پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 16 خرداد 1399

کد خبر : 92062

 
استاندار در ديدار با فعالان اقتصادي:

همه اقدامات بايد منجربه توليد شوند
تاریخ خبر : 1398-01-24
نویسنده : غزل اسلامي
     
 
 
     
متن خبر :

■ زبردست: دولتي‌ها با فعالان اقتصادي همکاري کنند
■ جعفري: توليد بي‌کيفيت دور ريختن مواد اوليه است
■ توتونچيان: امسال به توليدکنندگان سخت نگيريد تا بتوانند فعاليت کنند


 در اولين ديدار نوروزي فعالان اقتصادي با حضور استاندار و مسئولان دولتي در سالجاري،‌ توليدکنندگان همچنان تسهيل امور توسط بخش دولتي را براي فعاليت اقتصادي و توليد مطرح کرده و عنوان کردند که در شرايط اقتصادي و سياسي فعلي نبايد عرصه را از سوي داخل براي توليد و صادرات تنگ کرد. آنها معتقد بودند که اگر چه کشور با تحريم‌هاي آمريکا مواجه است اما اگر بخواهيم، برنامه‌ريزي کنيم و همکاري دستگاه‌هاي دولتي و نحوه اجراي قانون در توليد و صادرات کمي تغيير کند قطعاً شرايط موجود حفظ مي‌شود و ممکن است شرايط اقتصادي بهتر هم بشود.
در اين جلسه استاندار خطاب به مديران دستگاه‌هاي دولتي گفت: باید برآیند برنامه‌ها و اقدامات دستگاه‌های اجرایی به رونق تولید منجر شود. من کاری با پرونده‌های تشکیل شده و روند پیشرفت کار آنها ندارم بلکه فقط نتیجه کار برایم مهم است و هر چيزی که موجب کندی کار تولید شود برایم قابل قبول نیست.
سیدسعید شاهرخی ادامه داد: از همان ابتدا بر توجه به معیشت مردم و تولید تأکید کرده‌ام و این را در حرف نمی‌توان انجام داد بلکه باید با عمل نشان داد.
وی افزود: برای تحقق تولید، صادرات، بهبود اشتغال و معیشت باید راهکار عملی داشت و باید هر قانونی که مانع تحقق آنها است را اصلاح کنیم و تا زمانی که اصلاح نکرده‌ایم اصرار به اجرا نداشته باشیم.
شاهرخی بر همکاری همه دستگاه‌ها در تحقق این اهداف تأکيد کرد و گفت که باید برای حمایت از تولید و تولیدکنندگان نهایت تلاش خود را بکنیم.
وی با تأکید بر اینکه بانک‌ها پاشنه آشیل ما در تولید و صنعت هستند، افزود: در مجموع بانک‌ها در استان عملکرد مثبتی داشته‌اند اما رضایتمندی من به این معنا نیست که از همه ظرفیت بانک‌ها استفاده شده است.
 پرداخت تسهیلات در استان کمتر از میانگین کشور
رئیس اتاق بازرگانی استان همدان هم گفت: با توجه به شرایط کشور و تحریم‌های ناعادلانه از سوی آمریکا همه فعالان اقتصادی باید قول بدهیم که همچون گذشته و دوران جنگ مردانه ایستادگی کنيم، ما مرد عمل هستیم و حتماً راه حلی برای برون‌رفت از مشکلات پیدا خواهیم کرد و با همت و برگزاری جلسات متعدد با دستگاه‌های اجرایی و استاندار سعی می‌کنیم که مسايل و مشکلات فعالان اقتصادی را کم کنیم.
علی‌اصغر زبردست افزود: دو نکته را به مدیران استان در حضور استاندار می‌گویم و خواهش می‌کنم که در این دوران سخت، کمک و همیار فعالان اقتصادی باشند و مخصوصاً بدنه کارشناسی زیر مجموعه خود را توجیه کنند.
وی ادامه داد: امسال سال سختی را پیش‌رو خواهیم داشت و تاکنون به خاطر تحریم‌ها و فشارهای بیرون از کشور و شرایط داخل کشور حوادث غیرمترقبه پیش آمده اما ما باید تلاش کنیم تنگناها و فشارهای داخلی را کم کنیم نه اینکه خدای ناکرده بخواهیم فشارهای داخلی را بیشتر کنیم،‌ که اين اصلاً قابل قبول نیست.
زبردست گفت: به جز منابع بانکی منابع دیگری برای حل مشکلات مالی فعالان اقتصادی تعریف نشده و این در حالی است که از حدود 160 هزار میلیارد ریالی که برای پرداخت تسهیلات سال 97 در کشور پیش‌بینی شده بود به طور متوسط در کشور 75 درصد و در استان همدان 57 درصد پرداخت شده است که این قابل قبول نیست.
وی ادامه داد: طبق آمار مانده معوقات در استان 10 درصد است در صورتی که متوسط کشوری 4 درصد است که باید در این راستا هم تلاش بیشتری صورت بگیرد.
