پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 19 بهمن 1401

کد خبر : 126846

 
تکلیف درخواست‌های مردم در سفر رئیس جمهوری بررسی شد

پایان رسیدگی به نامه‌های مردمی تا ‌2 ماه آینده
تاریخ خبر : 1401-07-06
     
 
 
     
متن خبر :


■ «تسهیلات» بیشترین درخواست از دولت

 در پنجشنبه 6مرداد ماه سالجاری رئیس جمهوری به همراه برخی از اعضای کابینه به همدان سفر کرد.
پیش از ورود رئیس جمهوری و همران وی به استان، تیم هایی از وزارتخانه ها و سازمان های مختلف به مدت 2 روز و تحت عنوان میز خدمت در استان مستقر شدند تا به درخواست ها و مطالبات و مکاتبات پاسخ داده و پیگیری می کردند.
حال که 2 ماه از این سفر می گذرد، درخواست ها و مطالبات مردم را که در این سفر طرح شد از مسئول سامد استانداری (سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت) پیگیری کردیم.
مصطفی مرادی درباره تعداد نامه ها و تماس های مطروحه در این سفر گفت: در مجموع 72 هزار تماس تلفنی و مکاتبات از سوی مردم مطرح شده است.
وی ادامه داد: در میزهای خدمت مستقر شده در این سفر 800 نفر به صورت تلفنی برای پاسخ به درخواست ها حضور داشتند که پس از ثبت کدملی آنها و درخواستشان آنرا به دستگاه مربوطه ارجاع داده می شد و برای افراد پیامک ارسال می شد.
وی موضوع بیشتر درخواست ها را در زمینه های درخواست تسهیلات بانکی، دریافت کمک های بلاعوض، مشکلات با شهرداری و راه و شهرسازی و درخواست های نقل و انتقال عنوان کرد و افزود: در میزهای خدمت که مردم به طور حضوری مراجعه داشتند نیز درخواست ها ثبت می شد و نمایندگان تام الاختیار وزرا در این میزها حضور داشتند.
مرادی در خصوص تقاضای مردم برای دریافت تسهیلات بانکی که در واقع بیشترین درخواست مردم بود گفت: 17 هزار تقاضای تسهیلات بانکی از سوی مردم مطرح شده و 22 روز پیش مقرر شده که توسط 5 بانک عامل یعنی بانک های ملی، ملت، تجارت، رفاه و صادرات این تقاضاها برای اعطای تسهیلات پیگیری شود.
وی تصریح کرد: برای تأمین اعتبار این تسهیلات منابع لازم تعریف شده و مبلغ 15 میلیون تومان به هر درخواست تعلق می گیرد که این تسهیلات از نوع قرض الحسنه می باشد و درخصوص ضامن سعی شده تا سهولت به کار گرفته شود.
وی خاطرنشان کرد که علت تأخیر در رسیدگی به درخواست های تسهیلات حجم بالای درخواست ها و همچنین تعداد پایین نیروی انسانی است که در آنجا مستقر هستند.
مرادی درباره درخواست کمک های بلاعوض از سوی مردم  در این سفر گفت: در این زمینه 14 هزار درخواست داشته ایم که به سازمان هدفمندی یارانه ها و سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارجاع شده تا با بررسی وضعیت آنها و همچنین با توجه به دهک های اقتصادی شان به آنها رسیدگی شود.
وی مجموع در خواست ها در 4 مقوله دسته بندی کرد و گفت: دسته اول درخواست هایی است که مثبت است و قابلیت پیگیری داردو دسته دوم درخواست های غیرقانونی است که رسیدگی به آنها خارج از چارچوب بوده و منفی است. دسته سوم درخواست هایی است که نیاز به مشاوره دارد که در این سفر  حدود 2هزار مورد درخواست بدین شکل طرح شده است و دسته چهارم از نوع بایگانی است یعنی قابلیت پیگیری ندارد مثل خصومت با همسایگان.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تا چند وقت دیگر رسیدگی به نامه ها و درخواست ها پایان می یابد گفت: بین 1 تا 2 ماه آینده نامه ها و درخواست های مردمی رسیدگی و اتمام می رسد.
مرادی به مردم اطمینان داد که تمام درخواست ها رسیدگی خواهد شد و هیچ نامه و درخواستی بی جواب نخواهد ماند.
گفتنی است چناچه در سفر رئیس جمهوری به همدان درخواستی داشتید و در فرایند پیگیری و دریافت پاسخ با مشکلی مواجه شده اید می توانید با رسانه همدان پیام به اشتراک بگذارید.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.