پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 17 مرداد 1401

کد خبر : 120313

 
افزایش سرقت‌ها از کابل‌های برق با گران شدن مس در همدان
تاریخ خبر : 1400-08-08
     
 
 
     
متن خبر :

 دزدی کابل‌های برق از برخی منازل و سیم‌های ارتباطی مخابراتی که در خیابان قرار دارند، یکی از مشکلات همیشگی برای مردم در همدان به‌خصوص حاشیه شهر است که موجب شده است در این مدت اخیر با قطعی برقی که در استان اجرا شد شدت این نوع دزدی‌ها و مشکلات در ترمیم آسیب‌های حاصل از آن توسط شرکت برق صدای اعتراض مردم را بلندتر از گذشته کند.
افزایش این سرقت‌ها در حالی است که به نظر می‌رسد افزایش قیمت قابل توجه هر متر سیم مسی تا بیش از 200 هزار تومان انگیزه زیادی را برای سارقان ایجاد کند تا جایی که ریسک به خطر افتادن جانشان را در هنگام دزدی از کابل‌های لخت شده می‌پذیرند.
به نظر می‌رسد از آنجایی که سرقت با بیکاری جوانان رابطه مثبت و معناداری دارد در شرایطی که وضعیت اقتصادی بیشتر خانواده‌ها تحت تأثیرات منفی قرار گرفته است و به‌خصوص در حاشیه شهر همدان که افراد کم‌بضاعت‌تری ساکن هستند و افزایش درآمد در فعالیت‌های قانونی، انگیزه فعالیت‌های غیرقانونی مثل سرقت را کاهش داده است، دزدی‌های خرد این چنینی که می‌تواند در متراژ حتی کمتر از یک متر مبلغی را به عنوان درآمد حاصل از دزدی ایجاد کند، افزایش پیدا کرده است.
این شرایط درحالی است که یک جامعه‌شناس معتقد است: با توجه به کاهش فرصت مشارکت معتادان در مشاغل قانونی و همچنین فشار نیاز به مصرف مواد در آن‌ها، تمایل معتادان به سرقت بیش از سایر افراد است و همین عامل مهمی است که این قشر از جامعه به سرقت‌های خرد مانند دزدی سیم و کابل برق و مخابرات روی می‌آورند.
محمد حسینی در گفت‌وگو با همدان پیام، بر این باور است که پژوهش‌های آماری درباره هزینه و درآمد خانوار در سال‌های مختلف نشان می‌دهد که هر زمان هزینه‌ها با درآمدها سر به سر شده یا نسبت آن منفی شده، آسیب‌های اجتماعی مثل تکدی‌گری، سرقت و فروش موادمخدر نیز در کشور افزایش یافته است.
وی همچنین درباره تبعات اجتماعی این سرقت‌های خرد و گاهی احساس ناامنی به‌وجودآمده بین برخی مردم هم گفت: این وضعیت دیگر احساس ناامنی نیست، بلکه خود ناامنی است و باید همه برای پیشگیری و مقابله با آن اقدام کنند.
 پاسخ شرکت توزیع برق چیست؟
در این‌باره جلسات متعددی با نیروی انتظامی، استانداری و فرماندار‌ی‌ها برگزار شده است که بتوان تا حدی از این اقدامات پیشگیری کرد.
پیش‌تر، بیشتر سرقت‌ها در مناطق کم جمعیت‌تر و دور از دسترس که احتمال خطر کمتری برای سارقان داشت انجام می‌شد، اما مدتی است که مراکز بزرگ و مناطق پرتردد هم از آسیب دزدان در امان نمی‌مانند.
یکی از روش‌های مناسب برای جلوگیری از افزایش سرقت‌ها، گزارش‌های مردمی است و بهتر است مردم با دیدن موارد این‌چنینی موضوع را به نیروی انتظامی یا مخابرات گزارش کنند.
شرکت توزیع برق از دادن اطلاعات آماری و خسارتی که به تجهیزات آن در این نوع سرقت‌ها وارد می‌شود، منع است.
 دزدی سیم و کابل، جرم سیاسی محسوب می‌شود
در همین خصوص رئیس‌پلیس پیشگیری استان همدان بیان کرد: در چند سال اخیر به دلیل افزایش قیمتی که بر اساس نوسانات ارزی در قیمت مس به وجود آمده سرقت‌های کابل برق و مخابرات که از این نوع فلز در آنها استفاده شده است هم افزایش پیدا کرده است تا جایی که آمار میزان سرقت‌های سیم و کابلی امسال به حدی بالا بود که قابل مقایسه با گذشته نیست.
مهرآذین در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: در نقاط حاشیه شهر میزان این نوع سرقت‌ها بیشتر از نواحی دیگر است و چون دزدی سیم و کابل سرقت منابع ملی به شمار می‌رود با هماهنگی که با دستگاه قضائی استان شده است از چند ماه گذشته که به دلیل قطعی برق این نوع دزدی‌ها هم افزایش داشته جرم دزدی سیم و کابل مطابق با جرم سیاسی محسوب می‌شود و شامل 5 تا 7 سال حبس است.
وی در پایان نیز بیان کرد: از ابتدای سال تاکنون بیش از 200 سارق سیم و کابل در همدان دستگیر شده‌اند که برای آنها احکام     5 تا 7 سال رأی حبس صادر شده است.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.