پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 1 بهمن 1397

کد خبر : 75675

 
صالحی در گفت‌وگو با شبکه خبری «سی بی سی»:

ایران می‌تواند فعالیت‌های هسته‌ای خود را به حالت اول بازگرداند
تاریخ خبر : 1395-11-04
     
 
 
     
متن خبر :

 علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با شبکه کانادایی «سی بی سی» تصریح کرد تهران نمی‌خواهد شاهد پاره شدن «برجام» باشد اما اگر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری جدید آمریکا این توافق را بر هم بزند، ایران آماده است به سرعت فعالیت‌های هسته‌ای خود را به حالت اول بازگرداند.
به گزارش ایرنا، تارنمای شبکه خبری کانادایی «سی بی سی» درباره گفت‌وگوی روز شنبه (2بهمن ماه 21 ژانویه) خود با صالحی نوشت: «رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که معاون رئیس‌جمهوری ایران نیز هست اظهار کرد، اگر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری جدید آمریکا آنطور که گفته، توافق هسته‌ای بین‌المللی ایران را پاره کند، تهران می‌تواند به سرعت برنامه هسته‌ای خود را به حالت اول برگرداند.»
این تارنما در ادامه افزود: صالحی همچنین این که ترامپ در سخنرانی مراسم تحلیف خود از ایران حرفی نزد را نکته مثبت دانست اما در عین حال قصد دولت آمریکا را برای ساخت سامانه دفاع موشکی برای دفع حملات موشکی ایران و کره شمالی، «بی معنی» خواند. رئيس سازمان انرژي اتمي ايران گفت: این یک تصمیم سیاسی است که با هر منطقی منافات دارد. ایالات متحده بیش از 16 هزار کیلومتر با ما فاصله دارد و ما هرگز قصد نداشتیم موشک‌هایی بسازیم که چنین مسافتی را طی کنند.
سی بی سی، توافق هسته‌ای را دغدغه اصلی ایران و «برجام» (برنامه جامع اقدام مشترک) را که سال گذشته میان ایران و گروه 1+5 (اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) شکل گرفت، «نمایش بی‌نظیری از اجماع بین‌المللی» توصیف کرد.
این شبکه همچنین با اشاره به تمدید 10 ساله «قانون تحریم‌های ایران» موسوم به «ایسا- ISA » در آخرین روزهای دولت اوباما و اظهارات ترامپ علیه توافق هسته‌ای ایران و غرب، افزود: «صالحی طراح کلیدی توافقی است که ترامپ می‌خواهد آن را پاره کند و می‌گوید اگر ترامپ چنین کاری کند، ایران آماده است تا برنامه هسته‌ای خود را به سر جای اولش برگرداند و ایران در این خصوص «به طور مقتضی» واکنش نشان خواهد داد.» رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در ادامه این گفت‌وگو تأکید کرد: ما قبلاً هم این کار را کردیم. آن توافق جواب نداد و ایران قادر بود با سرعت فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر بگیرد. ما آماده ایم. ما می‌توانیم خیلی راحت برنامه را از سر بگیریم و نه‌تنها به سر جای قبلی خود برگردیم بلکه به لحاظ فنی در سطح بسیار بالاتری قرار بگیریم. من نمی‌خواهم چنین روزی را ببینم و در چنین وضعیتی تصمیم بگیرم اما ما آماده‌ایم.
شبکه «سی بی سی» در پایان گفت‌وگوی خود با علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به برگزاری مراسم تحلیف ترامپ در اول بهمن‌ماه (20 ژانویه) اشاره کرد و نوشت: «صالحی گفت که مراسم تحلیف را تماشا کرده و انتظار داشته که ترامپ درباره ایران یا توافق هسته‌ای حرفی بزند اما وی به هیچ یک از این دو اشاره‌ای نکرد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.