1403-02-221403-03-01bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 1 خرداد 1403

کد خبر : 137013

 
نجفی، دادستان جدید استان امروز معارفه می شود

اعلام رئوس برنامه‌های دادستان جدید در گفت‌و گو با روزنامه
تاریخ خبر : 1402-12-17
نویسنده : سمانه جهانگیری عرش
     
 
 
     
متن خبر :


سرعت در اجرای احکام اولویت من است و با متجاوزان به نوامیس و جرایم خشن برخورد قاطع خواهد شد


دادستان عمومی و انقلاب همدان که 30 خرداد سال 98 تصدی این پست را بر عهده گرفته بود پس از 3 سال و 9 ماه، جای خود را به "عباس نجفی" داد.

نجفی امروز در مراسمی به عنوان دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان معرفی می‌شود.

به گزارش همدان‌پیام، از جمله سوابق نجفی، معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان همدان، سرپرست معاونت فناوری اطلاعات دادگستری استان همدان، سرپرست معاونت آمار و برنامه‌ریزی دادگستری کل استان، مستشار شعبه ۱۶ تجدیدنظر همدان، رئیس دادگستری ملایر، دادستان تویسرکان، بازپرس تویسرکان و رئیس حوزه قضایی بخش قروه‌درگزین است.

وی در نخستین گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما از برنامه‌هایش برای تصدی این پست سخن گفت و اظهار کرد: توجه جدی به اجرای دقیق و سریع احکام از جمله برنامه‌های اصلی و اولویت‌دار من است که با رویکرد جدی تمرکز بر فرایند پیشگیری در دستور کار قرار خواهد گرفت.

نجفی در این گفتگو افزود: با تعاملی که با کانون‌های پرونده‌ساز خواهم داشت و البته این کانون‌ها از قبل شناسایی شده‌است، برخورد قاطع با جرایم خشن و نیز متجاوزین به نوامیس و جان و مال مردم دنبال می‌شود که در این ارتباط نیاز است همه پای کار بیایند.

وی از ایجاد شعبه تخصصی در دادسراها و نیز مجازات جایگزین برای مجرمان خبر داد و گفت: در بحث جرایم سنگین چون آدم‌ربایی، قتل، زورگیری و سرقت نیز پرونده‌ها بدون اغماض دنبال خواهد شد.

وی در خصوض جرایم خرد نیز بیان کرد: رویکرد ما در این خصوص مجازات جایگزین خواهد بود.

دادستان همدان با اشاره به لزوم پیگیری و احیای حقوق عامه بیان کرد: با استفاده از ظرفیت‌های قانونی با دستگاه‌هایی که ترک فعل می‌کنند برخورد خواهد شد و در این خصوص دستگاه قضا کوتاه نخواهد آمد.

وی با اشاره به اینکه حفظ اموال عمومی و دولتی از واجبات است اظهار کرد: در این زمینه با متخلفین و متجاوزین به اموال عمومی، اراضی ملی و دولتی برخورد می‌شود.

دادستان جدید همدان در ادامه، حمایت جدی از فعالان اقتصادی را در راستای منویات مقام معظم رهبری بسیار ضروری دانست و بیان کرد: فعالان اقتصادی استان در چارچوب قانون حمایت می‌شوند اما در همین ارتباط افرادی که وام‌های دولتی را گرفته و در جای دیگری آن را هزینه کردند را بازخواست خواهم کرد باید این منابع در جای خود هزینه شوند و متخلف اگر مدیریت این اعتبار به دست آمده را ندارد باید وام را به خزانه دولتی برگرداند.

نجفی رسیدگی به زندان و زندانیان را دیگر برنامه خود دانست و در این خصوص نیز گفت: نظارت بر زندانیان با استفاده از پابند و سایرامکانات محقق می‌شود ضمن اینکه مباحث اصلاحی، تربیتی و آموزشی نیز در دستور کار خواهد بود.

وی ادامه داد: در حوزه ضابطین عام و خاص نظارت و آموزش یک ضرورت است تا این دو حوزه کار خود را به عنوان بازوی نیروی قضایی به نحو شایسته انجام دهد.

وی با تأکید بر اینکه حامی مجموعه دولتی استان هستم اما اگر جایی مدیر تخلف کند کوتاه نخواهم آمد اظهار کرد: توجه جدی به اصل استقلال قضایی در دادسراها یک ضرورت و اولویت است چنانچه اجازهخ مداخله در مسائل قضایی را به هیچ مقامی نخواهم داد.

وی همچنین رسیدگی به پرونده‌های قدیمی و مسن را در اولویت خود دانست و گفت: به دنبال تقویت کادر قضایی بوده و در این خصوص ابتدا مسائل داخلی را تقویت خواهد کرد.

گفتنی است حسن خانجانی مؤقر دادستان سابق همدان با ارتقاء جایگاه پستی به قوه قضائیه تهران می‌رود. وی از خرداد ماه سال 98 مسئولیت دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان را عهده‌دار بود.

پیش از خانجانی، کامران حمزه به مدت 8 سال دادستان همدان بود.

لازم به ذکر است مراسم تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب استان همدان امروز ساعت 10 صبح با حضور دادستان کل کشور برگزار می‌شود.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.