پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 10 آذر 1402

کد خبر : 116307

 
۳۲۵ مورد خودزنی همـدانی‌ها برای گرفتن دیـه!
تاریخ خبر : 1399-12-14
     
 
 
     
متن خبر :

 مدیرکل پزشکی قانونی همدان 325 خودزنی در استان خبر داد که 234 مورد خودزنی از سوی مردان و ۹۱ مورد توسط زنان با ادعای نزاع و درگیری با هدف دریافت دیه و خسارت در ده ماهه سالجاری صورت گرفته است و در مراکز پزشکی قانونی استان کشف و به مراجع قضایی اعلام شد.
آرتین کمالی در گفت‌وگو با ایرنا گفت: پزشکی قانونی علاوه‌بر تصادف ساختگی با پدیده‌هایی همچون خودزنی با ادعای نزاع و درگیری به‌منظور دریافت دیه نیز مواجه است، در‌حالی‌که این موارد از سوی کارشناسان با تجربه پزشکی قانونی قابل تشخیص است.
وی اضافه کرد: افرادی به قصد کلاهبرداری و دریافت خسارت، با کمک شخص یا اشخاص دیگر صدماتی متعدد و شدید که حتی شامل شکستگی‌های استخوانی می‌شود در خود ایجاد می‌کنند که برخی مواقع این اقدام سبب نقص عضوهای ماندگار در افراد نیز می‌شود.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان اظهار داشت: این افراد با ادعای بروز این آسیب‌ها و عوارض در سانحه تصادف یا نزاع و درگیری در صدد دریافت دیه و جبران خسارت به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند، درحالی‌که بسیاری از این صدمات ساختگی قابل تشخیص است.
کمالی با تأکید بر اینکه کارشناسان پزشکی قانونی قادر به تشخیص خودزنی از دیگرزنی هستند، بیان کرد: افرادی که اقدام به خودزنی می‌کنند در بیشتر موارد نه‌تنها از آسیب رساندن به خود سودی نمی‌برند بلکه با مشکلات قانونی و قضایی نیز روبه‌رو می‌شوند.
وی در تعریف خودزنی و انواع آن گفت: منظور از خودزنی این است که فرد خودش یا با کمک دیگران آگاهانه به بدن خود صدمه بزند سپس با مراجعه به پزشکی قانونی وانمود می‌کند که صدمه‌دیده همچنین خواستار دریافت گواهی به قصد افزایش صدمات خود متعاقب یک حادثه ادعایی هستند.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان از دیگر اهداف این افراد سودجو را دستیابی به مدارک و مستنداتی برای دفاع از خود و شکایت از طرف مقابل دعوا و در نهایت دریافت دیه و خسارت برشمرد.
کمالی ادامه داد: آسیب‌هایی از این دست ممکن است محصول خودزنی یعنی ایجاد آسیب بدون هیچ‌گونه درگیری و حادثه یا تلفیقی از نزاع و خودزنی یعنی افزایش صدمات متعاقب منازعه و درگیری باشد.
وی از کاهش ۲۲ درصدی خودزنی خبرداد و افزود: از ۳۲۵ خودزنی شناسایی شده در ده ماهه امسال ۱۲۱ مورد غیرمنازعه و ۲۰۴ مورد منازعه و غیرمنازعه با هم بوده است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.