پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 13 آذر 1400

کد خبر : 119755

 
اولویت‌های شهردار جدید نهاوند اعلام شد

ساماندهی سدمعبر با راه‌اندازی روزبازارها
تاریخ خبر : 1400-06-29
     
 
 
     
متن خبر :

 نهاوند-معصومه کمالوند-خبرنگار همدان پیام: کمتر از یک هفته از آغاز به کار یوسفی‌نوید به عنوان شهردار نهاوند می‌گذرد. در آیین معارفه شهردار جدید موضوعات مختلفی به عنوان مطالبه‌های اولویت‌دار در شهر مطرح شد، از جمله ورود و تقویت بخش سرمایه‌گذاری و منابع درآمدی برای توسعه شهر و البته ساماندهی سدمعبری که چندین شهردار برای رفع و مدیریت آن ورود کرد، اما به دلیل پای کار نبودن گزینه اصلی این ساماندهی (کسبه) چندان موفق پیش نرفت.
 تبصره یک بند 2 ماده 55 قانون شهرداری‌ها درخصوص ممنوعیت سد معابرعمومی و اشغال پیاده‌روها و استفاده آنها را  غیرمجاز می‌داند و حق پلمب واحدهای متخلف را داده است.
برهمین اساس هم چندی پیش برخی واحدهای متخلف در خیابان سعدی پلمب شد، اما این اقدامات به مشابه مسکن مقطعی است و باید یک‌بار برای همیشه موضوع سدمعبر را در نهاوند حل کرد و ملزم بودن به اجرای آن را به عنوان یک قانون مطرح و فرهنگ‌سازی کرد.

 بازار روز یک میلیاردی تجربه‌ای ناموفق
پیش از این هم با هدف ساماندهی سدمعبر و دستفروشی در خیابان قیصریه، بازارروزی با هزینه یک میلیارد و از محل بخش خصوصی در محدوده میدان امام(ره) و کوچه تعاون روستایی ایجاد شد، اما به دلیل جانمایی نامناسب و عمل نکردن متولیان به وعده‌های عنوان شده به عنوان عاملی برای جذب شهروندان و انجام امور خرید خود، منجر به شکست و جمع‌آوری شد.

 ساماندهی سیمای شهری لازمه تقویت سرمایه‌گذاری
حالا 2 بازارچه روز در 2 منطقه مرکزی شهر با توجه به تعدد مراجعات مردم ایجاد شده است،  اما راه‌اندازی و جذب و انتقال کسبه و دستفروش‌های شهر به این مرکز آنچنان جدی گرفته نشده است و سدمعبر همچنان پس از ترافیک شهری دومین معضل و مشکل بزرگ در مدیریت شهری نهاوند است که هم سیمای شهری را با چهره نازیبایی به تصویر کشیده و هم اینکه زمانی از جذب سرمایه‌گذار و تقویت زیرساخت‌ها صحبت می‌شود، ساماندهی سدمعبر، مدیریت ترافیک و زیباسازی سیمای شهری از جمله عوامل مؤثر در اجرای این موضوعات به شمار می‌آید.
۲روزبازار احداث شده را فعال کنید
از جمله اقداماتی که برای ساماندهی دست‌فروش‌ها در شهر نهاوند در زمان مدیریت شهردار سابق حسین‌پور انجام شد، احداث ۲بازارچه روز در مرکز شهر بود که به دلیل همزمان شدن با روی کار آمدن شورای ششم و رفتن حسین‌پور نیمه‌کاره ماند.

 برخورد جدی با سدمعبر با فعال شدن روز بازارها
آزادبخت دادستان نهاوند هم گفته بود پیش از این به دلیل بحث اقتصادی و معیشت کسبه و صاحبان سدمعبر، با نوع فعالیتشان مقابله جدی نشده و ملاحظه هم شده است، اما با راه‌اندازی ۲ بازارچه، دیگر دست‌فروشی در مناطق ممنوعه مرکز شهر که شهرداری اعلام کرده، غیرقابل قبول و برخورد هم خواهد شد.
عباس آزادبخت اعلام کرده بود که هزینه تحویل غرفه‌ها به دست‌فروشان مناسب بوده و زیرساخت‌های لازم هم فراهم شده است و دیگر قابل‌قبول نیست که بساط سدمعبر در نقاط ممنوعه شهر گسترده شود و درصورت مشاهده با افراد مقابله و برخورد جدی می‌شود.

 انقضای وعده دادستان
 قرار بود افراد متقاضی در موعد مقرری که اعلام شده، نسبت به ثبت‌نام، اقدام کنند تا بیش از ۸۵ دستفروش شناسایی شده پس از انجام مراحل ثبت‌نام غرفه‌ها تحویل داده شود و با راه‌اندازی بازارچه مشکل سدمعبر شهر نهاوند تا نیمه تیرماه حل شود.
اما حالا شهریورماه هم تمام شد و به مهرماه هم نزدیک شده‌ایم و یک ماه و نیم از آن مهلت گذشته است و همچنان بحث سدمعبر در نهاوند یک گره ناگشوده و کلافی سر درگم در مدیریت شهری تبدیل شده است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.