1400-10-221400-11-02bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 2 بهمن 1400

کد خبر : 119621

 
ورزش محلات بدون هدف‌گیری ورزش قهرمانی به ثمر نمی‌نشیند
تاریخ خبر : 1400-06-21
نویسنده : مهدی ناصرنژاد
     
 
 
     
متن خبر :


 رئیس شورای اسلامی شهر همدان چند روز پیش در جلسه اعضای این شورا با اعلام آمادگی برای روانه ساختن تیم فوتبال شهرداری همدان به مسابقات فصل جدید لیگ دسته یک کشورمان  بیان کرده است که اولویت شورای اسلامی در همدان تمرکز به توسعه ورزش محلات و شهروندی است.
محمود مسگریان هزینه سنگین تیم‌داری در سطوح فوتبال حرفه‌ای لیگ‌های برتر و دسته یک را علت ناخشنودی قلبی شورای اسلامی برای سرمایه‌گذاری در این سطح از ورزش ذکر کرده است، چراکه به گفته رئیس شورای اسلامی کلانشهر همدان، هر هزینه‌کردی در این‌خصوص از جیب مردم شهر خارج می‌شود و مسئولیت شورا را سنگین‌تر می‌سازد.
مسگریان در عین‌حال صراحت دارد که درمجموع برای توسعه ورزش در تمام رشته‌ها و همچنین جذب قشرهای جوان به فضای ورزشی و تلاش برای سلامت جسم و روان جوانان یکی از مسئولیت‌ها و خط‌مشی شورا و مدیران شهری باید باشد .
لازم به یادآوری است که شهرداری‌ها در نظام اجرایی جمهوری اسلامی نقش کلیدی و هدایت‌گرانه در توسعه فرهنگ عمومی با تمام معیارهای ارزشی آن دارند وبه طورقطع هرگونه سرمایه‌گذاری برای رشد و تعالی فکر و آرامش خاطر شهروندان یک شهر در کنار توسعه و زیباسازی زیرساخت‌های اساسی شهرنشینی، آبادانی یک شهر و سکونتگاه انسانی را رقم می‌زند.
جای بسی خرسندی است که شاکله مدیریت شهری از دوره‌های گذشته در همدان به گونه‌ای بنا نهاده شده است که توسعه فرهنگ عمومی و در بطن آن، ورزش از درجه اهمیت بالایی برخوردار بوده و هست و در دورانی که رشته‌های اصلی ورزش در درجه‌های حرفه‌ای آن‌چنان در کشورمان مطرح نبود، این ورزش محلات بود که رونق فراوانی در همدان داشت و اتفاقاً همدان در چندین رشته حرف نخست را در کشور می‌زد .
باید به این نکته نیز توجه داشت که اگر به لحاظ فقدان بسیاری از منابع و سرچشمه‌های مالی، از جمله فقر صنعت و نبود کارخانه‌های بزرگ صنعتی، شهرداری‌های استان از درآمدهای کمتری نسبت به بسیاری از شهرهای بزرگ کشور بهره‌مند هستند، ولیکن چنانچه شهرداری‌ها در همدان با همین بضاعت محدود برای توسعه ورزش سرمایه‌گذاری کنند کمتر خانواده و پدر و مادر و صاحب فرزند است که راضی به چنین رویکردی نباشد.
از سویی دیگر، بسیار اهمیت دارد بپذیریم در دنیای امروز که توجه به هیاهوی ورزش ملی و بین‌المللی در هر خانواده از نان شب هم واجب‌تر است، ورزش آماتور و هر تحرک ورزشی در سطح آمادگی بدنی فقط در حیطه علاقه و گرایش قشرهای سالخورده است و تفکر جوان‌ها بدون استثنا متمرکز به ورزش حرفه‌ای و قهرمانی است که به یک صنعت و شغل تبدیل شده است و میلیون، میلیون جوان حتی جوان‌های تحصیلکرده ورزش مورد علاقه خود را به عنوان حرفه و شغل انتخاب می‌کنند و از همان سن کم و نوجوانی به آن می‌پردازند.
اگر در همین شهر خودمان به هر دلیل و انگیزه‌ای برای توسعه ورزش در محلات و شهروندی برنامه‌ریزی می‌کنیم، باید  مخاطبان خود را امیدوار و انگیزه‌مند سازیم که هدف و نقطه اوج ورزش در محلاتمان به ورزش قهرمانی و حضور در میادین ملی و بین‌المللی خواهد انجامید و غیر از این باشد سرمایه خود را هدر نخواهیم داد .
امروز در دنیای پر سرو صدای فوتبال کشورمان و درحالی که اغلب شهرهای بزرگ چندین تیم باشگاهی چه از طریق بخش خصوصی و چه نهادها و سازمان‌های دولتی و نیمه‌دولتی در جریان مسابقات دارند و شهرهای خود را سر زبان‌ها انداخته‌اند ، دلخوشی اهالی ورزش و جامعه فوتبال همدان و بلکه استان به حضور تنها تیم فوتبال شهرداری به عنوان نماینده استان در رقابت‌های دسته یک است. تجربه تلخ باشگاه پاس اثرات بد و منفی در جامعه فوتبال همدان باقی گذاشت که جای دارد با تشکیل تیمی منسجم و با انگیزه و بدون هیچ منت با نام شهرداری همدان، غرور آسیب‌دیده دوستداران فوتبال در شهر و دیار خویش را ترمیم نماییم .

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.