پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 6 خرداد 1403

کد خبر : 129867

 
هزینه حج چقدر است؟
تاریخ خبر : 1401-11-05
     
 
 
     
متن خبر :


 دامنه هزینه حج تمتع در کشورهای مسلمان از ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار پیش‌بینی شده است. نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تخمین زده است، هزینه تقریبی حج برای زائران ایرانی حدود ۱۵۰ میلیون تومان شود.

به گزارش ایسنا، سازمان حج و زیارت هنوز به طور رسمی هزینه کامل هر نفر در حج تمتع ۱۴۰۲ را اعلام نکرده و نسبت به اعلام تقریبی آن واکنشی نشان نداده و این مبلغ را هنوز تأیید نکرده است. نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در آبان‌ماه امسال، پیش از امضای تفاهم‌نامه حج ایران و عربستان، پیش‌بینی کرده بود هزینه حج بر هر زائر ایرانی حدود  ۱۲۰ میلیون‌تومان تمام شود.

سیدصادق حسینی ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ هفته پیش گفت: قیمت نهایی حج هنوز استخراج نشده است. کمیته نرخ‌گذاری تشکیل شده تا آخرین نرخ‌ها را استخراج کند و در روزهای آینده قیمت نهایی حج اعلام خواهد شد. البته قیمت گروه‌ها واحد نیست، در حج امسال 5 گروه داریم که هزینه‌های هر یک متفاوت است.

این سازمان اما اعلام کرده است: هیأت دولت، تخصیص ارز ویژه به حج ۱۴۰۲ با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان را تصویب کرده و با بانک مرکزی نیز برای انتقال ۲۵۰ میلیون دلار به عربستان، توافق شده است.

بنا بر اعلام سازمان حج و زیارت قرار است، حج۱۴۰۲ "2 نرخی" شود؛ زیرا از ۸۷ هزار و ۵۵۰  نفر سهمیه حج ایران، ۳۷ هزار نفر در اولویت قرار دارند که سال ۱۳۹۹ ثبت‌نام کرده و هزینه حج را پرداخت کرده و پول آنها با ارز ۹ هزار تومان تبدیل شده و به بانک مرکزی سپرده شده است.

این افراد در آن سال به دلیل همه‌گیری کرونا از سفر حج باز ماندند که سازمان حج و زیارت به آنها وعده داده بود اگر انصراف ندهند و پولشان را پس نگیرند، هم نوبت‌شان محفوظ می‌ماند و هم آن ارز ۹ هزار تومانی.

حسینی ـ رئیس سازمان حج و زیارت ـ چندی پیش، درباره پرداخت هزینه مابه‌تفاوت این افراد که سال ۹۹ ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: هنوز نمی‌دانیم عربستان بابت خدمات چقدر هزینه دریافت می‌کند، اگر آن هزینه افزایش نیابد، این افراد با همان هزینه قبلی اعزام می‌شوند، اما اگر هزینه خدمات در عربستان افزایش پیدا کند، مابه‌تفاوت آن را از زائران می‌گیریم.

هزینه حج معمولاً شامل خدمات ویزا، حمل‌ونقل هوایی، داخلی، ‌اقامت، غذا، بیمه و درمان و پزشکی، چادرهای منا و عرفات و دیگر امکانات و خدمات حج، رفاهی و عمومی است. با آنکه عربستان با پایان همه‌گیری کرونا، برخی هزینه‌ها را به‌ویژه در بخش بیمه در عمره کاهش داده است، ‌اما هنوز درباره کاهش هزینه‌ها در حج اعلام نشده است.

بنابر آخرین اعلام وزارت حج و عمره عربستان، هزینه حج امسال برای "زائران داخلی و محلی عربستان" از ۳۹۸۴ ریال سعودی (۱۰۶۰ دلار) آغاز می‌شود. گران‌ترین بسته با اسکان زائران در برج‌های 6 گانه منا در نزدیکی جمارات تا ۱۱۴۳۵ ریال قیمت دارد. وزارت حج عربستان همچنین پرداخت هزینه حج را برای شهروندان خود در 3 قسط امکان‌پذیر کرده است.

هزینه سفر حج گذشته که مشمول محدودیت‌های کرونا شده بودند و فقط حدود ۳۹ هزار نفر از ایران در آن شرکت داشتند، ۴۵ میلیون تومان بود. درحالی‌که نخست این مبلغ ۳۷ میلیون تومان تعیین شده بود، اما در آستانه حج تمتع، سازمان حج و زیارت از افزایش هزینه‌ها در داخل عربستان تا ۳۰۰ درصد خبر داد که قیمت حج را از ۳۷ میلیون تومان به ۴۵ میلیون تومان رساند. رئیس سازمان حج و زیارت گفته بود حج۱۴۰۱، آخرین حج ارزان است.


 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.