پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 13 آذر 1400

کد خبر : 120003

 
بی‌برنامگی و نبود نظارت چالش جشنواره آلو حیدره قاضی‌خان
تاریخ خبر : 1400-07-19
     
 
 
     
متن خبر :

 بهار-مینا ابراهیمی- خبرنگار همدان‌پیام: جشنواره آلو، گردو همراه با نمایشگاه غذا و محصولات ارگانیک روستا و بازی‌های بومی، محلی جمعه گذشته در روستای هدف گردشگری حیدره قاضی‌خان با محوریت برگزاری جشنواره‌ها در روستا با وجود زحمات زیادی که متولیان برگزاری این جشنواره برای ایجاد شور و نشاط اجتماعی و شادی مردم کشیده بودند با چالش بی‌برنامگی و نبود نظارت بر حسن اجرای جشنواره دست به گریبان شد.
این مشکل از سوی متولی اصلی معاونت گردشگری استان موج می‌زد به گونه‌ای که با وجود کرونا خیل عظیمی از جمعیت استان به منظور شرکت در جشنواره با وسائط‌نقلیه شخصی راهی جاده‌های باریک 2بانده با مخاطرات طبیعی شده که علاوه بر سختی جای پارک خودروها، در راه بازگشت نیز به طول 3 کیلومتر ترافیک ایجاد شد.
 درحالی که با یک راه‌حل ساده همچون گلاب‌گیری کاشان و استفاده از تجارب موفق شهرهای برگزارکننده جشنواره‌های مختلف همانند هماهنگی با آژانس‌های مسافرتی در همدان و شهرهای دیگر یا در نظرگرفتن وسایل نقلیه‌عمومی از بروز چنین مشکلاتی می‌توانستند جلوگیری کنند. نبود برنامه گردشگری و پیش‌بینی پکیج سفر کوتاه‌مدت همچون راهنما و برنامه‌ریز سفر یکی پس از دیگری شرایطی را رقم زد که جشنواره بدون حصول عایدی اقتصادی به پایان رسید.
نکته حایز اهمیت دیگر که مورد انتقاد فرماندار شهرستان بهار در سخنرانی نیز قرارگرفت، کمبود صندلی برای جایگاه تماشاگران و تعریف فاصله مشخص در جشنواره و نوع چینش صندلی‌های رو به آفتاب بود که ازدحام جمعیت به دلیل نبود صندلی برای نشستن و احتمال خطر ابتلا به کرونا از همان ابتدای مراسم تحمل سخنوری مسئولان را نداشتند و ارائه توضیحات توسط مسئولان شهری و روستایی در این برنامه عقیم ماند.
تعداد شرکت‌کنندگان به نظر بیش از هزار نفر بود و این درحالی بود که حدود یک‌پنجم صندلی تعبیه شده و همین مسأله موجب ازدحام بیش از حدجمعیت و  رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی شده بود.
البته برگزاری این جشنواره نقاط قوتی هم داشت که پس از مدت‌ها درگیری با کرونا می شد هیجان و شور مردم را با برگزاری این مراسم شاهد بود و از سوی دیگر مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان هم برنامه‌ای برای روستاهای هدف گردشگری پیشنهاد داد و اینکه با محوریت جشنواره‌های روستایی ظرفیت‌های اماکن تاریخی، گردشگری و تفریحی و آیین‌های بومی، محلی روستاییان شناسانده و در فصول مختلف سال تداوم یابد.
چنین برنامه‌ای می‌توانست با مدیریت درست متولیان اصلی برگزاری جشنواره تبدیل به یک فرصت مداوم برای شناساندن و بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود در منطقه و موجب آورده اقتصادی خوب نیز باشد، اما نبود اهتمام معاونت گردشگری استان برای بهره بردن از ظرفیت گردشگری روستایی که خود می‌گوید هدف گردشگری است موجب شد این فرصت بسوزد.
 امید آن می‌رود در برگزاری جشنواره‌های بعدی با بهره‌بردن ازنظر کارشناسان گردشگری زمینه کسب درآمد از این مسیر برای اهالی روستا و برنامه‌ریزان سفر در استان فراهم شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.