پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 26 دي 1399

کد خبر : 105907

 
مدیریت زنان، شکوفایی می‌آورد اگر...
تاریخ خبر : 1398-11-25
     
 
 
     
متن خبر :


 مدیر تأمین منابع داخلی و تولید مشترک یک شرکت غذایی و برنده جایزه جهانی زنان پیشرو در مسیر توسعه پایدار، معتقد است زنان مدیر در محیط کار با خود طرز تفکری می‌آورند که در فضای سالم فارغ از جنسیت شکوفا می‌شود اما ایجاد این فضا نیاز به زمینه‌های لازم دارد.
غزال نعمتی در گفت‌وگو با ایرنا، با تأکید بر اینکه وقتی زنان موفق و توانمند به‌عنوان الگو معرفی شوند فضای شغلی برای زنان در سطح مدیریت بزرگتر هم باز می‌شود، ادامه داد: خوشبختانه بحث روز شرکت‌های جهانی فراهم کردن شرایط بهینه برای قرارگرفتن زنان در پست‌های مدیریتی است.
وی تصریح کرد: اعتماد در موفقیت زنان در محیط‌های شغلی بسیار تأثیرگذار است. ضمن این‌که دیده شدن توانمندی زنان و استفاده از تجربیات سایر کشورها در افزایش این توانمندی، می‌تواند به‌عنوان دانشگاه عمل کند. وقتی دانش و ابزار و اطلاعات را در اختیار زنان قرار دهیم اعتماد به نفس آنان افزایش می‌یابد.
نعمتی که دامپزشک و دارای مدرک دکترای صنایع‌غذایی از دانشگاه تهران است و به دلیل علاقه به کار شهر خود را ترک و در دامداری‌های استان قزوین مشغول به فعالیت شده است، درباره چگونگی منتخب شدن به‌عنوان مدیر برتر و برنده جایزه جهانی زنان پیشرو در مسیر توسعه پایدار را اینگونه توضیح داد: با دامداری‌ها کار کردیم و برای زنان دامدار، براساس آنچه خود از نیازهایشان عنوان کردند کلاس زبان، آموزش و ورزش برگزار کردیم.
وی ادامه داد: پس‌از آن، پروژه «رایز» را با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، محیط‌زیست و دامدارها و با هدف افزایش استاندارد لبنیات ایران، بالا بردن سطح کیفی شیر تولید داخل، منبع‌یابی مسئولانه و پایداری زیست‌محیطی و بهبود شرایط کار و کیفیت زندگی برای زنانی که در دامداری‌ها کار می‌کنند، اجرایی کردیم. در این مسیر 7 دامداری با ۴۲ هزار رأس دام و تولید روزانه ۷۵۰ تن شیر را در برنامه داریم و توانستیم از این طریق علاوه بر افزایش کیفیت مواد لبنی و دامی، اشتغال زنان در این مسیر را توسعه دهیم.
این مدیر ارشد با ابراز خرسندی از این‌که تمام دامداری‌های کشور به دلیل این‌که شیر این دامداری‌ها خیلی تغییر کرده و بالا رفته و مشتری‌های آنها زیاد شده است جویای این کار هستند، گفت: سرمایه‌گذاری بر روی چیزهایی که هنوز به‌عنوان استاندارد برای کشور نیست کمی سخت است اما سرمایه‌گذاری بر روی این امر که به پویایی و افزایش کیفیت منجر شد، بسیار خوشایند و مشوق ما در ادامه راه بود. ضمن این‌که در ادامه راه با دامداری‌ها بر روی آب و سپس روی کودی که داخل دامداری‌ها تولید می‌شد کار و مدیریت پسماند کردیم.
وی، فضای مردانه دامداری‌ها را مانعی برای رشد و ترقی خود نمی‌داند و گفت: این پرسش که دامداری کاری مردانه است و کار در فضای مردانه ثقیل و سنگین است بسیار مطرح می‌شود اما با توجه به تجربه‌های خود به صراحت می‌گویم اذیت شدن در فضای مردانه نه‌تنها معنایی ندارد بلکه یک رشد خاصی ایجاد می‌کند.
وی درباره همراهی هم‌جنسان خود هم گفت: همراهی و همکاری جنیست نمی‌شناسد اما در کل زنان با راهنمایی و هدایت به موقع خود می‌توانند همنوعان خود را در بالا رفتن از پله‌های ترقی یاری کنند.
برنده جایزه جهانی زنان پیشرو در توسعه پایدار یادآور شود: هرگونه برخورد جنسیتی مانع رشد می‌شود پس فراموش نکنیم وقتی هدف مشخص باشد و همه بر اساس هدفی گام بردارند جنسیت معنا ندارد.
 فرهنگ و تفکر اشتغال زنان نیاز به اصلاحات دارد
 نعمتی در بخشی دیگر از این گفت‌وگو، با تأکید بر این‌که در دوران گذاری قرار داریم که باید فضا برای حضور و مشارکت زنان به‌عنوان نیمی از جمعیت جهان در عرصه‌های مختلف فراهم شود، گفت: این چالش فقط شامل حال ایران نمی‌شود و با بررسی آمارهای حضور زنان در کشورهای مختلف شاهد هستیم که با توجه به تمامی پیشرفت‌ها، فضای مساوی برای زنان و مردان برقرار نیست.
وی راهکار رسیدن به این فضای فراجنسیتی را تنوع تفکر و فرهنگ عنوان و خاطرنشان می‌کند: باید به جایی برسیم که به‌سادگی فضا برای رشد مادران امروز و فرزندان آینده فراهم شود؛ هر چه مادر تحصیل‌کرده‌تر باشد، پرورنده نسل بهینه‌ای خواهد بود.
این مدیر ارشد، بزرگترین دغدغه زنان شاغل را مسئولیت‌های همسرداری و فرزندآوری دانست و تأکید کرد: زنان با توجه به این‌که در زندگی شخصی دارای مسئولیت‌هایی غیر از اشتغال هستند و در واقع مسئولیت همسرداری و فرزندآوری بر دوش آنان است، نیاز به فراهم شدن شرایطی همچون مرخصی زایمان، ساعت کاری کمتر و همکاری کارفرما دارند که امروزه ضرورت توجه به این نیازها دوچندان است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.