1402-06-301402-07-09bool(false) 1402-06-301402-07-09bool(false) 1402-06-301402-07-09bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 9 مهر 1402

کد خبر : 131006

 
چهارراهی که پردردسر شد

آهنگ سنگین ترافیک در پیشاهنگی
تاریخ خبر : 1401-12-23
نویسنده : نیلوفر بهرمندنژاد
     
 
 
     
متن خبر :


 روزهای پایانی سال است و ترافیک شهری در مناطق مختلف شهر همدان غوغا می‌کند، ترافیکی که از سعیدیه تا چهارراه پیشاهنگی ادامه دارد و قبل از حذف میدان به زیرگذر بعثت هم نمی‌رسید و حالا خیابانهای منتهی به  این چهارراه و کوچه پس‌کوچه‌ها پُر از خودرو است و ترافیک!

 ساعت از 12 ظهر گذشته است از حدود یکی دو هفته پیش که میدان پیشاهنگی را تخریب و تبدیل به چهارراه کرده‌اند دردسرهای فراوانی را برای رانندگان و شهروندان ایجاد کرده‌است و اکنون این مسیر پرترافیک به چهارراهی تبدیل شده‌ که بیشتر از آنکه به رفع معضل ترافیک کمک کند، رانندگان را سردرگم کرده است و سبب پرترافیک شدن این نقطه نسبت به قبل شده است اما باید دید اینگونه تصمیم‌گیری‌ها واقعاً کارشناسی‌شده است یا خیر؟!

 پس از تخریب این میدان و تبدیل شدن آن به تقاطع، پیامک‌های گلایه‌آمیز بسیاری از سوی شهروندان به روزنامه ارسال شد و از این اقدام که سبب ایجاد گره ترافیکی در منطقه شده است انتقاد کردند.

برای پیگیری این موضوع از بلوار ولایت به سمت چهارراه پیشاهنگی حرکت می‌کنم ساعت از 12 ظهر گذشته است اما از صد متری تقاطع گرفتار ترافیک می‌شوم، برای بررسی بیشتر از خودرو پیاده می‌شوم کم‌کم به سمت چهارراه می‌روم، نزدیک چراغ راهنمایی به دلیل سبز شدن همزمان 2 چراغ وضع آشفته چهارراه بیشتر خودنمایی می‌کند و با هر سبز شدن چراغ، گرهی در وسط چهار راه ایجاد می‌شود.

به سراغ یکی از رانندگان تاکسی پشت چراغ قرمز که منتظر سبز شدن چراغ است می‌روم تا با او به عنوان کسی که روزانه در این مسیر مسافر دارد گفت‌وگویی کنم، با حالت عصبانی و آشفته می‌گوید: واقعاً جای سؤال دارد که بر چه اساس و مبنایی میدان را حذف کرده‌اند و بیشتر ازاینکه به روانسازی ترافیک کمک کنند رانندگان را سردرگم کرده‌اند و بعید می‌دانم که معضل ترافیک همدان با چنین مصوبه‌های که یک شبه تصمیم می‌گیرند حل بشود؟

یکی دیگر از شهروندانی که در آن طرف چهارراه مغازه دارد هم می‌گوید: یکی از دلایل اصلی ترافیک 2 زمانه بودن چراغ قرمز است که سبب شده خودروها با هم برخورد کنند در حالیکه اگر چراغ‌ها به صورت 4 زمانه شوند دیگر چنین اتفاقی نخواهد افتاد و اگر میدان بود ناخودآگاه از سرعت خودروها کاسته می‌شد.

در ادامه به سراغ 2 خانمی که در گوشه‌ای از چهارراه ایستاده‌اند و به نظر می‌رسد که در حال ثبت ورود و خروج خودروها در این تقاطع هستند، علت کارشان را جویا می‌شوم و در پاسخ می‌گویند که از طرف سازمان حمل‌ونقل ترافیک آمده‌اند و نمی‌توانند هیچ اطلاعاتی به ما دهند.

برای پیگیری دلایل این اقدام در حذف میدان پیشاهنگی و تبدیل آن به چهارراه، در همان لحظه با رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تماس می‌گیرم، وی در مورد یکی از دلایل تبدیل شدن میدان به چهارراه می‌گوید: زمانی که در مسیری ترافیک ایجاد می‌شود دیگر میدان پاسخگوی کاهش بار ترافیکی نخواهد بود بنابراین در این مواقع لازم است که شهروندان و رانندگان همانند زمانی که میدان وجود داشت رفتار کنند زیرا فقط میدان حذف شده‌است و تغییر آنچنانی در کاربری آن ایجاد نشده‌است و در هر 4 طرف این تقاطع چراغ راهنمایی‌ورانندگی وجود دارد.

فرخ جمالی با اشاره به اینکه این تقاطع نیاز به اصلاح هندسی دارد، بیان می‌کند: برای کاهش بار ترافیکی اصلاحات هندسی لازم است که با انجام مهندسی کار می‌توان تا حدی این مشکل را رفع کرد.

وی درپاسخ به اینکه آیا ایجاد بریدگی می‌تواند راهکاری برای کاهش ترافیک باشد هم تأکید می‌کند: به دلیل شیبی که در بلوار ولایت وجود دارد امکان ایجاد بریدگی وجود ندارد، تنها راهکار بلندمدت این منطقه اجرای طرح یوترن غیرهمسطح است که از طریق آن بتوانیم 2‌بلوار را به هم وصل کنیم زیرا تقاطع‌های زمینی پاسخگوی این حجم از خودرو نخواهد بود که این امر مهم با کار کارشناسی دقیق صورت خواهد پذیرفت.

جمالی طرح یوترن را ایجاد نوعی دوربرگردان استاندارد که باعث روانی تردد می‌شود عنوان کرد و هدف از انجام این کار را کاهش بار ترافیکی دانست. وی در ادامه تصریح می‌کند: این چهارراه دیگر به میدان تبدیل نخواهد شد اما امکان اصلاحات مورد نیاز در محل وجود دارد.

مدیر منطقه ۲ شهرداری همدان نیز در این‌باره می‌گوید: میدان پیشاهنگی(میدان 13 آبان) براساس مصوبه‌ای که از سوی اعضای شورای هماهنگی ترافیک استان به شهرداری ابلاغ گردیده‌، حذف و تبدیل به چهارراه شده‌است.

حجت کریمی جاوید می‌افزاید: ناهماهنگی زمان چراغ راهنمایی نیز در حال بررسی است که بتوانیم زمان چراغ راهنمایی را به یک نقطه استاندارد برسانیم که در زمان عبور و مرور خودروها مشکلی ایجاد نشود، همچنین ایجاد هرگونه تغییر نیاز به بررسی کارشناسانه دارد که در صورت تأیید شدن شهرداری آن را اجرا خواهد کرد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.