پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 24 خرداد 1403

کد خبر : 71862

 
تجهيز كارگاه تصفيه‌خانه سد كلان آغاز شد
تاریخ خبر : 1395-04-02
     
 
 
     
متن خبر :

 ملاير- خبرنگار همدان‌پيام: مراحل مقدماتي تجهيز كارگاه تصفيه‌خانه سد كلان ملاير آغاز شد.
مدير امور منابع آب شهرستان ملاير در گفت‌وگو با همدان‌پيام از احتمال كلنگ‌زني اين پروژه در هفته دولت خبر داد و گفت: از اوايل ارديبهشت ماه تجهيز كارگاه آغاز شده و پيمانكار قول داده كه 2ساله طرح را تحويل دهد.
امير شادفر افزود: سد كلان ملاير همچنان مقداري سرريز دارد و كشاورزان به همين دليل هنوز براي برداشت آب قرارداد نبسته‌اند. البته حجم سرريز كمتر شده و در بالادست روان‌آبي كه شاهد بوديم خشك شده است.
وي با اشاره به اينكه به طور متوسط ساليانه 5/1 تا 07/1 متر افت سطح آب‌هاي زيرزميني توسط دفتر مطالعات اعلام شده است، بيان كرد: امسال با توجه به بارندگي‌ها آب‌هاي بيشتري نيز به لايه‌هاي زيرين نفوذ كرده‌اند. البته نفوذ اين آب‌ها بين 4 تا 6 ماه زمان مي‌برد.
شادفر با بيان اينكه افزايش بارندگي‌ها موجب شده تا كشت‌ها آبياري شوند و چاها ديرتر فعال شوند، گفت: با توجه به گزارش‌هاي سازمان هواشناسي، پديده‌هاي خشكسالي از بين رفته‌اند و اميدوار هستيم كه در سنوات آتي اين بارندگي ادامه يابد و بخشي از مشكلات منابع آبي حل شود و در بحث كشاورزي و منابع آب‌هاي زيرزميني دچار تنش كمتري باشيم.
مدير امور منابع آب شهرستان از انسداد 5 حلقه چاه غيرمجاز از ابتداي امسال خبر داد و افزود: اين تعداد در شهرستان در سال 94، 55 حلقه و در سال 93 نيز 63 حلقه بوده است.
شادفر با اشاره به اينكه 563 پرونده چاه غير مجاز نيز در سامانه تعيين تكليف چاه‌هاي بدون پروانه ثبت نام كرده‌اند، بيان كرد: همه اين پرونده‌ها در حال پيگيري است كه يا حكم به پلمپ داده مي‌شود و يا با اعمال مجازات‌هاي خاصي كه زير نظر دولت است، ادامه فعاليت داشته باشند.
به گفته وي، با توجه به نزديك شدن به فصل تابستان پرونده‌هاي زيادي در دست اقدام است و مسدود كردن اين چاه‌ها افزايش خواهد داشت. همچنين با اتمام سال آبي كار تمام نمي‌شود؛ بلكه تا پايان سال اقدامات لازم انجام مي‌گيرد.
شادفر در خصوص به كارگيري مجدد چاه‌هاي غير مجازي كه يك بار پر شده‌اند، گفت: متخلفان شناسايي و به مقامات قضايي معرفي شده‌اند. البته احكام چاه‌هاي غير مجاز زياد سختگرانه نيست، زيرا خلأ قانوني دارد و اين موضوع در سطح عالي در حال پيگيري است ولي چنانچه فردي مجدد چاه غير مجاز را به كار گيرد اشد مجازات براي او در نظر گرفته مي‌شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.