پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 3 اسفند 1396

کد خبر : 83172

 
شیب ملایم گرانی میوه و طلا در بازار
تاریخ خبر : 1396-08-23
     
 
 
     
متن خبر :

طلا و میوه در بازار همدان با افزایش قیمت قابل توجهی مواجه شده که پایان یافتن ایام ماه صفر و نزدیک شدن به آغاز مراسم‌های جشن و عروسی در این زمینه موثر بوده است.

این روزها تقريباً همه بخش‌هاي همدان با رکود محسوسي مواجه است. حتي مشاغلي مانند اغذيه‌فروش‌ها که بازار بهتري نسبت به بقيه دارند هم نسبت به چند سال گذشته هرسال با فروش کمتري مواجه شده تا آنجا که بسياري از بازيان عنوان مي‌کنند که فروششان حداقل 5 برابر نسبت به 5 سال گذشته کم شده است. اين رکود هرسال بيشتر شده و موجب شده تا تعداد زيادي مغازه‌هاي خود را تعطيل کنند.

دهه اول محرم، بازار همدان را تا حدودی داغ کرد ولی تنها بخشی از بازاریان همدان از این وضعیت راضی بودند. در واقع بازار شب يلدا، نوروز، ‌رمضان و محرم بسيار مقطعي هستند با اين حال دلگرمي بازاريان است که در اين مواقع هم آنقدر پول جيب مردم کم است و با گراني‌ها تطابقي ندارد که باز هم پاسخگوي بازار همدان نيست. بازار همدان روزگاری یکی از پایلوت‌های خرید و فروش کالا در غرب کشور محسوب می‌شد امروز رونق گذشته را ندارد و اتفاقی بزرگ نیاز است تا بازار همدان از این رخوت و سستی خارج شود. پایین بودن قدرت خرید مردم یکی از جمله عواملی است که سبب شده بازار همدان طبق ماه‌های گذشته فارغ از برخی مناسبت‌های خاص با رکود دست و پنجه نرم کند.

طبق مشاهدات خبرنگار همدان‌پيام قیمت‌ها با شيب بسيار آرامي در حال افزايش است اما اين افزايش در چند سال گذشته تقريباً مداوم بوده است. همين مدل افزايش قيمت‌ها موجب شده تا مردم احساس کنند بازار از ثبات نسبي برخوردار است. در واقع در اين مدت نوسان جدی را در قیمت کالاهای اساسی مشاهده نکرده‌ايم، ‌با اين حال قيمت‌ها چند برابر شده است.

به گزارش فارس، مرغ گرم کشتار روز ديروز هر کیلوگرم به قیمت 7 هزار تومان، ران و سینه 7 هزار و 500 تومان، مرغ هما و سمین 7 هزار و 500 تومان، شنسل 13 هزار تومان، بال مرغ 7 هزار تومان، بوقلمون 11 هزار تومان و مرغ کیسُم 7 هزار و 500 تومان در بازار همدان عرضه شد.

بازار گوشت قرمز همدان که در ماه‌های گذشته با افزایش چشمگیری مواجه شده بود با کمترین تغییر به کار خود ادامه می‌دهد و سیاست‌های دستگاه‌های دولتی برای کاهش قیمت گوشت نیز موثر واقع نشد.

ديروز هر کیلوگرم گوشت نرمه گوساله 42 هزار تومان، گوشت مخلوط بدون استخوان گوساله 35 هزار تومان، گوشت گوسفندی مخلوط یا لاشه نر 38 هزار تومان، گوشت مخلوط گوسفند ماده 29 هزار تومان، گوشت گوسفندی ران و سر دست نر 52 هزار تومان، گوشت گوسفندی ران و سردست ماده 42 هزار تومان، گوشت گوسفندی مخلوط بدون استخوان نر 45 هزار تومان و گوشت گوسفندی مخلوط بدون استخوان ماده 42 هزار تومان در بازار همدان عرضه شد. قيمت گوشت قرمز طبق قيمت اتحاديه است اما در بازار به نسبت کيفيت قيميت آن تا 54 هزار تومان مي‌رسد.

ديروز در بازار همدان هر کیلوگرم ماهی قزل‌آلا 15 هزار تا 18 هزار تومان، ماهی تیلاپیلا 16 هزار تا 18 هزار تومان، ماهی شیرجنوب 24 هزار تا 27 هزار تومان، ماهی حلوای سیاه 22 هزار تا 25 هزار تومان، ماهی هوکی 18 هزار تا 22 هزار تومان، ماهی شوریده 35 هزار تا 37 هزار تومان و میگو 30 هزار تا 36 هزار تومان عرضه شد.

این روزها هر کیلوگرم عدس 8 هزار تا 10 هزار تومان، نخود 8 هزار تا 9 هزار تومان، لوبیاچیتی 10 هزار تا 11 هزار تومان، لوبیا قرمز 7 هزار تا 7 هزار و 500 تومان، لوبیا چشم بلبلی 7 هزار و 200 تا 8 هزار تومان، لوبیا سفید 8 هزار تا 9 هزار تومان، لپه آذرشهر 9 هزار تومان، لیمو عمانی 34 هزار تومان و جو پرک 2 هزار و 500 تومان در بازار همدان عرضه می‌شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.