پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 26 دي 1399

کد خبر : 101223

 
استیضاح ترامپ به نتیجه نمی‌رسد
تاریخ خبر : 1398-08-13
     
   
     
متن خبر :


 جمهوریخواهان اکثریت کرسی‌ها را در سنا در اختیار دارند و قاضی کل دیوان عالی آمریکا هم از سوی رئیس‌جمهوری تعیین می‌شود بنابراین به نظر نمی رسد استیضاح ترامپ به نتیجه برسد.
کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به تصویب روند بررسی استیضاح دونالد ترامپ و انجام تحقیقات در این باره در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: جنبه‌های خصومت‌آمیز و برخوردهای شخصی بر روند استیضاح ترامپ در چارچوب تضاد مجلس نمایندگان و کاخ سفید سایه انداخته و این مسئله موجب شده است تا دموکرات‌ها که هم‌اکنون اکثریت مجلس نمایندگان را برعهده دارند، برای زمین زدن ترامپ فعالیت‌هایشان را تشدید کنند. در واقع، استیضاح ترامپ حاصل کشمکش‌هایی است که خود او کلید زده است.
«علی بیگدلی» در گفت‌وگو با ایرنا، با اشاره به برخوردهای تند و توهین‌آمیز ترامپ با سران حزب دموکرات و مسئولان عالی مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت: ترامپ مسئولان مجلس نمایندگان از جمله نانسی پلوسی رئیس این مجلس را بارها مورد تمسخر و توهین قرار داده و از سوی دیگر، با ایجاد محدودیت و ممانعت برای وی موجب شده تا فضای خصومت‌آمیزی میان کنگره و کاخ سفید ایجاد شود.
این استاد دانشگاه ادامه داد:  به یاد دارید هواپیمای رئیس و تعدادی از نمایندگانِ مجلس نمایندگان که برای انجام سفر آماده پرواز بود، به دستور ترامپ و کاخ‌ سفید متوقف شد و نهایتاً سفر پلوسی لغو شد. این توهین‌ها و رویکردها موجب شده تا دموکرات‌ها به دنبال بهانه‌ای برای برخورد با وی باشند که این بهانه در ماجرای تماس تلفنی روسای جمهور آمریکا و اوکراین برای آنها به دست آمده است.  
بیگدلی با اشاره به روند برکناری رئیس‌جمهور در قانون اساسی آمریکا تصریح کرد: روند استیضاح رئیس‌جمهور در قانون اساسی آمریکا به این شکل است که بندهای استیضاح پس از انجام تحقیقات، اگر در مجلس نمایندگان به تصویب نهایی رسید، باید در مجلس سنا به ریاست قاضی کل دیوان عالی آمریکا مورد بررسی قرار گیرد. اگر دو، سوم نمایندگان مجلس سنا رای به محکومیت دهند، رئیس‌جمهور از قدرت برکنار می‌شود.  
وی افزود: تاکنون بررسی مسئله استیضاح روسای‌جمهور پیشین آمریکا منجر به محکومیت از سوی سنا نشده است. به عنوان مثال، بیل کلینتون و اندرو جانسون در سنا تبرئه شدند. البته ریچارد نیکسون قبل از آنکه مجلس نمایندگان، رای به استیضاح وی دهد، استعفا کرد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.