پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 17 بهمن 1401

کد خبر : 111075

 
ساخت سفره‌خانه در جوار بقعه حیقوق(ع)

واگذاری «تپه قلندرسیاه» به بخش خصوصی
تاریخ خبر : 1399-05-26
     
 
 
     
متن خبر :

رئیس اداره میراث فرهنگی تویسرکان از ساخت سفره‌خانه در جوار آرامگاه حضرت حیقوق نبی(ع) با رعایت همه ضوابط خبر داد و گفت: تپه قلندرسیاه برای مجتمع اقامتی، رفاهی، تفریحی گردشگری به بخش خصوصی واگذار می‌شود.
به گزارش فارس در نشست با اصحاب رسانه در «خانه اقتداری» از هدیه 5 اثر تاریخی به موزه تویسرکان خبر داد و اظهار کرد: این 5 اثر فرهنگی متلق به دوران قاجاریه شامل یک آینه، قاب سنگی آینه و یخدان توسط خانم دباغی و زین اسب و کیف چرمی زنان از طرف آقای زینعلی به موزه تاریخ فرهنگ تویسرکان اهدا شد.
وی این اقدام را نشان از فرهنگ مردم تویسرکان دانست و خاطرنشان کرد: سال گذشته آقای مقدم هم 2 تخته فرش دستبافت ابریشمی متعلق به دوره قاجار را به موزه تاریخ و فرهنگ تویسرکان هدیه کرد.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تویسرکان از واگذاری حمام زرهان به بخش خصوصی با رعایت ضوابط مورد نظر میراث فرهنگی خبر داد و گفت: این حمام که جزو آثار ملی ثبت شده تویسرکان است به بخش خصوصی برای ایجاد سفره‌خانه واگذار شد، ضمن اینکه طرح مرمت حمام زرهان هم تصویب شده است.
وی با اشاره به پیگیری واگذاری حمام جولستان و باغوار به بخش خصوصی، از ساخت سفره‌خانه در زمینی به مساحت ۴۰۰ مترمربع در جوار آرامگاه حیقوق نبی(ع) خبر داد و افزود: این سفره‌خانه توسط بخش خصوصی ایجاد می‌شود که پیشنهاد ساخت میهمانپذیر هم در کنار سفره‌خانه داده شده است.
ترکاشوند از راه‌اندازی ۶ خانه بومگردی در محله (ده بنه) سرابی، محله (زرهان) روستای قلعه آستیجان، روستای وردآورد و 2 خانه بوم گردی روستای آرتیمان خبر داد و گفت: 2 خانه بوم گردی آرتیمان هم درصورت رفع مشکلات اقتصادی به‌زودی راه‌اندازی می‌شوند.
وی تپه قلندرسیاه را یکی از 4 تپه نمونه گردشگری تویسرکان دانست و اظهار کرد: این تپه برای ایجاد مجتمع اقامتی، رفاهی، تفریحی و گردشگری به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان تویسرکان با بیان اینکه مناطق نمونه گردشگری برای واگذاری تابع یکسری ضوابط خاص است، گفت: دولت برای واگذاری باید همه زیرساخت‌ها را تا ورودی این مناطق فراهم کند.
در پایان این مراسم رئیس میراث فرهنگی با اهدای لوح تقدیر و یک اثر زیبای میناکاری هنر دست هنرمندان ماهر تویسرکان به‌مناسبت روز خبرنگار از اصحاب رسانه تجلیل کرد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.