پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 13 آذر 1400

کد خبر : 119597

 
مجمع هم‌افزایی کند
تاریخ خبر : 1400-06-20
     
   
     
متن خبر :


 ۱- مجمع نمایندگان استان‌ها یک تشکیلات رسمی نیست، بلکه ساختاری است که هماهنگی بین نمایندگان یک استان را افزایش داده و بین آنها فضای هم‌افزایی برای پیگیری ایجاد می‌کند.
درواقع این مجمع آیین‌نامه یکسانی برای اجرا در تمامی استان‌ها ندارد و به همین دلیل در هر استان نمایندگان آن استان در مجلس شورای اسلامی، آیین‌نامه اجرایی مربوط به شرح وظایف، اقدامات و برنامه‌های آتی مجمع نمایندگان را برای دوره نمایندگی 4ساله تنظیم و به تصویب می‌رسانند.

۲- قدرت مجمع نمایندگان استان‌ها به تعداد بیشتر نماینده نیست، بلکه در میزان تعامل و توافقی است که برای افزایش قدرت پیگیری، نظارت و قانونگذاری در مسائل استان دارند.به این معنی اگر مجمع روندی را ایجاد کند که نمایندگان به منفعت استان و نه منفعت شخصی یا صرفاً حوزه انتخابیه خود فکر کنند، آن مجمع کارنامه درخشانی برجای خواهد گذاشت.

۳- تشکیل مجامع متحد و مشترک در هدف به نفع تمامی مدیران اجرایی از رئیس‌جمهور گرفته تا وزرا و رؤسای سازمان‌های کشوری تا استاندار و معاونان و مدیران استانی است، زیرا این مدیران به جای اینکه وقت زیادی را برای رایزنی با تک‌تک نمایندگان یک استان صرف کنند به رایزنی با مجمع نمایندگان پرداخته و کارها و فعالیت‌ها را با آنها هماهنگ می‌کنند.

۴- در چنین روندی مجمع ناهماهنگ، با اختلاف و نامتحد تنها فرصت‌های یک استان برای توسعه و تأثیرگذاری را از دست خواهد داد. شاید این فضا به نفع برخی از مدیران یا نمایندگان باشد، اما به‌طورقطع به نفع مردم و توسعه و تعالی نخواهد بود.

۵- با درک اهمیت افزایش هماهنگی و توان نمایندگان استان در مجلس با ساختار مجمع نمایندگان استان و دور شدن نمایندگان از حاشیه‌ها تاکنون تلاش‌های بسیاری از سوی بزرگان استان برای تشکیل هدفمند و افزایش هماهنگی مجمع نمایندگان در دوره‌های قبلی و فعلی مجلس شده است.
حتی در دوره‌ای بحث تشکیل مجمع نمایندگان غرب کشور برای پیگیری توسعه منطقه‌ای از سوی بزرگان استان مطرح شد که البته بنابر دلایلی این مجمع شکل نگرفت.

۶- مجمع نمایندگان استان در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی تاکنون مجمع موفقی بوده است.
این مجمع در هماهنگی با نماینده ولی‌فقیه در استان و دیگر بزرگان توانسته وظایف نظارتی و پیگیری امور استان را با هم‌افزایی به خوبی پیش برده و وحدت برای کار را در استان نشان داده و موجب شود تنها صدای کار از استان شنیده شود.
پیگیری مشترک مسائل توسعه استان همراه با استاندار، دعوت از مدیران به جلسات مجمع برای پاسخگویی، دیدار مشترک با رئیس‌جمهور و وزرا و رؤسای سازمان‌ها و بیان مسائل استان و درخواست‌ها از جمله اقدامات خوب و هدفمند مجمع نمایندگان تاکنون بوده است.

۷- با این همه توفیقات به نظر می‌رسد مجمع نمایندگان استان در ارائه پیشنهاد برآمده از خردجمعی نمایندگان و بزرگان استان درباره استاندار دولت سیزدهم استان در همدان توفیقی برای هماهنگی و هم‌افزایی نداشته است.
اکنون بیم آن می‌رود که فرصت ایجاد شده پیشنهاد استانداری قوی، بومی، مردمی، کاربلد، شایسته، پاسخگو، فسادستیز، عادل و مدیر برای استان از دست برود و استانداری نامناسب و فاقد این ویژگی‌ها در اصطلاح از سوی سیاسیون و مجمع‌نمایندگان دیگر استان‌ها در تعامل با وزارت کشور به استان تحمیل شود که در آن صورت اقدامات دیگر مثبت و شایسته مجمع‌ نمایندگان استان نیز در اذهان بی‌اثر شده و بی‌فایده جلوه خواهد کرد.
با این اوصاف انتظار می‌رود مجمع نمایندگان به هماهنگی و تعامل برگشته و از هم‌افزایی لازم برای اثرگذاری در تحولات استان همچنان برخوردار باشد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.