1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) 1399-04-041399-04-14bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 14 تير 1399

کد خبر : 98872

 
راه کربلا از خسروی هموارتر است

گردشگری مذهبی از همدان تا خسروی
تاریخ خبر : 1398-06-23
نویسنده : سعید زارع صفا
     
 
 
     
متن خبر :


 بازگشایی مرز خسروی بعنوان مطالبه بزرگ غرب نشینان در ایران ، اهمیتش نه فقط برای استان های همدان و کرمانشاه بلکه در موضوعیت کلان کشور قرار دارد. به گفته وزیر کشور گشایش این مرز یکی از اهداف استراتژیک جمهوری اسلامی  برای بالا بردن سطح روابط با کشور دوست و برادر، عراق بوده است.
 اهداف سیاسی و یا حتی اقتصادی، تنها دلیل بازگشایی این مرز تاریخی نبوده است. گشایش مرز خسروی به روی زائران حسینی در اربعین به معنای افزایش ظرفیت خروجی مرزهای کشور و سهولت تردد در مرزها می باشد.
امکانات و سطح خدمات ارائه شده به زائران در مرز خسروی موجب شده که دولت حساب ویژه ای برای این مرز قدیمی و با اصالت در ارتباط با عراق و راهپیمایی اربعین باز کند و در واقع این مزیت ها و برجستگی های مرز خسروی بوده که موجب توجه کلان کشور به بازگشایی این مرز و اهمیت آن شده است.
مطالبه و آرزوی بزرگ مردمان غیور خطه غرب  در حالی تحقق یافته است که امسال با بازگشایی مرز خسروی، مجموعه تصمیم گیران کلان برنامه اربعین و علاقمندان به ائمه اطهار(ع) را به رقم خوردن اربعینی باشکوه و عبور و مروری با سهولت و با کیفیت از مرزها امیدوار کرده است.
 دلایل اهمیت بازگشایی مرز خسروی
 1- با اصالت ترین راه کربلا: تاریخ ایرانی شیعه با زیارت کربلا و مسیر خسروی عجین بوده است. مرز خسروی در امتداد جاده ابریشم قرار داشته که در نهایت خط مسافرین را به سوریه منتهی می کرده است. از این رو مرز خسروی از دیرباز قدیمی ترین و با اصالت ترین دروازه به سرزمین های پاک «عتبات عالیات» بوده و به همین نام نیز شهرت یافته است. وجود این شناسنامه پرقدمت برای مرز خسروی، موجب برجستگی و محوریت آن در مبادی ورودی ایرانیان به خاک کشور همسایه شده است.
2-اهمیت استراتژیک: مرز خسروی از جمله پنج مرزی است که کرمانشاه را به عنوان استان استراتژیک کشور در روابط با عراق قرار داده و این موقعیت به لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی اهمیتی دو چندان نسبت به دیگر استانهای کشور دارد. از همین روی اگر در سالهای گذشته مسیر عبور زائران اربعین در مبادی دیگری اتفاق افتاده است، اما همواره مرز خسروی در افق استراتژیک کلان کشور قرار داشته و مرزها و مبادی دیگر در کنار این مرز استراتژیک تعریف می شده اند. در واقع بازگشایی این مرز نقطه توسعه روابط با عراق و نقطه عطفی در گسترش برنامه اربعین حسینی بوده است.
3- مزیت امکانات و خدمات: اگر چه مرز خسروی در قیاس با مرزهای دیگر با کشور عراق، فاصله ای نزدیک با کربلا دارد-300 کیلومتر- اما این فقط نزدیکی مسیر به کربلا نیست که این مرز را در ارجحیت عبور زائران قرار می دهد. شهر قصرشیرین و مرز خسروی از قرن های گذشته مسیر عبور کاروانیان و تجار و زوار بوده و در واقع امکانات این شهر و مرز خسروی از ابتدا بر اساس مسافرپذیری و پذیرایی از زوار بنا نهاد شده است.