زبردست با ابراز همدردی با مردم سیل زده کشور و استان و ابراز تأسف، گفت: برای کمک به سیل‌زدگان نامه‌ای به حضور فعالان اقتصادی استان ارسال و شماره حسابی اعلام کرده‌ایم که امیدواریم، بتوانیم از کمک شما برای ارسال به مناطق سیل‌زده بهره‌مند شویم.
 اجازه تولیدات بی‌کیفیت ندهیم
رئیس خانه صنعت و معدن همدان هم با اشاره به اینکه تولید کالای بی‌کیفیت در کشور خراب کردن مواد اولیه است، گفت: اداره استاندارد استان حداقل استانداردی برای انواع تولیدات مشخص کنند و اجازه ندهند کالای بی‌کیفیت در استان تولید شود.
جعفری با اشاره به اينکه بدنه دولت خيلي بزرگ است، ادامه داد: ما اگر محصول باکیفیت تولید کنیم ایرانی‌ها چون ملی‌گرا هستند کالای ایرانی می‌خرند.
وی با اشاره به مشکلات پیش‌روی تولیدکنندگان در برخی دستگاه‌ها گفت: پیشنهاد می‌کنم تولیدکنندگانی که به عنوان مثال بین 4 تا 8 سال تعدیل نیرو نداشته‌اند از مالیات معاف شوند.
وی سپس با اشاره به توانمندی‌های استان برای جذب برای شرکت‌ها به استان گفت: بعضی از شهرها با شرکت‌های بزرگ خودروسازی رایزنی کرده و بخشی از تولیدات آن را به استان خود منتقل کرده‌اند که از جمله می‌توان به مونتاژ سمند اشاره کرد، اما چنین اتفاقی در همدان نیفتاده است.
جعفری با تأکيد براينکه بايد تهديدها را به فرصت تبديل کنيم، بيان کرد: مسیر کرمانشاه به تهران طولانی‌تر از همدان تهران است و برای ماشین‌های سنگین حمل خودروها برای جابجا کردن چند خودرو باید هزینه گزافی پرداخت شود در صورتی که هزینه حمل و نقل از همدان به تهران کمتر می‌شود که این هزینه‌ها همه به دوش مردم است. بنابراین استان در چنین مواقعی باید اقداماتی انجام بدهد تا هم اشتغال و هم اقتصاد مردم خود را تقویت کنند.
 در حال حاضر رعایت صددرصد قانون سخت است
مدیرعامل شرکت تولیدی محصولات غذایی سحر نیز گفت: برخی قوانین ملی هستند که با توجه به شرایط فعلی کشور باید برای فعالان اقتصادی کمی تعدیل شوند و شرایط ویژه‌ای برای آنها در نظر گرفته شوند.
مسعود توتونچیان افزود: در شرایط فعلی برای ما خیلی سخت است که قانون را به طور 100 درصدی رعایت کنیم اگر چه به قانون پایبند هستیم.
وی ادامه داد: در این مقطع باید با هم جلسات و همدلی بیشتری داشته باشیم و از نزدیک از کارگاه‌های تولیدی بازدید کنیم و بررسی کنیم که در این شرایط چگونه می‌شود که اشتغال موجود را حفظ کنیم.
توتونچیان گفت: اکنون شرایط طوری است که دستگاه‌های اجرایی باید با فعالان اقتصادی بیشتر کنار بیایند و بخشی از هزینه‌های 23 درصدي تأمین اجتماعی و مالیات در قالب یارانه برای آنها در نظر گرفته شود و دولت ردیف بودجه‌ای براي اين يارانه و مشوق‌های صادراتی برای آنها مشخص کند.
توتونچیان گفت: در راستای اجرای شعار سال باید دستگاه‌های دولتی الزام به خرید کالاهای ایرانی شوند تا بخشی از درآمدهای استان در همدان هزینه شوند.
مدیرعامل شرکت تولیدی سحر ادامه داد: پشتیبانی‌های قضایی از فعالان اقتصادی نیز بسیار مهم است.
وی سپس با اشاره به مشکلات دیگر تولیدکنندگان در استان ادامه داد: با سرمایه در گردشی که در سال گذشته داشتیم قطعاً امسال نمی‌توانیم واحدمان را حفظ کنیم و اگر در ماه‌های پیش‌رو راهکاری ارايه ندهیم با مشکلات جدی مواجه می‌شویم. بانک‌ها بايد تسهيلات مشخص را به فعالان اقتصادي واقعي پرداخت کنند.
توتونچيان گفت: ما خوب عمل نکردیم و به استعدادها توجه نکردیم که منجر شد اين‌همه مهاجرت صورت بگيرد.
توتونچیان در پایان سخنانش خطاب به فعالان اقتصادی حاضر در جلسه گفت: بیایید به هم قول بدهیم که کارکنان مشغول در واحدهای را تعدیل نکنیم زیرا آنها با اعتماد به ما تشکیل زندگی داده و به آینده آمید بسته‌اند، درست نیست راحت‌ترین کار را انجام بدهیم بلکه عراق یک کشور مصرفی است و اگر بازاریابی درستی انجام بدهیم و برندسازی کنیم می‌توانیم از بازار این کشور بهره ببریم.

