1397-07-191397-07-29bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 29 مهر 1397

کد خبر : 83456

 
پرداخت ١٣٠ میلیارد تومان خسارت به مرغداران
تاریخ خبر : 1396-10-12
     
   
     
متن خبر :

 رئیس سازمان دامپزشکی از ابلاغ وزیر کشور به استانداران جهت انجام اقدامات پیشگیرانه برای کنترل انفلوانزای پرندگان خبر داد و گفت: بیمه بزودی ١٣٠میلیاردتومان خسارت به مرغداران پرداخت می کند.
علیرضا رفیعی‌پور با بیان اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، بیماری جدیدی در کشور نیست، اظهارداشت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری فصلی است که سرما آن را تشدید می کند. وی با اشاره به اینکه این بیماری در سال ٩٥ نیز در کشور وجود داشته است، افزود: این بیماری مختص کشور ما نیست و طی چند سال گذشته در بسیاری از کشورها شیوع یافته است.
به گفته رئیس سازمان دامپزشکی هم اکنون بسیاری از کشورها با این بیماری درگیر هستند. رفیعی پور با بیان اینکه این نگرانی در دنیا وجود دارد که تیپ‌های بیماری دچار تغییرات ژنی شده و به انسان منتقل شود، به مهر گفت: بیماری که در کشور ما وجود دارد همانی است که سال گذشته شیوع یافته بود و بیماری جدیدی نیست.
وی اضافه کرد: به عبارتی، بیماری امسال ادامه موج سال گذشته است و  بیشتر، در حوزه طیور روستایی و همچنین در صنعت مرغ تخم‌گذار درگیری ایجاد کرده است.
رفیعی پور تصریح کرد: در حوزه طیور وحشی و مرغ مادر نیز درگیری‌هایی داشتیم اما بسیار محدود بوده است. ابلاغ وزیر کشور به استانداران برای اقدامات پیشگیرانه  رفیعی پور تاکید کرد: وزیر کشور شیوه نامه ای را به استانداران ابلاغ کرده که براساس آن هر دستگاهی در ستاد آنفلوانزا موظف است به وظیفه خود عمل کند تا در سال های آتی این بیماری کنترل و پیگیری شود و موج جدیدی از آن را در کشور نداشته باشیم ضمن اینکه هم اکنون نیز این دستورالعمل ها رعایت می شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خساراتی که بر اثر این بیماری به تولیدکنندگان وارد شده است، افزود: هم اکنون ٣٠ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی در اختیار ما قرار گرفته که در یک سررسید تبدیل به پول می‌شود، ما بخشی از این مبلغ را به ترتیب تاریخ صدور اسناد معدوم‌سازی که از استان‌ها رسیده است، به مرغداران پرداخت می کنیم. ضمن اینکه  قرار است ١٢٠ تا ١٣٠ میلیارد تومان اعتبار در اختیار صندوق بیمه کشاورزی قرار بگیرد که صندوق نیز آن را به مرغداران پرداخت خواهد کرد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.