1402-08-291402-09-09bool(false) 1402-08-291402-09-09bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 9 آذر 1402

کد خبر : 125089

 
کلاهبرداران «شاد» در دام پلیس
تاریخ خبر : 1401-05-01
     
 
 
     
متن خبر :


رئیس پلیس فتا پایتخت از دستگیری دو کلاهبرداری خبر داد که با ایجاد چندین اکانت در شبکه شاد بانام اپراتور پشتیبان از بیش از صد نفر کلاهبرداری کرده بودند.
داوود معظمی گودرزی، در گفت‌وگو با فارس در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: در پی مراجعه چندین نفر از شهروندان به پلیس فتا پایتخت مبنی بر دسترسی غیرمجاز به‌حساب کاربری‌شان در شبکه اجتماعی تلگرام و کلاهبرداری از مخاطبین آنها، مراتب به‌صورت ویژه در دستور کار پلیس فتا پایتخت قرار گرفت.
وی تصریح کرد: کارشناسان پلیس فتا اقدامات تخصصی خود را آغاز کرده و در تحقیقات اولیه مشخص شد مجرمین با ایجاد چندین اکانت در شبکه شاد بانام اپراتور پشتیبان، پیامی تحت عنوان حذف حساب کاربری برای کاربران ارسال کرده و افراد را ترغیب می‌کنند که جهت تأیید هویت خود کد 5 رقمی که از طریق پیامک برای آنها ارسال می‌گردد را برای پشتیبان ارسال کنند.
وی افزود: پس از ارسال کد برای سارقین توسط کاربران شبکه آموزشی شاد -که عموماً قشر نوجوان هستند- این شیادان با دسترسی غیرمجاز به شبکه اجتماعی تلگرام افراد با سوءاستفاده از شماره تلفن و هویت آنها اقدام به کلاهبرداری از مخاطبین شبکه شاد می‌کردند.
این مقام پلیسی با اشاره به اینکه این پرونده تاکنون بیش از 100 نفر شاکی داشته و تعداد شکات پرونده همچنان در حال افزایش است بیان داشت: افسران سایبری پلیس فتا پایتخت با بررسی همه جوانب پرونده و به‌کارگیری روش‌های فنی و علمی موفق شدند متهمین را در فضای مجازی شناسایی و پس از تشریفات قضایی هر دو مجرم را در محل اختفای خود در حاشیه تهران دستگیر و به همراه تجهیزات الکترونیک به پلیس فتا منتقل کردند.
رئیس پلیس فتا با اشاره به اینکه این باند بیش از بیست میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بودند خاطرنشان کرد: این مجرمین با سوءاستفاده از عدم آگاهی برخی از کاربران شبکه آموزشی شاد که بیشتر از طیف سنی نوجوانان بودند اقدامات مجرمانه خود را پیش برده بودند وزندگی شهروندان زیادی را بازیچه اهداف شوم خود قرار داده بودند.
گودرزی با اشاره به لزوم فعال‌سازی تأیید رمز دومرحله‌ای برای حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی به شهروندان توصیه کرد: در هنگام فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی را رعایت کنند و از در اختیار گذاشتن اطلاعات حساب کاربری خود به دیگران خودداری کنند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.