1400-10-221400-11-02bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 2 بهمن 1400

کد خبر : 120601

 
ابهام در یک وام خانگی و قرض‌الحسنه
تاریخ خبر : 1400-08-25
نویسنده : سپیده راشدی
     
 
 
     
متن خبر :

■ دادستان: در مرحله بررسی است
■ مردم:10میلیارد تومان اختلاس شده است
■ بانک: وام بدون اساسنامه است


 طبق اظهارات محلی‌های شهر بهار 10میلیارد تومان پول در یک صندوق خانگی اختلاس شده است.
در این وام خانگی 300 نفر شرکت و250 نفر وام خود را دریافت کرده‌اند، اما 50 نفر بی‌نصیب ماندند که نتیجه آن به شکایت منجر شده است. روز گذشته هم این مال‌باختگان با تجمع در مقابل دادگستری و آگاهی شهرستان بهار اعتراض خود را به انظارعمومی رساندند.
آذرماه سال گذشته یکی از مسئولان کلینیک‌های شهرستان بهار به پرسنل کادردرمان این کلینیک اعلام می‌کند که با مسئول یکی از بانک‌های استان همدان رایزنی کرده است و یک صندوق خیریه و بدون پشتوانه تشکیل دادند. طبق این تفاهم‌نامه هر مبلغی که پرسنل در این بانک پس‌انداز کنند یک ماه بعد همان میزان وام با اقساط 36 ماهه به آنها پرداخت می‌شود و یا اگر 2 ماه سپرده‌گذاری کنند 2برابر مبلغ با بازپرداخت 60 ماهه به آنها تعلق می‌گیرد.
به دنبال این موضوع اغلب پرسنل کادردرمان شهرستان بهار به امید اینکه از مزایای وام بهره‌مند می‌شوند با فروش وسایط نقلیه یا با نقد کردن اشیای با ارزش خود تمام پس‌انداز چندین ساله‌شان را برای برخورداری از این وام قرض‌الحسنه قرار دادند.
 پس از گذشت چند ماه بانک اعلام می‌کند که وامی از سوی بانک برای اشخاص حقیقی پرداخت نمی‌شود؛ با ثبت صندوق بیمارستان وام‌های خودرا دریافت کنید، اما پرسنلی که به دنبال ثبت صندوق بودند با امتناع دانشگاه علوم‌پزشکی همدان مواجه می‌شوند و از آنجایی که تعدادی نوبت وامشان می‌رسد، مسئول موردنظر در کلینیک تصمیم می‌گیرد 10میلیارد تومان از پول‌هایی که از بقیه سپرده‌گذاران گرفته بود را به افرادی که نوبت وامشان رسیده بود پرداخت کند که پس از آن حساب خالی می‌شود و موجودی به صفر می‌رسد و دیگر پولی باقی نمی‌ماند که به سایران وام بدهد.
وقتی صندوق خالی می‌شود این مسئول اعلام می‌کند که صندوق ورشکسته شده است و اگر کسی تمایل به شکایت دارد، شکایت کند.
یکی از پرسنل همان کلینیک که وام خود را دریافت کرده است، می‌گوید: بسیاری از وام‌گیرنده‌ها بانوانی هستند که علی‌رغم مواجهه با مشکل مالی و نداشتن پشتوانه مالی، اقدام به اخذ وام کرده‌اند.
او ادامه می‌دهد: اگر هدف کلاهبرداری بود وقتی حساب پر از پول بود متواری می‌شد درحالی که تا دقیقه 90 تلاش کرده که وام همه را پرداخت کند.
دادستان بهار هم در گفت‌وگو با همدان‌پیام، گفت: در این ماجرا نام چند بانک مطرح شده است. در حال‌حاضر مال‌باختگان یکی یکی در حال شکایت و اعلام مقدار پول از دست رفته خود هستند و از مجموعه افرادی که سپرده داشته‌اند و وام را دریافت کرده یا دریافت نکرده‌اند درحال پیگیری و بررسی هستیم.
احسان فرجی ضمن تأکید بر اینکه پرداخت وام شخصی بوده است، ادامه داد: مال‌باخته‌ها پول از دست رفته‌شان را می‌خواهند. اینکه سرانجام پول‌ها چه شده را باید بررسی کنیم، ممکن است عده‌ای قسط خود را پس از دریافت وام پرداخت نکرده باشند که محاسبات مالی به مشکل خورده است. این وام مشابه وام‌های خانگی است که منتظر کارشناس حسابداری برای نتیجه نهایی هستیم.
رئیس شعب یکی از بانک‌های موردنظر در استان هم در گفت‌وگوی حضوری با همدان‌پیام، گفت: وام این خانم شخصی و بدون توافق‌نامه و یا اساسنامه بوده است. حساب شخصی و مربوط به بیمارستان است و با بانک قرارداد نداشته است که عده‌ای با اختیار خودشان و از پرسنل اقدام به مشارکت در این وام کرده‌اند حالا چون به مشکل خورده‌اند، می‌خواهند با مشارکت دادن بانک پولشان را زنده کنند.  طبق اطلاعات منابع آگاه مورد مشابهی هم در سال  ۱۳۸۵هم در شهرستان بهار بوده است که اطلاعات موثقی از سرانجام این فرد در دست نیست.
در پیگیری‌های بعدی همدان‌پیام و درصورت مشخص شدن موضوع و اعلام آن توسط منابع قانونی، گزارش مفصل آن در این روزنامه اطلاع‌رسانی می‌شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.