پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 5 ارديبهشت 1403

کد خبر : 131835

 
کاشت صدها اصله نهال با استفاده از ظرفیت خدمات عمومی رایگان و قانون مجازات‌های جایگزین حبس
تاریخ خبر : 1402-02-14
     
 
 
     
متن خبر :


رئیس کل دادگستری استان همدان در اولین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان همدان در راستای استفاده از ظرفیت خدمات عمومی رایگان جایگزین حبس با هدف کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها با اجرای طرح ابتکاری درختکاری و توسعه فضای سبز استان بیان کرد: بحث درختکاری همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و در بیانات پیامبر اکرم(ص)، ائمه اطهار (ع) و بزرگان به این موضوع توجه ویژه‌‌ای شده است، زیرا حیات تمام انسان‌ها به این نعمت گرانبها وابسته‌ است؛ به همین دلیل حفظ و نگهداری آن یک وظیفه عمومی است.

به گزارش واحد اطلاع‌رسانی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان، محمدرضا عدالتخواه در ابتدای سخنان خود با اشاره به طرح 10 هزار نفری پاکسازی محیط زیست با حضور اقشار مختلف جامعه و با استفاده از ظرفیت مجازات‌های جایگزین حبس، ادامه داد: زمینه و مقدمات اجرای طرح کاشت یک میلیون اصله نهال؛ پاکسازی محیط زیست به ویژه مبادی ورودی شهر است تا سیمای ورودی شهر را از محیطی آلوده به محیط سبز و پاک تبدیل نماییم؛ البته در هر دوطرح علاوه بر استفاده از ظرفیت مجازات‌های جایگزین حبس، بسیج عموم مردم شامل محصلین، طلاب، بسیجیان و دانشگاهیان و کارمندان ادارات صورت خواهد گرفت.

 وی ادامه داد: در هر دو طرح استفاده از ظرفیت مجازات‌های جایگزین حبس در قالب خدمات عمومی رایگان بسیار اثرگذار و مورد اهمیت است زیرا علاوه بر موضوع حبس‌زدایی و پیشگیری از مشکلات ناشی از گذران دوران محکومیت در زندان؛ مسئله پاکسازی و حفظ محیط زیست درختکاری در میان متهمین نیز نهادینه می‌شود؛ به همین دلیل از قضات محترم درخواست می‌شود مجازات‌ها را تا حدممکن به سمت پاکسازی محیط زیست و  نهال‌کاری ببرند و در تمام جرائم غیرعمدی و در اجرای احکام تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار جریمه، مجازات تکمیلی موضوع ماده 23 قانون مجازات اسلامی و در جرایم مربوط به نوجوانان از این دو نوع خدمات رایگان یا از هر دو (درختکاری و پاکسازی) رأی صادر کنند.

   رئیس کل دادگستری استان همدان با بیان اینکه در سه سال گذشته 400 هزار ساعت مجازات‌ جایگزین حبس در استان همدان صادر شده است؛ ابراز کرد: سیاست‌های قضایی ما باید به‌گونه‌ای باشد تا به ‌حفظ و نگهداری محیط زیست کمک کنیم و قوانین مختلف نظیر  ماده 64 تا 87 قانون مجازات اسلامی، آئین‌نامه اجرایی ماده 79 مجازات اسلامی و ... نیز دست قضات را در صدور این آراء بازگذاشته است.

عدالتخواه تشریح کرد: این رأی‌ها فقط شامل خدمت عمومی رایگان است و نباید هیچ هزینه‌ای برای متهم داشته باشد و فرد باید فقط خدمت ارائه دهد؛ همچنین این نوع احکام نباید برای امنیت جامعه مشکل ایجاد نماید نکته دیگر اینکه این خدمات شامل قانون کار، بیمه تأمین اجتماعی و... نیست و مجرمی که تحمل کیفر می‌کند حقوق کار‌و‌کارگری نخواهد داشت البته شأن شخصیت متهم و بیمه حوادث باید برای وی لحاظ شود.

وی در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه مسائل محیط زیست و منابع طبیعی مشکل تمام ادارات است و همه باید دست به دست بدهند تا مشکلات این حوزه مرتفع شود، اظهار کرد: اینگونه طرح‌ها، ابلاغی از سوی هیچ ارگانی نیست؛ بلکه یک تکلیف شرعی و یک کار ملی است که مقام معظم رهبری در مراسم درختکاری 15 اسفند ماه سال 1401 به وضوح بر آن تأکید کرده است.

رئیس کل دادگستری استان همدان ادامه داد: قبل از اجرای طرح پاکسازی محیط زیست، منابع طبیعی باید تحقیقات خود بر روی ‌گونه‌های مناسب هر منطقه آغاز کرده و نهال‌های مورد نیاز را تأمین نماید تا پس از اتمام پاکسازی، طرح بسیج عمومی کاشت نهال در موعد مناسب آغاز گردد.

عدالتخواه در ادامه موضوع دفع غیرقانونی نخاله‌های ساختمانی در منابع طبیعی را مورد انتقاد قرار داده و اذعان کرد: اگر فردی هنگام تخلیه نخاله‌های ساختمانی توسط نیروی انتظامی دستگیر شود، علاوه بر ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومان جریمه نقدی، به مدت ۱۰ هفته‌ وسیله نقلیه فرد توقیف خواهد شد این کار با قدرت و قوت شروع شده همچنین به قضات محترم نیز ابلاغ شده است در صدور مجازات، فرد خاطی را موظف نمایند نخاله‌های ساختمانی آن منطقه را تا محدوده مشخصی پاکسازی و وضعیت را به حالت سابق بازگرداند.

گفتنی است در اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت در ۴ سال در کشور، سهم استان همدان سه و نیم میلیون درخت در هر سال است که طرح ابتکاری دادگستری استان همدان با همکاری منابع طبیعی استان، علاوه بر میزان فوق الذکر خواهد بود؛ همچنین در راستای اجرای این طرح، تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان همدان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان درخصوص کاشت یک میلیون اصله نهال با استفاده از ظرفیت خدمات عمومی رایگان منعقد گردیده است.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.