1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 4 تير 1398

کد خبر : 85010

 
پيگيري پرونده جعل و فساد در شهرداري همدان

صوفي: جاعلان چند سال فعال بودند
تاریخ خبر : 1397-06-19
     
 
 
     
متن خبر :

 دامنه فساد شكل گرفته در سطح كشور هر روز زواياي جديدي از خود را نشان مي‌دهد. فسادي كه از رانت و رشوه و جعل و تخلف گرفته تا موارد ديگر، اقتصاد جامعه را به چالش كشيده است.

اعلام خبر بازداشت تعدادي از كارمندان شهرداري و عوامل كارچاق‌كن در همدان نيز يكي از زواياي فساد شكل گرفته در سطح كشور و استان است. افزايش قيمت زمين و بالا رفتن ارزش افزوده تغيير كاربري‌ها براي ساخت‌وساز باعث شده است تا تخلفات گسترده‌اي در حوزه مديريت شهري همدان شكل بگيرد.
بر اساس خبري كه 20 روز پيش زمزمه مي‌شد، واحد درآمد شهرداري منطقه 3 پلمب و اسناد و مدارك موجود در حال بررسي است. بر همين اساس در روزهاي گذشته نيز تعدادي از كاركنان شهرداري‌ به اتهام تخلف بازداشت شدند. آنگونه كه از خبرها برآمده است، كار طولاني‌مدت تحقيقاتي از سوي اطلاعات سپاه، اداره كل اطلاعات و حراست شهرداري با ورود دادستاني توانسته‌اند باند گسترده را شناسايي كنند. در زمان انتشار غيررسمي اوليه خبر، شهردار همدان با تأييد اتفاقات روي داده بررسي موضوع را به ورود قانون موكول كرد. همچنين رئيس شوراي شهر به فارس گفته بود كه منافذ سوء استفاده‌اي كه در شهرداري وجود دارد، منجر به سوء استفاده در گذشته شده است و نتايج بررسي‌ها بزودي منتشر خواهد شد.
 عده‌اي به عنوان مطلع و متهم بازداشت شده‌اند
در همين زمينه رئيس شوراي شهر در گفت‌وگوي اختصاصي با همدان‌پيام گفت که گزارشی به دست ما رسید که ظاهرا تخلفاتی صورت گرفته است که هم بنده و هم آقای صوفی تاکید کرده بودیم که در راستای سالم سازی محیط، فضای شهری، کارمندان و کارشناسان که زحمت میکشند با ان موارد برخورد بشود؛ حراست شهرداری نیز مواردی را که رصد کرده بود و هماهنگی هایی که با قوه قضایی صورت گرفته بود پرونده در اختیار قوه قضایی قرار گرفته تا موضوع را مورد بررسی قرار دهند.
ابراهیم مولوی درباره خبر پلمب واحدهای شهرداری گفت: معمولا در سیستم هایی که چند هزار پرسنل دارند و این پرسنل ها در آنجا کار می کنند ممکن است آدمهای خطاکار نیز در بین آنها وجود داشته باشد وظیفه هرکسی که مدیریت را بر عهده می گیرد وظیفه دارد با این موارد برخورد کند
وي با اشاره به اينكه هنوز هیچ چیز مشخص نیست، افزود: ما به سیستم قضایی ایمان داریم هم مجموعه قضایی و هم انتظامی با رعایت همه جوانب کار را در نظر بگیریم تا به آبروي همدان هیچ آسیبی نرسد.
همچنین مولوی در خصوص تعداد بازداشت شده ها و واحدهای پلمب گفت: هیچ واحدی به صورت رسمی پلمب نشده است اما خروج یک سری پرونده ها مخصوصا پرونده های بایگانی باید با هماهنگی باشد، در خصوص بازداشت شده ها؛ چون سیر پرونده هنوز به نتیجه نرسیده است و افراد بازداشت شده عده ای مطلع پرونده هستند و عده ای به عنوان متهم پرونده دستگیر شدند و تا نتایج قطعی پرونده باید از آبروی آنها صیانت شود.
وی همچنین درمورد علت به وجود آمدن این پرونده افزود: این یک پرونده نیست همیشه چندین پرونده وجود دارد و همیشه کسانی هستند که در این زمینه سوء استفاده می کنند.
مولوی درمورد آینده این پرونده افزود: که طبق گفته مقام معظم رهبری و با توجه به روش های مشخص شده با خاطیان این پرونده برخورد می شود و اشد مجازات برای آنها در نظر گرفته می شود تا محیط شهرداری همدان پاکسازی شود.
 موضوع پرونده جعل است
رئيس حراست شهرداري هم با تأييد موضوع جعل اسناد در شهرداري به همدان‌پيام مي‌گويد:‌ موضوع اختلاس نبوده است موضوع مربوط به جعل صدور پروانه ساختمان بوده که همچنان این پرونده را کامل با دادستان قرار است بررسی شود.
محمدرضا فيض‌منش افزود: این پرونده هنوز کامل نشده و حکم قطعی هنوز صادر نشده، تعداد بازداشت شده گان هنوز مشخص نیست و واحدی هنوز به صورت جدی پلمب نشده است و به صورت روزانه کار خود را انجام می دهند و چون مسیر پرونده بسته نشده ما نمی توانیم اطلاعات ریزی را در اختیار قرار دهیم و زمان بسته شدن این پرونده هنوز مشخص نشده است و ما روی همه مسایل نظارت داریم و با اولین شک موضوع را بررسی کردیم.
 جاعلان چند سال فعال بودند
شهردار همدان هم مي‌گويد: یک باند جعل اسناد از بیرون شهرداری بوده که توسط حراست شهرداری کشف و پیگیری شده و پرونده آن در اختیار مقامات قضایی قرار گرفته است.
عباس صوفی افزود: این باند جعل اسناد چندین سال است که فعالیت دارند و با همکاری حراست شهرداری این موضوع 2 ماه است که در حال بررسی است، هیچ واحدی پلمب نشده است و هدف شهرداری سالم سازی محیط و جلوگیری از ورود کارچاق کن ها در سازمان است که در این دو ماه اقداماتی نیز صورت گرفته است که یکی از آنها بحث الکترونیکی کردن سازمان است، دومین اقدام بحث نظام جامع مدیریت خدمات شهری، بحث نرم افزار جامع خدمات شهری و بحث نرم افزار جامعه شهرداری، که با استفاده از این موارد سازمان شهرداری را الکترونیکی کنیم تا بتوانیم بر تمام واحدها با استفاده از ظرفیت موجود نظارت داشته باشیم.
صوفی ادامه داد: تعداد بازداشت شدگان هنوز مشخص نیست با کمک حراست شهرداری پرونده به مراجع قضایی فرستاده شده و قرار است بررسی های لازم انجام گیرد و هنوز مسیر این پرونده باز و در حال بررسی است.    
 لازم به ذكر است این افراد با توجه به اطلاع کامل از فرایند پرونده ها به صورت تیمی در زمینه جعل و دستکاری اسناد شهرداری دست داشتند. با این تفاسیر باید منتظر بود تا اطلاعات تکمیلی و پيگيري پرونده از سوی دستگاه قضايي اعلام شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.