 

 محتوای جلسه هفته قبل  بخش خصوصی هم به دنبال گفتار درمانی و جلسه درمانی است. این بخش را هم دولتی‌ها به دست گرفته‌اند.
■ کارآفرينان حاضر در جلسه تعدادشان بسيار کم بود و حاضران هم همان نفرات تکراري بودند که معمولاً به جلسات دعوت مي‌شوند.
■ نمایندگان استان در مجلس شوراي اسلامي حضور نداشتند.
■ مراسم بدون اعلام اختتامیه توسط مجري به پايان رسيد.
■ سالن کوچک بانک ملی پر نبود و صندلي‌ها نصف و نیمه پر بودند و ظاهراً تنها طرفداران منتخبان اتاق زبردست به جلسه آمده بودند و منتقدان و حتی بخش زیادی از بی‌طرفان و شهرستانی‌ها حضور نداشتند.
■ به گفته زبردست تأمین اجتماعی، مالیات، منابع انحصاری بانک‌ها براي توليد کنندگان و عملکرد نامناسب بخصوص در بدنه کارشناسی دستگاه‌ها مشکلاتي براي فعالان اقتصادي ايجاد کرده است.
■ توتونچیان مدیر صنایع غذایی سحر بیشتر حرف دلش را گفت تا حرف دل بخش خصوصی.
■ استاندار از بداخلاقی‌های انتخابات اسفند اتاق سخن گفت.که شورای گفتگوي دولت و بخش خصوصی در تاریخ مشخصی تشکیل می‌شود.
■ ستاد تسهيل به دنبال تصمیمات منطقی است.
■ سعي کردم معاون اقتصادي را بومي انتخاب کنم و از بين گزينه‌هاي مختلف پورمجاهد را انتخاب کردم.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.