پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 2 بهمن 1400

کد خبر : 118045

 
پلیس می گوید مالکان برتر ترخیص مراجعه کنند

دپوی 5 هزارخودرو در پارکینگ
تاریخ خبر : 1400-03-19
     
 
 
     
متن خبر :

 5 هزار دستگاه خودرو به علت تخلف‌هایی همچون نداشتن بیمه‌نامه،گواهینامه، بالا بودن میزان خلافی و ناتوانی راننده در پرداخت جریمه و هزینه پارکینگ، در حال‌حاضر در پارکینگ‌های استان همدان توقیف شدند و آنطور که پلیس راهنمایی‌ورانندگی استان اعلام کرده است از رانندگان پس از خرید قولنامه‌ای وسیله‌نقلیه، خودروی آنها توقیف شده و به علت نداشتن مدارک کافی از جمله سند و کارت خودرو، دسترسی نداشتن به مالک یا همکاری نکردن مالک اصلی برای ترخیص، در پارکینگ مانده است.
رئیس پلیس راهنمایی‌ورانندگی استان در این خصوص در جمع خبرنگاران گفت: پلیس راهنمایی‌ورانندگی با حذف فرآیندها و تشریفات، زمینه را برای ترخیص خودروهای رسوبی تسهیل کرده و مالکان می‌توانند با مراجعه به ۲۱ دفتر خدمات الکترونیک برای ترخیص خودرو اقدام کنند.
علیرضا فکری بیان کرد: برای ترخیص خودروهای حاضر در پارکینگ نیازی به ارائه بیمه‌نامه نیست،همچنین در این راستا با شرکت‌های بیمه‌گر به منظور بخشش جریمه دیرکرد بیمه و فراهم کردن زمینه برای بیمه جدید رایزنی شده است.
وی افزود: برخی از خودروها به علت اینکه راننده آن گواهینامه نداشته توقیف شده است که هم اینک مالکان این وسیله نقلیه می‌توانند با آوردن فردی که دارای گواهینامه رانندگی است نسبت به ترخیص خودرو اقدام کنند.
فکری گفت: جریمه خودروها به علت پرداخت نشدن ۲ برابر شده بود که در این طرح جریمه به حالت نخست بازمی‌گردد همچنین در صورت ناتوانی فرد برای پرداخت یکجا جریمه، این هزینه اقساطی می شود.
رئیس پلیس راهنمایی‌و‌رانندگی استان همدان بیان کرد: برای ترخیص وسیله نقلیه نیازی به پرداخت عوارض شهرداری، هزینه طرح ترافیک و هزینه‌های آزادراهی نیست، همچنین این طرح شامل خودروهایی که با دستور قضایی توقیف شده است، نمی‌شود مگر اینکه دستور رفع توقیف توسط قاضی صادر شود.
فکری افزود: ملاک پلیس راننده خودرو در زمان توقیف وسیله‌نقلیه بوده و بدون ارائه سند و کارت، خودرو ترخیص می‌شود.
وی با بیان اینکه خودروهایی که در سن فرسودگی قرار دارند مشمول این طرح نمی‌شوند گفت: امکان ترخیص سواری و کامیون‌هایی با سن بالای ۲۵ سال و سواری دولتی، اتوبوس برون‌شهری و مینی‌بوس بالای ۱۵ سال و تاکسی، اتوبوس درون‌شهری و موتورسیکلت بالای ۱۰ سال وجود ندارد.
رئیس پلیس راهنمایی‌ورانندگی استان همدان بیان کرد:کمتر از یک درصد خودروهای توقیفی در سن فرسودگی قرار دارند و این قبیل خودروها به صورت اوراقی تحویل مالکان می‌شود.
فکری هدف از اجرای این طرح را تحویل خودرو به مالکان برای پیشگیری از بروز خسارت بیشتر به خودرو به علت قرار داشتن در زیر نور آفتاب، برف، باد و باران دانست و گفت: اموال مردم دست پلیس امانت است و این امانت باید سالم به دست مردم برسد.
وی یادآوری کرد: حدود ۶ ماه پیش طرح ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی در پارکینگ‌های این استان آغاز شد و از 8 هزار دستگاه موتورسیکلت 3 هزار و ۸۰۰ دستگاه تحویل مالکان شدند و این طرح همچنان ادامه دارد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.