پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 9 اسفند 1398

کد خبر : 97639

 
در روستایی خیال‌انگیز ونائی سوغاتی

از دامان طبیعت در دستان خبرنگاران همدانی
تاریخ خبر : 1398-05-23
     
 
 
     
متن خبر : یکی از برنامه های هفته خبرنگار در همدان سفر یک روزه خبرنگاران استان به بروجرد بود که روز عید قربان به همت خانه مطبوعات استان همدان و همکاری استانداری انجام شد .در این سفر که بخشی از میزبانی در مقصد توسط موسسه مهدیه امام حسین ( ع) رقم خورد اصحاب رسانه توانستند از برخی جاذبه های گردشگری بازدید کنند و بخش خاطر انگیزی را در روستای ونائی شهر بروجرد تجربه کنند .  روستایی ونایی در دامنه کوهساران بروجرد
به‌دلیل دارا بودن مناظر طبیعی و چشمه‌سارهای چشم نواز سالانه میزبان هزاران مسافر از سراسر کشور است.
وجود عناصر و ظرفیت‌های شاخص در حوزه صنعت توریسم و گردشگری در جای‌جای شهرستان بروجرد سبب شده تا این شهرستان از نام و آوازه‌ای بلند در حوزه گردشگری برخوردار باشد اما در این میان نقش منطقه گردشگری ونایی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.در مسیر شمال غرب بروجرد که راه می‌افتیم در فاصله 12 کیلومتری از مرکز شهر به منطقه‌ای رؤیایی می‌رسیم که طبیعت آن در این عصر آهن و ماشین همچنان بکر و خیال‌انگیز باقی‌مانده است.
ونایی منطقه‌ای است که عناصر مختلف گردشگری شامل 10 قله مرتفع، دشت پائین‌دستی، انبوه درختان، چشمه‌سارها ورودهای پر آب است که سمفونی زندگی و تازگی را به زیبایی می‌سرایند.هر آنچه زندگی و نشاط را در اذهان تداعی کند در این تکه از بهشت زمینی دیده می‌شود به‌طوری‌که انسان وقتی به خود می‌آید که به تماشای غروب خیال‌انگیز را به‌عنوان آخرین عنصر زیبایی نشسته و گذر زمان را حس نکرده است.
ونایی از مناطق گردشگری طبیعی بروجرد است که به‌واسطه وجود سرچشمه‌های گوناگون، بیشه‌زارها، کوه‌های مرتفع، یک قلعه تاریخی و یک دهنه غار در فهرست روستاهای هدف گردشگری استان لرستان قرار دارد که توان بالایی برای گردشگری این شهرستان در خود جای‌داده است.
بی‌شک تاکنون از جاذبه‌های این منطقه بسیار سخن گفته‌شده است اما اکنون و در آستانه پذیرایی از مسافران نوروزی باید حق مطلب را دراین‌باره ادا کرده و در راستای معرفی بیش‌ازپیش جاذبه‌های طبیعی و گردشگری این منطقه همت گمارد.
خیار ونایی و دیگر محصولات جالیزی مشهور آن سبب شده سوغات عمده و معروف ونایی خیار شوری باشد که در کارگاه‌های تولید خیار شور در این روستا به‌وفور به‌صورت سنتی تولید و عرضه شود که با استقبال بی‌نظیر علاقه‌مندان مواجه شده است.
محصولات لبنی این روستای زیبا همچون ماست، پنیر، کره و روغن حیوانی به‌ویژه دوغ خنک و لذیذ آن‌که از شیر تازه گاو در این روستا تهیه می‌شود، از سوغاتی است که هر بازدیدکننده‌ای از این روستا را ترغیب به تهیه و نوشیدن آن می‌کند.
وجود مناطق دیدنی، دشت‌ها و چشمه‌سارهای زیبا و چشم‌نواز همچون رودخانه خروشان گل رود که از به هم پیوستن آب‌های سراب در وزنه، سراب چله و سراب خسرو شکل‌گرفته است و وجود کوهسارهایی که تراوش چشمه‌سارهای آن دشت حاصلخیز گل رود را به وجود آورده است، از دیگر مواهب الهی این روستای خیال‌انگیز است.
کشت محصولات باغی دیگر نظیر هلو و سیب در روستای ونایی در کنار کشت انبوه لوبیای سبز در باغات و مزارع این روستا به‌وفور به چشم می‌خورد.
پوشش گیاهی غنی این روستا که سبب رویش گیاهان دارویی و خوراکی مانند پونه، بابونه، گون و میخک وحشی شده است، اغلب موردتوجه اهالی و گردشگران زیادی قرار می‌گیرد.
وجود آب فراوان در این منطقه تحول زیادی در بخش کشاورزی به وجود آورده است علاوه بر آن دامداری در این منطقه روستایی از رونق خاصی برخوردار است.
در استان لرستان دو روستای بیشه در خرم‌آباد و ونایی در بروجرد روستاهای هدف گردشگری هستند.
آنچه مشهود بود در این روستا ایجاد بسترهای محیا برای جذب گردشگری است که می‌توان به راه دسترسی هموار و تقویت زیرساخت‌های اجتماعی روستا اشاره کرد، این اقدامات به‌گونه‌ای صورت گرفته بود  که شمایل و سیمای ظاهری روستا حفظ‌شده و از سویی فضایی مناسب برای حضور گردشگر در آنجا تأمین شده بود
ونایی به‌عنوان روستایی ییلاقی با طبیعتی بسیار بکر و زیبا سرچشمه‌ای از آب‌های فراوانی است که به سمت دشت سیلاخور و پس‌ازآن به سمت جنوب کشور روان می‌شوند.
این ظرفیت بسیار مهم می‌تواند فضای مفرحی را برای تغییر ذائقه گردشگران فراهم کند در کنار آن وفور نعمت در این روستا ونایی را به روستایی زنده و فعال تبدیل کرده است که مجموعه این عوامل می‌تواند برای گردشگران جذاب و دیدنی باشد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.