1402-07-021402-07-12bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 12 مهر 1402

کد خبر : 131092

 
رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور:

مالیات شرکت‌های تولیدی سال آینده ۷ واحددرصد کاهش می‌یابد
تاریخ خبر : 1401-12-25
     
 
 
     
متن خبر :


 رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به حمایت نظام مالیاتی از تولید و گروه‌‏های کم‌درامد گفت: امسال ۵ واحد درصد نرخ مالیات شرکت‌های تولیدی کاهش یافته و در سال آینده نیز ۷ واحد درصد کاهش می‌یابد.

به گزارش بازار، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در جلسه شورای معاونین سازمان امور مالیاتی که با حضور حضرت حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران برپا شد از پیش بینی تحقق ۱۰۴ درصدی درامدهای مالیاتی تا پایان سالجاری خبر داد و اظهار کرد: هم اکنون ۴۵۴ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده و تا پایان سالجاری این مبلغ به ۴۷۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که نشان از رشد ۵۵ درصدی در مقایسه با سال گذشته جهت افزایش خدمت رسانی به مردم دارد.

داوود منظور در ادامه به درامدهای ۷۵۰ هزار میلیارد تومانی در بودجه سال آینده اشاره کرد و گفت: تحقق این مبلغ که نشان از رشد ۶۰ درصدی در مقایسه با سالجاری دارد هرچند کار نظام مالیاتی را سخت و دشوار می‌نماید، اما با تلاش‌‏های مضاعف همکاران و اتخاذ تدابیر مناسب و تدوین برنامه ریزی‌های صحیح از قبیل مقابله با فرار مالیاتی، وصول معوقات و تعیین تکلیف پرونده‌های مطرح در هیأت‌ها و تمرکز بر برخی منابع وصول نشده مثل خودروها و خانه‌های گران قیمت، خانه‌های خالی و ... قابل جبران است.

وی با اشاره به اینکه رویکرد نظام مالیاتی بر حمایت از اقشار ضعیف‌تر و اخذ مالیات عادلانه از مشمولین استوار بوده است، تصریح کرد: تلاش سازمان امور مالیاتی همواره رعایت کامل قانون و جلوگیری از اجحاف در حق مؤدیان و برقراری عدالت مالیاتی است به‌طوریکه امسال مالیات حدود یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومانی صفر شد و همچنین مالیات حدود ۸۰۰ هزار نفر هم زیر ۵ میلیون تومان پذیرفته شد.

منظور با اشاره به اینکه رویکرد نظام مالیاتی همواره نبود فشار بر مؤدیان خوش حساب و مؤدیان ضعیف‌تر و اخذ مالیات از مؤدیان پرریسک که حدود ۵ درصد از مشاغل را تشکیل می‌دهند بوده، افزود: این موضوع تمکین مالیاتی را افزایش داده و به عدالت مالیاتی نیز کمک نموده‌است.

وی به حمایت نظام مالیاتی از تولید و گروه‏های کم درامد و حقوق بگیران نیز اشاره کرد و گفت: امسال ۵ واحد درصد نرخ مالیات شرکت‌های تولیدی کاهش یافته و در سال آینده نیز ۷ واحد درصد کاهش می‌یابد. همچنین معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد ماهانه ۱۰ میلیون تومان درنظر گرفته شده که این اقدامات هرچند اثر کاهنده‌ای در تحقق درامدهای مالیاتی دارد، اما با این وجود اعتقاد داریم مالیات در کنار مردم و در راستای حمایت از گروه‌های کم درامد باید عملیاتی شود.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.