1397-08-121397-08-22bool(false) 1397-08-121397-08-22bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 22 آبان 1397

کد خبر : 75137

 
سواد مسئولان نسبت به هنر تئاتر ناچیز است
تاریخ خبر : 1395-09-28
     
   
     
متن خبر :

نویسنده و کارگردان «جادوگر شهر زباله‌ها» با اشاره به اینکه خیلی خوب است که همدانی‌ها توانسته‌اند جشنواره تئاتر را حفظ کرده و هر سال بهتر از سال گذشته آن را برگزار کنند، گفت: شهرام کرمی دبیر این جشنواره کاربلد است؛ زیرا در چندین جشنواره شرکت کرده و با فرمت جشنواره‌ها خصوصاً جشنواره کودک بیگانه نیست.
میثم سرآبادانی پرداختن به آسیب‌های اجتماعی را در قالب نمایش تئاتر مهم دانست و افزود: توجه به آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد و طلاق در قالب نمایش می‌تواند در جامعه نمود بیشتری داشته باشد.
وی با بیان اینکه متأسفانه سن اعتیاد پایین رفته و ما امروز در رده مدارس شاهد گرایش به اعتیاد هستیم، گفت:‌ می‌طلبد تلاش گسترده‌ای در این زمینه صورت گیرد و متولیان امر و داعیه‌دار فرهنگی باید پای کار باشند.
سرآبادانی با بیان اینکه همه می‌توانند به برگزاری جشنواره در گستره وسیع‌تر کمک کنند، به فارس گفت:‌ ما انتظاری از مسئولان نداریم و باید گفت «از طلا بودن پشیمان گشته‌ایم مرحمت فرموده ما را مس کنید». وی با اشاره به اینکه متأسفانه ما تئاتری‌ها در عرصه فرهنگ و هنر با مسئولان هیچ زبان مشترکی نداریم و این بسیار بد است، افزود: ما گام‌های بسیار روبه جلویی را برداشته‌ایم که مسئولان نسبت به این جریان بسیار منفعل بوده‌اند.
نویسنده و کارگردان «جادوگر شهر زباله‌ها» با بیان اینکه درک برخی مسئولان نسبت به هنر و فعالیت‌های فرهنگی در جامعه بسیار ناچیز و سطحی است، گفت: با اجراهایی که خارج از کشور داشتم، معتقدم گاهی مسئولان آنجا هزینه برخی اقلام و... را از هنرمندان نمی‌گیرند؛ چراکه آنها هنرمند را به چشم معلم می‌بینند و باید این نگاه در ایران نیز نهادینه شود.
وی با تأکید بر اینکه متأسفانه هنرمندان دغدغه مالی دارند، افزود: مسئولان باید نگاه خود را به مقوله هنر عوض کنند، و تئاتر را به عنوان یک هنر فرهنگی مدنظر داشته باشند.
سرآبادانی با بیان اینکه امام خمینی(ره) می‌فرماید «آن چیزی که ملت‌ها را می‌سازد، فرهنگ صحیح است»، خاطرنشان کرد: ما تئاتری‌ها اعتقاد داریم تئاتر به عنوان یک هنر فرهنگ‌ساز می‌تواند بسیاری از مشکلات و دغدغه‌های اجتماعی را به راحتی و به زیبایی و به شکلی شفاف و روشن حل کند.
وی با بیان اینکه در پرداختن به آسیب‌‌های اجتماعی مثلا اگر به سراغ برخی از مسئولان برویم و بگوییم که ما یک ماه می‌توانیم بعه صورت رایگان نمایش‌هایی را اجرا کنیم قطعاً آنها حمایت نخواهند کرد، افزود:‌ اگر به آنها گفته شود که در هفته مبارزه با موادمخدر می‌خواهیم بنر نصب کنیم 10 برابر هزینه‌ای که برای اجرای نمایش لازم است برای نصب بنر هزینه می‌کنند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.