پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 25 مهر 1400

کد خبر : 63123

 
بدهي، ورزش نخست استان را ضربه مي‌كند

تقلب كشتي از دست فوتبال!
تاریخ خبر : 1394-06-24
نویسنده : حامد صيفي
     
 
 
     
متن خبر :

■ ماحصل حضور در ادوار مختلف ليگ بدهي 432 میليون توماني بوده است
ورزش نخست استان كه به تبعيت از كشور در بسياري از روزها جور ساير رشته‌ها را كشيده و مدال‌آور بوده، در روزهاي نفسگير و منتهي به فصل دوم ليگ برتر باشگاه‌هاي كشور بدهي‌هاي سنگيني به دوش مي‌كشد.
فصل دوم رقابت‌هاي ليگ برتر باشگاه‌هاي كشور اواخر مهر ماه برگزار خواهد شد. پيش از اين خبر ميزباني همدان از اين دوره از مسابقات دهان به دهان شده بود اما حالا به سبب بدهي‌هاي زياد، فدراسيون نه فقط ميزباني را از مادستاني‌ها گرفته بلكه براي حضور نماينده اين خطه در فصل دوم ليگ شرط و شروط جالبي هم گذاشته است.
هفته گذشته بود كه همدان‌پيام گزارشي از بدهي‌هاي هيات كشتي كه سوغات حضور در ادوار مختلف ليگ است را به رشته تحرير درآورد. زنگ خطر را در واقع رسانه‌ها به صدا در آوردند اما گوش هيچكس بدهكار نبود تا اينكه امروز همان بلايي كه سر پاس آمد و اين تيم را از حضور در مسابقات ليگ يك محروم كرد بر سر ورزش نخست استان هم آوار شده است. تا كي قرار است ورزش استان زير بار بدهي‌هاي سنگين كمر خم كند؟ به راستي تا به كي قرار است سايه سنگين تهديد، شانه‌هاي ورزش همدان را بلرزاند؟ فدراسيون‌ها تا به كي مي‌خواهند اين ورزش و آن ورزش مادستان را به خاطر بدهي‌هاي گذشته متهم كنند؟
آري؛ كشتي پا جاي پاي پاس گذاشته و از روي دست فوتبال تقلب كرده است! پاس را از حضور در ادامه مسابقات ليگ يك تهديد مي‌كنند و كشتي را از ورود به مسابقات! سرنوشت تلخي كه اين روزها كشتي و فوتبال به نظاره نشسته‌اند ماحصل ندانم كاري نفراتي است كه دود آن امروز به چشم ورزش مي‌رود.
 كشتي محبوب آرام و قرار ندارد!
شرایط نامساعد فعلي در حالی بر کشتی حکمفرماست که برخی حاشیه‌سازی‌ها و همچنین شرایط مالی بد تمرکز و آرامش ذهنی قهرمانان کشتی و مسئولان هيات را به هم ریخته است. بدحسابي‌هاي همدان در ادوار مختلف ليگ تا جايي ذهن كشتي‌گيران نسبت به اين شهر را بدبين كرده كه ديگر كمتر گوش شكسته‌اي قادر به حضور در تيم همدان است.
چرخ کشتی همیشه کم و بیش می‌چرخد، اما هر چرخش این چرخ به مبلغ بالایی نیاز دارد تا هيات بتواند خواسته‌هاي مدنظر خود را اجرايي كند. حضور خوب در ليگ، پول خوب مي‌خواهد تا كشتي‌گيران اسم و رسم‌دار راضي به حضور در همدان شوند. اين اتفاق اما هيچوقت در استان رخ نداده و حضورهاي دقيقه نودي در ليگ بدون برخورداري از اسپانسر قوي بدهي پشت بدهي انباشت كرده است.
 هيات، پيگير بدهي‌هاي سنگين همدان
روز گذشته رئيس هيات كشتي استان همدان از طريق سازمان مديريت و برنامه‌ريزي پيگير بدهي‌هاي كشتي همدان شد. جلال صابريون فردا هم بايد در فدراسيون كشتي حاضر و پاسخگوي سوالات رفقاي خادم باشد.
