پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 2 بهمن 1400

کد خبر : 120445

 
پدافند سایبری، دژ نفوذناپذیر حملات اینترنتی

رعایت نشدن پدافند غیر عامل علت اصلی چالش بنزینی کشور بود
تاریخ خبر : 1400-08-15
     
 
 
     
متن خبر :


 امروزه حملات سایبری به‌طور گسترده با استفاده از آسیب‌پذیری‌های موجود در شبکه‌ها با قابلیت‌ها و شیوه‌های مختلف و اهداف متنوع به‌ویژه حمله به دارایی‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی افراد، سازمان‌ها و کشورها درحال افزایش هستند.
در سال‌های اخیر تحقیقات گسترده‌ای در حوزه سایبری صورت گرفته است که تازه‌ترین آن مربوط به پیش از ظهر سه‌شنبه 11 آبان‌ماه سالجاری است به طوری که اختلال در سامانه هوشمند سوخت موجب ایجاد صف‌های طولانی و تراکم خودروها در پمپ‌ بنزین‌‌های سراسر کشور شد، اما به فاصله کمی، مسئولان امر با دستی و آفلاین کردن سامانه هوشمند سوخت، آنها را به مدار توزیع بازگرداندند.
علت اختلال ایجاد شده در سامانه سوخت‌گیری در پمپ‌بنزین‌ها ناشی از حمله سایبری گزارش شد که با اختلاف چند ساعت سوخت‌گیری در پمپ‌‌بنزین‌ها‌ تا حدودی به مدار برگشت.
در همین راستا بود که رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با بیان اینکه امنیت سامانه کارت سوخت باید حفظ شود، بیان کرد: رعایت نکردن اصول پدافند غیرعامل، علت بروز چنین مشکلاتی است.
محمدصالح جوکار در گفت‌وگو با مهر، درخصوص اختلال در سامانه هوشمند سوخت گفت: احتمالاً علت اختلال ایجاد شده حمله سایبری است.
وی با بیان اینکه امنیت سامانه کارت سوخت باید حفظ شود، افزود: رعایت نکردن اصول پدافند غیرعامل علت بروز چنین مشکلاتی است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز  با بیان اینکه به دلایل سیاسی در دولت قبل به سازمان پدافند غیرعامل بی‌توجهی می‌شد، گفت: حمله سایبری پس از خرابکاری‌هایی که در حوزه هسته‌ای انجام شد، قابل پیش‌بینی بود.
فریدون عباسی درخصوص حمله سایبری به سامانه کارت هوشمند سوخت افزود: ما کشوری هستیم که به دنبال استقلال و آزادی بوده و آرمان‌هایی داریم که ملت‌های دیگر را جذب می‌کند، بنابراین همواره مورد تهاجم دولت‌های استکباری قرار خواهیم گرفت. این تهاجم می‌تواند به‌صورت حملات سایبری، پهپادی یا خرابکاری نفوذی‌ها باشد.
وی با تأکید بر اینکه باید این حملات سایبری و خرابکاری‌ها پیش‌بینی می‌شد، بیان‌‌کرد: سازمان پدافند غیرعامل کار ستادی انجام می‌دهد و دستورالعمل‌هایی را برای افزایش ضریب امنیتی دستگاه‌های اجرایی صادر می‌کند. در سال‌های گذشته پیش‌بینی‌های خوبی در این زمینه صورت گرفت و بودجه‌هایی در اختیار دستگاه‌های دولتی از طریق سازمان پدافند غیرعامل قرار داده شد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سال‌های اخیر به دلایل سیاسی به سازمان پدافند غیرعامل و تذکرات این سازمان پیرامون حملات سایبری توجهی نشد و بودجه‌ای در این خصوص مورد پیش‌بینی قرار نگرفت.
وی بیان کرد: دستگاه‌های دولتی باید دستورالعمل‌های سازمان پدافند را اجرایی کرده و شوخی نگیرند. این حملات پس از خرابکاری‌هایی که در حوزه هسته‌ای انجام شد، قابل پیش‌بینی بود.
از همین‌رو پدافند سایبری که در واقع پدافند غیرعامل سایبری است، در بدو امر، متمرکز بر اقدامات پیش‌کنشی و پیش‌نگری در حوزه تأمین توانمندی‌های پیشگیرانه دفاعی و مصون‌سازی است به این معنا که با توجه به تهدیدات مربوطه باید نقاط قوت و ضعف شناسایی شود و برای کاهش مبتنی بر کاهش نقاط ضعف و ارتقای نقاط قوت تلاش لازم صورت گیرد.
اما نکته مورد تأکید این است که امکان به صفر رساندن آسیب‌پذیری وجود ندارد و همواره یک تهدید می‌تواند به یک تهاجم تبدیل شود بنابراین زمانی که تبدیل به تهاجم شود باید در همان گام‌های اولیه تلاش دشمن، به گونه‌ای عمل کنیم که به اهداف خود نرسد این دقیقاً همان کاری است که در مواجه با حمله سایبری به پمپ‌بنزین‌ها انجام شد از همین‌رو باید گفت حملات سایبری، خطرهای جدی را برای اقتصاد و امنیت ملی کشور و همچنین اطلاعات شخصی کاربران فضای مجازی پدید می‌آورد، به همین منظور رعایت اصول پدافند غیرعامل می‌تواند این خطرات را به حداقل برساند.
از آنجا که یکی از مهمترین مؤلفه‌های امنیت، آمادگی در برابر حملات و تهدیدات سایبری است باید در جهت افزایش قدرت سایبری کشور، اجرای طرح‌های پدافند سایبری را جدی گرفت و توجه جدی به امنیت زیرساخت‌ها و پیاده‌سازی استانداردهای موردنیاز از مهمترین مؤلفه‌های امنیت در فضای سایبری است.
بر همین اساس است که همواره کارشناسان پدافند غیرعامل در مواجه با حملات سایبری هشدار می‌دهند فضای مجازی دنیای پیچیده‌ای است که سرعت انتقال اطلاعات در این فضا بسیار زیاد است و باید در برابر تهدیدات دشمن در جنگ سایبری کاملاً هوشیارانه عمل کرد تا در سایه پدافند غیرعامل امنیت را در دنیای دیجیتال و اینترنت فراهم شود و در مواجه با خطرهای احتمالی و نابه‌هنجاری‌های اجتماعی مصون ماند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.