پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 31 فروردين 1403

کد خبر : 134581

 
پزشکی قانونی از کمبود پزشک در شهرستان‌ها رنج می‌برد
تاریخ خبر : 1402-07-10
     
 
 
     
متن خبر :


 شهناز کرمی- خبر نگار همدان پیام: روز گذشته در مراسم تکریم و معارفه اداره کل پزشکی قانونی استان همدان از زحمات و خدمات آرتین کمالی تقدیر و محمد مالمیر به سمت مدیر کل این اداره منصوب شد.

 این انتصاب با حضور جمعی از مسئولان  استانی و کشوری از جمله مدیر کل امور آزمایشگاه‌های و  معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور رئیس کل دادگستری استان، دادستان و اعضای شورای قضایی استان برگزار شد.

دراین مراسم  معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور از ساخت کیت‌های ژنتیکی در کشور خبر داد و گفت: ما وارد کننده کیت های ژنتیکی بودیم اما به دلیل تحریم های ظالمانه این واردات با مشکل و تأخیر روبه رو بود و هنگامی به‌دست ما می‌رسید که از نظر زمانی فقط چند ماه برای ما کارایی داشت از این رو مرکز تحقیقات وحوزه فنی سازمان  توانستند این کیت های ژنتیکی را تولید ومارا از واردات بی نیاز سازند کیتهایی با کیفیت بالا وخیلی بهتر از آنها توانستیم تولید کنیم.

قادی پاشا در ادامه افزود: در کیت های ساخته شده داخلی تطبیق بسیار بالاتر است از نمونه های خارجی آن وهمین مورد احتمال خطا را کاهش می‌دهد.

در ادامه این مراسم  نیز رئیس کل دادگستری استان همدان گفت: پزشکی قانونی به عنوان یکی از ابزارهای قوی و قدرتمند در تشخیص جرائم و کمک به امر قضاوت است.

 محمدرضا عدالتخواه افزود: قضاوت یک امر پیچیده و سخت است مهم‌ترین بخش قضاوت تشخیص این است که حق با کیست و برای اثبات این حکم نظر پزشکی قانونی به عنوان یک کارشناس از اهمیت وجایگاه خاصی بر خوردار است  و این نظر برای قاضی بسیار  اطمینان آورتر است برای تعیین تکلیف پرونده‌های قضایی ودر این امر بازوی توانمند قضاوت و اجرای عدالت در جامعه به‌شمار می‌رود.

 عدالت خواه در ادامه گفت پزشکی قانونی مجاهدت خاموش دارند برای اجرای عدالت ونظر کارشناسی آنها برای ما بسیار اهمیت دارد.

در ادامه محمد مالمیر مدیر کل جدید پزشکی قانونی با تأکید بر ادامه راه برای دستیابی به اهداف سازمانی گفت: امیدواریم که عملکرد ما در راستای اهداف سازمانی با سرعت وجدیت بیشتری پیش رود و شاهد نتیجه‌دهی سریع تر پروژه‌های پزشکی قانونی استان باشیم.

در این مراسم آرتین کمالی با اشاره به عملکرد این اداره کل گفت: حدود 4سالی که به عنوان یک سرباز در خدمت هم میهنان خود بوده‌ام ساخت و تجهیز مراکز پزشکی قانونی شهرستان‌های تویسرکان کبودراهنگ و نهاوند را انجام داده و همچنین در  شهرستان اسدآباد هم این مرکز  در دهه فجر امسال افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

وی در ادامه گفت: در بکار گیری عدوات و تجهیزات ساخته شده داخلی سومین استان کشور بوده‌ایم.

کمالی در ادامه افزود: طرح جابجایی سالن تشریح پزشکی قانونی بوده که با تمام سختی‌هایی که داشته  انجام شد و تخصیص زمین در کنار آرامستان صورت گرفت و در حال ساخت است که این مورد  دستاورد خوبی برای استان محسوب می‌شود.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.