در آغاز برنامه راهپیمایی زوار اربعین نیز شهر قصرشیرین و مرز خسروی خود را به امکانات و ارائه خدماتی با کمیت و کیفیت مجهز کرد که با بازگشایی مرز خسروی در هفته های گذشته، بر حجم آن نیز افزوده شده است.
وجود 15 واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر با حدود چهار هزار تخت در قصرشیرین، دلیل انتخاب مرز خسروی از سوی مسافران برای سفر به عراق است. پیش بینی پنج پارکینگ بزرگ با ظرفیت بالا و ایجاد اقامتگاه های موقت در مسیر همراه با در نظر گرفتن 58 گیت برای عبور در کمتر از یک دقیقه ای زوار از مرز خسروی، وجود بزرگترین پایانه بین المللی زمینی خاورمیانه در خسروی که سال ۸۱ با ۷.۵ میلیارد تومان به بهره برداری رسید و همچنین ایجاد زیرساخت‌های مناسب در مرز و دیگر قابلیت‌ها همچون راه دسترسی مناسب موجب شده که روزانه پذیرای شمار زیادی از مسافران عراقی و زوار انفرادی ایرانی و به بیانی دیگر کانونی برای گردشگری مذهبی باشد. مرزی خسروی تنها پایانه‌ای در کشور است که دارای ۲ سالن ورود خروج بوده و همزمان می‌تواند کار تردد مسافران ورودی و خروجی را در سطح بالایی انجام دهد.
علاوه بر آن، وجود امکانات زیرساختی بی نظیر استان کرمانشاه موجب شده که زوار از سه طریق ارتباطات ریلی، هوایی و زمینی بتوانند به کرمانشاه سفر کنند که فرودگاه 24 ساعته و خط آهن فعال از جمله آن است.
در واقع این اعتبار، اصالت و مزیت خدمات و امکانات مرز خسروی بوده که در سالهای گذشته این مرز را به یکی از پرترددترین مرزهای کشور تبدیل کرده و گردشگران عراقی را متمایل به عبور از این مرز برای ورود به ایران کرده است.
4- مسیر امن و هموار: عبور زائران حسینی از مرز خسروی یعنی عبور از مسیری بین المللی و شناخته شده و فراهم. جاده ترانزیتی و مسافری کرمانشاه به قصرشیرین و مرزخسروی  با تجهیز تمامی شهرهای استان به کمربندی و دو بانده بودن تمام مسیر سفری امن، بدون ترافیک و همراه با دسترسی آسان به انواع امکانات و خدمات رفاهی و اقامتی را پیش روی زائران حسینی قرار داده است.
ضمن آنکه مسیر زائران عبوری از مرز خسروی در امتداد بغداد پایتخت عراق قرار دارد و این یعنی اهمیت و امکانات بیشتر نسبت به دیگر مسیرهای منتهی به کربلای معلی.
دولت عراق برای حفظ اعتبار بین المللی و موقعیت ملی خود مسیرهای منتهی به بغداد را با پایش و کنترل مضاعفی دنبال می کند که این اهمیت می تواند مزیتی دیگر برای عبور از مرزخسروی باشد.
5- مسیری دیدنی و پرجاذبه: مسیر همدان  تا خسروی، جاده ای پر از جاذبه های گردشگری طبیعی،تاریخی و مذهبی به شمار می رود که زائران و گردشگران می توانند با عبور از آن شاهد آثار و نشان هایی از تاریخ باستان ایران از ماقبل تاریخ تا یادمان های دفاع مقدس باشند. این مسیر به ویژه برای زائرانی که در سالهای گذشته مسیرهای دیگر برایشان تکراری و یکنواخت شده می تواند بسیار جذاب و لذت بخش باشد.
پایان آنکه، در ظرفیت، تناسب و اهمیت مرز خسروی همین بس که پس از سالها بسته بودن، قرار است قدمگاه حضور یک میلیون و 200 هزار زائر حسینی باشد و  با گشایش با برکت مرز خسروی،  تردد زائران ابا عبدالله الحسین(ع) به مسیر اصلی خود بازگردد و «دروازه عتبات عالیات» به جایگاه محوری خود برگردد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.