در اين آشفته بازار و درست در روزهايي كه همدان بايد خود را گرم حضور در فصل دوم ليگ برتر كند، فدراسيون اما بر تسويه حساب بدهي‌هاي همدان تاكيد دارد و حتي سازمان ليگ از مسئولان هيات كشتي همدان خواسته در صورت حضور در فصل دوم ليگ برتر باشگاه‌هاي كشور بايد پیش از آغاز مسابقات 30 درصد از مطالبات كشتي‌گيران پرداخت شود تا آنها با خيالي آسوده روي تشك حاضر شوند.
 نتوانستيم به تعهدات خود عمل كنيم
رئيس هيات كشتي استان همدان در گفت‌وگو با همدان‌پيام اظهار كرد: چندي پيش كميته انضباطي نامه‌اي درخصوص بدهي‌هاي گذشته براي ما ارسال كرد. هيات كشتي در خردادماه قول داد كه تا پايان تير 166 ميليون تومان بدهي ليگ‌هاي برتر پرداخت شود كه متاسفانه نتوانستيم به تعهدات خود عمل كنيم.
صابريون با اشاره به 266 ميليون تومان بدهي استان ناشي از حضور در فصل نخست ليگ تصريح كرد: هم چك‌هايي كه براي ورودي به سازمان ليگ و هم چك‌هايي كه به كشتي‌گيران داده بوديم برگشت خورد تا حضور در فصل نخست براي كشتي همدان فقط بي آبرويي داشته باشد.
وي با بيان اينكه منتظر تصمیم‌گیری لازم از سوی مسئولان اجرایی استان هستیم تا نسبت به تسویه مالی با طلبکاران اقدام شود، بيان كرد: بدهی‌ها و شکایت‌های ثبت شده در فدراسیون کشتی موجب شد تا میزبانی مرحله دوم لیگ که قرار بود اواخر مهرماه در همدان برگزار شود به این شهر تعلق نگیرد.
صابریون خاطرنشان کرد: علاوه بر این بدهی‌ها، 166 میلیون تومان نیز از قبل بايد به کشتی‌گیران و مربیان پرداخت کنیم که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته است. با شرایط فعلی امکان حضور در مرحله دوم لیگ کشتی کشور فراهم نیست و از طرفی، به دلیل بدهی‌های انباشته شده، اعتبار استان نیز نزد کشتی‌گیران خدشه‌دار می‌شود.
 گل بود به سبزه هم آراسته شد!
با تمام اين تفاسير بايد معترف بود كه حال كشتي همدان خوب نيست و بي پولي، مسئولان هيات كشتي استان را با مشكلات عديده روبه‌رو كرده است.
پرداخت 166 ميليون تومان بدهي ادوار مختلف ليگ برتر باشگاه‌هاي كشور، تسويه حساب 266 ميليون تومان بدهي فصل اول ليگ كه ارديبهشت ماه امسال در كرج برگزار شد و دست آخر پرداخت 30 درصدي مطالبات كشتي‌گيران قبل از آغاز مسابقات فصل دوم شرايط سختي براي كشتي همدان فراهم كرده كه اين وضعيت را مي‌توان مصداق بارز مثل "گل بود به سبزه هم آراسته شد"، دانست.
حال بايد ديد پس از گرفتن ميزباني از همدان، مسئولان هيات كه اين روزها پيگير رايزني با مسئولان ارشد استان، شهرداري و شوراي شهر براي حضور در فصل دوم هستند موفق به تيم‌داري خواهند شد يا خير؟ موضوعي كه شايد مورد تاكيد استاندار كشتي‌دوست همدان بوده و هست و اكنون از محمدناصر نيكبخت كه از نتايج فوتبال و پاس راضي نيست اميد مي‌رود تا كِشتي كشتي استان را به ساحل آرامش رسانده و ورزش اول شهر را زير چتر حمايتي خود قرار دهد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.