پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 2 بهمن 1399

کد خبر : 109677

 
صفحه ویژه خبر گزاری ها امروز "خبرگزاری تسنیم همدان"

مجلس برنامه‌ای برای گردشگری ندارد
تاریخ خبر : 1399-04-08
     
 
 
     
متن خبر :

 فعالان حوزه گردشگری همدان در نشستی به بررسی زیان مالی این بخش از همه‌گیری ویروس کرونا پرداخته و ضمن طرح راهکارهایی از وعده‌های بی‌سرانجام و ضعف مجلس در حمایت از صنعت گردشگری انتقاد کردند.
به گزارش تسنیم، دومین نشست تخصصی کرونا و ‌کسب و کارهای آسیب‌دیده با محوریت گردشگری به‌همت مرکز افکارسنجی دانشجویان (ایسپا) در تالار قرآن همدان برگزار شد.بهرام افتخاریان، مدیرعامل یک شرکت گردشگری در این جلسه با گلایه از نبود حمایت از فعالان بخش گردشگری بیان کرد: تسهیلات وعده داده شده، هنوز پرداخت نشده و تأسیسات گردشگری، شرایط سختی را می‌گذرانند.
افتخاریان با اشاره به تعدیل 50 درصدی نیروی انسانی در شرکت‌های گردشگری بر اثر کرونا گفت: اگر دولت به وعده‌هایش در مورد وام، بیمه بیکاری و مالیات عمل می‌کرد؛ این مراکز می‌توانستند نیروهای خود را حفظ کنند.
وی اعلام کرد: در زمان تعطیلی هتل‌ها، خانه‌مسافرهای غیرمجاز به پذیرش مسافر اقدام کرده که ‌ای کاش خبرنگاران از تخلفات این مراکز مانند هتل‌ها گزارش می‌دادند.
افتخاریان با اشاره به راهکارهای جبران خسارت هتل‌داران و تأسیسات گردشگری مطرح کرد: برنامه‌ریزی برای جذب کم‌حجم گردشگر پردرآمد داخلی و خارجی به‌جای گردشگر پرحجم کم‌درآمد، آزادسازی نرخ گردشگری و تزریق بودجه سفر از کارهایی است که انتظار می‌رود دولت برای حمایت از صنعت گردشگری انجام دهد.
 حمایت ضعیف مجلس از صنعت گردشگری
رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان نیز در این جلسه بیان کرد: انتظار می‌رفت که دولت و مجلس، قوانین خوبی برای جبران خسارت بخش گردشگری از کرونا تصویب کنند که محقق نشد.حسین قراباغی افزود: بخشودگی عوارض تأسیسات گردشگری تا مدتی معین، بخشودگی مالیات، پرداخت مبالغ بلاعوض و وام‌های قرض‌الحسنه برای حمل و نقل درون‌شهری از اقداماتی است که مدیریت شهری همدان به‌اندازه وسع انجام داد، اما تأثیر زیادی نداشت.
معاون یک شرکت گردشگری راهکار نجات از این وضعیت را حمایت بخش دولتی دانست و گفت: در شرایط تحریم و هزینه بالای پذیرایی از گردشگر خارجی باید به سمت گردشگری داخلی و رونق گردشگری محلی حرکت کرد.
مسعود ملکی افزود: «در خانه بمانیم» بیش از اندازه موجب بروز افسردگی در جامعه شده و با رونق گردشگری محلی باید نشاط را به جامعه برگرداند.
نایب رئیس جامعه هتلداران استان همدان هم با اشاره به افزایش 20 درصدی نرخ‌نامه هتل‌ها تصریح کرد: این درحالیست‌که ناچاریم اتاق‌ها را با تخفیف50 درصدی اجاره دهیم.
منصور شعبانی‌جو با بیان اینکه خانه مسافرها، هتل‌ها را به چالش کشیده‌‍اند گفت: این مراکز باید ساماندهی شوند تا از قاچاق در حوزه پذیرش گردشگر جلوگیری شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.