعقد می‌شود
تاریخ خبر : 1402-03-30
نویسنده : جلال محمدکریمی
     
 
 
     
متن خبر :


 تفاهمنامه همکاری بین مدیریت شهری و دستگاه قضایی منعقد می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: شورای شهر و شهرداری آمادگی انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با دستگاه قضایی استان را دارد.

محمود مسگریان در جلسه صحن شورا که با حضور معاون قضایی رئیس دادگستری و معاون توسعه حل اختلاف استان همدان برگزار شد، افزود: حوزه اجتماعی خانواده که در بعضی از مسائل مورد آسیب قرار گرفته رکن اصلی اجتماعی کشور را مورد هجمه قرار داده است.

مسگریان با بیان اینکه با بروز مشکلات اجتماعی تکلیف ما مضاعف شده است، یادآور شد: همه ما مسئولین باید با ارائه راهکارها و تدوین برنامه های مناسب در راستای تحکیم بنیان خانواده و ازدواج گام برداریم.

مسگریان به وظایف و مسئولیت شهرداری در حوزه اجتماعی و فرهنگی نیز اشاره کرد و افزود: می‌توان توافق نامه‌های مسائل فرهنگی با دادگستری استان برای استفاده از امکانات و فضاهای شهری منعقد کند.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر همدان یکی از مطالبات شورا از شهرداری را تقویت نقش فرهنگی و اجتماعی شهرداری برشمرد و گفت: معتقدیم همانگونه که به امور خدمات شهری و عمرانی پرداخته می‌شود بایستی به حوزه فرهنگی اجتماعی در شهرداری نیز توجه ویژه شود.

علی رضایی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی اجتماعی اظهار داشت: جامعه ما به ویژه شهرهای بزرگ با آسیب های اجتماعی مواجه است که متاسفانه روند فزاینده ای را در پیش گرفته و باید نسبت به این موضوع چاره اندیشی جدی شود.

رئیس کمیسیون برنامه بودجه و فناوری اطلاعات شورای شهر همدان در این جلسه با اشاره به اینکه همدان در بحث و حل مباحث قضایی با روش‌های تربیتی و فرهنگی در کشور پیشرو است، اظهار داشت:رویکردها در نگاه به فرهنگ به واگرایی فرهنگی می‌انجامد و عملاً خروجی اقدامات فرهنگی امکان پذیر نیست.

اکبر کاووسی امید اضافه کرد: تقویت حوزه فرهنگی را باید از مدارس آغاز کرد چرا که مدارس می توانند در تربیت دانش آموزان صبور نقش داشته باشند که لازمه آن ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت معلمان است که صبر را تمرین کرده و به دانش آموزان صبور تربیت کنند.

وی با اشاره به اینکه یکی از آسیب های اجتماعی و جرایمی که در جامعه رخ می دهد خشم و عدم کنترل آن است، گفت: تغذیه در کنترل خشم بسیار موثر است و باید فرهنگ مصرف تغذیه سالم را ترویج دهیم.

رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه ضرورت پایبندی به عدالت و قسط را بزرگترین هدف بعثت انبیا (ع) برشمرد و گفت: در بسیاری از مواقع در امر عدل و عدالت دچار سوء برداشت و سوء تفسیر هستیم .

 مهدی حیدری با اشاره به اینکه پول پاشی و مدیریت لیبرالی در شهر از مختصات تفکر اُمَوی است، متاسفانه آنچه امروز در برخی موارد مانند پول پاشی‌ها دیده می‌شود ضد عدالت و به مثابه امتداد سبک مدیریتی معاویه در لباس عدالت و دیانت است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری، زیست محیطی و بهداشت شورای شهر همدان نیز با اشاره به اهمیت و جایگاه حفظ کرامت انسانی، گفت: حوزه فرهنگی یکی از مباحث و وظایف ذاتی شهرداری ها است که باید به آن پرداخته شود.

علی اکبر نظری با بیان اینکه جرایم در حوزه ها و زمینه های مختلف رخ می‌دهد، اظهار داشت: مدعی العموم به عنوان مدعی جامعه وظایفی دارد و بسیاری از مسائل و مشکلات به سیستم دولتی برمیگردد از جمله ترک فعل مسئولین که باید به عنوان جرم تلقی شود اما متاسفانه این موضوع کمتر دیده می شود.

معاون توسعه حل اختلاف استان همدان در این جلسه از راه اندازی مجموعه‌ای به نام "ستاد صبر" در زیر مجموعه مرکز حل اختلاف استان برای بخشش محکومان خبر داد و گفت: ترویج فرهنگ صلح و سازش و استفاده از تمامی ظرفیت ها به منظور توسعه مصالحه رویکرد دستگاه قضا است.

سید هادی مصطفوی نقطه مشترک بین سیستم قضایی و شورای شهر و شهرداری را ارتباط مستقیم این نهادها با مردم برشمرد و افزود: لازم است در راستای توسعه فرهنگ مصالحه با هم همکاری و تعامل داشته باشیم.

مصطفوی اضافه کرد: مخفف صبر صلح و سازش، بخشایش و رضایت است که اگر اختلافی پیش آمد در گام نخست باید مردم گذشت کنند و اگر نشد مذاکره کنند و یا دیگران واسطه صلح شوند به همین سبب ستاد صبر تشکیل شده است.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.