پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 2 خرداد 1403

کد خبر : 137047

 
مدیرکل جدید دیوان محاسبات معرفی شد

دیوان محاسبات نباید جرات را از مدیران بگیرد
تاریخ خبر : 1402-12-20
نویسنده : سمانه جهانگیری عرش
     
 
 
     
متن خبر :


 طی حکمی از سوی رئیس دیوان محاسبات کشور، بهرام جمالی به عنوان سرپرست دیوان محاسبات استان همدان معرفی و از زحمات علی کرمانی تقدیر شد.

قائم‌ مقام معاونت هماهنگی و امور اجرایی و مدیرکل هماهنگی امور استان‌های دیوان محاسبات روز شنبه در شورای اداری استان که با موضوع تودیع و معارفه مدیر کل دیوان محاسبات همدان برگزار شد، گفت: دیوان محاسبات با رصد اطلاعات و منابع در راستای توسعه دنبال شفافیت مالی ادارات هستیم و در این بین رسوب بودجه در حسابها از مسائلی است که نباید اتفاق بیفتد.

ابراهیم نامداری افزود: این دیوان حق کند کردن روند اجرای طرح‌ها را ندارد فقط بر نحوه اجرا نظارت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اطلاع نداشتن مدیران از قوانین و مقررات یکی از مشکلات در دستگاه‌های اجرایی است ادامه داد: با برگزاری کلاس‌های آموزشی تلاش می‌کنیم آن را حل کنیم.

قائم‌ مقام معاونت هماهنگی و امور اجرایی و مدیرکل هماهنگی امور استان‌های دیوان محاسبات با بیان اینکه همدان جزو استان‌های برتر در اجرای قانون است تأکید کرد: دیوان محاسبات به دنبال پیشگیری است نه مچ‌گیری از مدیران، تغییر و جابجایی در مدیریت دیوان استان همدان نیز با هدف ارتقا بوده است.

نامداری یادآور شد: مدیرکل جدید دیوان محاسبات در خراسان جنوبی 5سال در کشور رتبه‌ نخست را کسب کرده است.

مسکن اولویت نخست من در همدان است

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: استان همدان خط‌مقدم مسکن است و به همه کسانی که خانه ندارند باید زمین داده شود.
حمیدرضا حاجی‌بابایی بیان کرد: باید 3 هزار هکتار برای ساخت زمین در همدان اختصاص یابد و چاره‌ای جز این نداریم.

نماینده مردم همدان گفت: هر کس به هر دلیلی با این 3000 هکتار مخالفت کند به مردم اعلام می‌کنم 5 سال است که دنبال این 3 هزار هکتار هستم.

وی همچنین بیان کرد: باید به کسی که خانه ندارد 200 متر زمین داده شود تا بتواند با مبلغی که پس انداز کرده است آن را بسازد.

نماینده مردم همدان مطرح کرد: هفته به هفته به مردم گزارش کار مسکن خواهم داد. شهرک فرهنگیان نیز با همین رویکرد ساخته شد باید شهر همدان را تا جورقان ادامه دهیم. 70 درصد کار من در همدان مسکن خواهد بود.

 وی تصریح کرد: سال 1403 سال تصمیمات مهم است برای همین منظور بودجه قوه قضاییه را برای توسعه عدالت افزایش دادیم.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی ورودی به مسأله آب همدان کرد و گفت: بارها گفتم که بزرگترین مشکل همدان آب است اما در گذشته فردی از دیوان محاسبات یقه قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه را که در حال انجام کار بود گرفتند و این موضوع باعث شد که مدت‌ها کار آبرسانی در همدان به تعویق بیفتد.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه مشکل آب همدان نیاز به باور دارد افزود: همدان بارندگی ندارد هیچ شهرستانی از استان هم حاضر نشد به همدان آب بدهد.

وی ادامه داد: با تمام قدرت و توان آب را از زنجان به همدان آوردیم تبریز و اصفهان نیز چنین مشکلی دارد اما نتوانستند این کار را انجام دهند. قبول داریم که آب خیلی گوارا نیست اما هیچ راه حلی به جز انتقال آب وجود ندارد سه سال پیش در کویر باران آمد ولی در همدان نیامد هم اینک زیباترین رودخانه اصفهان خالی از آب شده و اصفهان با بزرگترین تنش آبی مواجه است اما ما توانستیم این مشکل را مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: آب شیرینی قرار بود از جایی بیاید اما این موضوع تبدیل به یک موضوع امنیتی شد. 2000 میلیارد تومان با پیگیری‌های استاندار برای آب هزینه کردیم شوخی نیست که از استانی به استان دیگر بدون مشکل آب بیاوریم.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: وظیفه دیوان محاسبات کمک به مدیر برای جلوگیری از انجام تخلف است اما نباید جرأت مدیران را از آنها بگیرد بلکه آنها را تشویق به عملکرد بهتر و بیشتر کند.

حمیدرضا حاجی‌بابایی با بیان اینکه استان همدان در حال اجرای طرح‌های مهم از جمله پتروشیمی و راه آهن است، تأکید کرد: کریدور شمال به جنوب کشور از همدان می‌گذرد و این یک امتیاز بزرگ برای استان است.

حمیدرضا حاجی‌بابایی افزود: دیوان محاسبات مغز متفکر مجلس است چرا که با تحلیل درست می‌تواند هزینه کرد بودجه مصوب را مشخص کند.

وی گفت: دیوان محاسبات می‌تواند تخلفات مالی مدیران را گزارش داده و به مدیران مشورت دهد.

وی با اشاره به اینکه بودجه صدا و سیما را برای آگاهی مردم افزایش دادیم گفت: خبرهای خوبی برای کارمندان، بازنشستگان و اقشار مختلف مردم داریم.

در ادامه استاندار همدان نیز بیان کرد: پایان سال مبلغ قابل توجهی از اعتبارات سرمایه‌ای استان در سیستم ثبت نشده بود، گرچه ما از ابتدای سال ۱۴۰۲ به این موضوع به کرات متذکر شده بودیم.

علیرضا قاسمی‌فرزاد با بیان اینکه انتخابات در تعیین سرنوشت در کشور ما یک رکن است، اظهار کرد: افتخار می‌کنیم مردم در تعیین سرنوشت خود سهیم هستند.

وی با اشاره به اینکه ارکانی که در انتخابات حضور دارند از بین صفوف مردم هستند، تصریح کرد: عنصر برگزارکننده انتخابات مردم هستند و حداقل ۱۸ نفر پای صندوق حضور دارند و کار و فرایند انتخابات به گونه‌ای است که امکان تخلف وجود ندارد.

قاسمی‌فرزاد با تأکید بر اینکه کوچکترین تخلف یا تقلبی در انتخابات راه ندارد، گفت: در جمهوری اسلامی انتخابات به گونه‌ای طراحی می‌شود که کوچکترین تخلف یا تقلبی راه ندارد.

وی با بیان اینکه آنچه در خلال انتخابات اتفاق می‌افتد کاملاً بر مدار قانون بوده و سلیقه‌ای دخالت ندارد، اظهار کرد: باید بر این اصل مهم که قانون برای ما مشخص کرده است، پایبند باشیم.

استاندار همدان خاطرنشان کرد: دشمن پیش‌بینی می‌کرد مشارکت ۱۰ تا ۱۵ درصد باشد که بیش از ۴۰ درصد را تجربه کردیم البته روی آمار واجدان شرایط باید بررسی دقیقی شود.

با ترک فعل مدیران برخورد می‌کنیم

مدیرکل دیوان محاسبات استان همدان نیز گفت: پاشنه آشیل دولت ترک فعل مدیران است و ما با این مسأله برخورد می‌کنیم.

بهرام جمالی افزود: دیوان محاسبات یار و یاور مدیران است و در طرح‌های اجرایی آنها را یاری می کند.

وی دیوان محاسبات را بازوی نظارتی مجلس خواند و تصریح کرد: قبل از اینکه تخلفی انجام گیرد تلاش می‌کنیم از تضییع بیت‌المال جلوگیری کنیم.

مدیرکل سابق دیوان محاسبات همدان نیز با اشاره به اینکه دیوان محاسبات حافظ بیت‌المال است، تأکید: اولویت بر پیشگیری از تخلفات و ارائه راهکارهای قانونی به دستگاه های اجرایی بوده است.

علی کرمانی یادآور شد: بحث ورود به شرکت سیاحتی علیصدر و پگاه از مسائلی بود که به آنها رسیدگی شد.

وی با بیان اینکه تحقق نیافتن درآمدها و وصول درآمدهای مالیاتی یکی از مشکلات است، تصریح کرد: حقوق دولتی معادن باید به صورت علی‌الحساب وصول شود.
کرمانی افزود: دیوان محاسبات یک دستگاه نظارتی حرفه‌ای است که وظیفه خطیر پاسداری از بیت‌المال را بر عهده دارد. راهنمای عمل ما قانون است و رویکرد اصلی حسابرسی در جهت رشد و توسعه استان و کشور است.

وی ورود دیوان محاسبات به حسابرسی شرکت‌ها که مالکیت عمومی دارند چون شرکت پگاه و علیصدر برای نخستین بار را موفق ارزیابی کرد و گفت: درآمد حاصل از اجاره بهای اموال دولتی که خاصه برای اجاره غار علیصدر طی دو سال داشتیم با رأی دیوان عدالت 15 میلیارد تومان وصول اجاره شد.

وی مسدود کردن حساب‌های غیرمجاز بانکی، راه‌اندازی حساب واحد خزانه، کنترل بر خط حساب‌های دستگاه‌های نظارتی، نظارت بر اموال دستگاه‌های دولتی را از جمله اقداماتی دانست که توسط دیوان محاسبات استان همدان انجام شد.

در این آیین از خدمات علی کرمانی قدردانی و بهرام جمالی به عنوان مدیرکل دیوان محاسبات استان همدان معرفی شد.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.