1398-08-131398-08-23bool(false) 1398-08-131398-08-23bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 23 آبان 1398

کد خبر : 94756

 
کار سخت رئیس دانشگاه علوم پزشکی
تاریخ خبر : 1398-03-22
     
   
     
متن خبر :


 1- روز یکشنبه سرانجام پس از 6 سال مدیریت موسوی بهار بر دانشگاه علوم پزشکی همدان، این مدیریت تغییر و رئیس جدید دانشگاه معرفی شد.
به زعم برخی این تغییر از مدتی قبل ریل گذاری شد و سبک کنترل شده ای از تغییر بود که این روزها در استان بیشتر شده و معاونی جایگزین رئیس می شود البته برخی هم با نگاه سیاسی از آن به مدل پوتین - مدودوف یاد می کنند.
2-موسوی بهار پیش از این هم چند بار استعفا داده بود که دلایل مختلفی از مسائل شخصی تا گرفتن حکم جدید و ادامه خدمت درباره آنها مطرح شد.
استعفای این بار موسوی بهار اما در فرصت استعفای مدیران دولتی که قصد داوطلبی در انتخابات را دارند، رخ داد هرچند وی این موضوع را تکذیب کرد و از نداشتن برنامه ای برای داوطلبی در انتخابات سخن گفت ،باز هم از نظر بسیاری وی همچنان داوطلب احتمالی انتخابات به ویژه  از حوزه انتخابیه بهار و کبودراهنگ محسوب می شود.
3- دوران موسوی بهار به دلیل اجرای طرح تحول نظام سلامت، اتفاقات بزرگ و خوبی در حوزه بهداشت و درمان استان رخ داد که با توجه به در اولویت بودن اجرای این طرح در دولت، این اقدامات طبیعی بود و نمی توان برای مدیر آن جدای از تلاش های وزیر بهداشت سابق، رئیس جمهور و مجریان طرح امتیاز ویژه ای در نظر گرفت البته این طرح مخالفان بسیاری هم دارد که مخالفت های آنها از ناعدالتی در پرداخت ها و تاجرسازی پزشکان تا اولویت بخشی به درمان به جای پیشگیری و بهداشت را شامل می شود.
4- دوران مدیریت موسوی بهار با حاشیه های بسیاری به خصوص در این اواخر همراه بود از درگیری با جانباز تا حذف معاونین اصلاح طلب برای تعامل با یکی از نمایندگان همدان از جمله حاشیه هایی بود که موسوی بهار هر از چندی با آنها همراه شد و دانشگاه نیز وارد حاشیه شد البته بیشتر این حاشیه ها مربوط به سال آخر بود.
5- در دوران موسوی بهار با توجه به اولویت درمان برای دولت، انتظار بود در جذب سرمایه گذار بخش خصوصی موفقیت های بیشتری حاصل شود اما سرمایه گذاری پرفسور سمیعی به عنوان   مهمترین حرکت که بارها بر روی آن مانور داده شد، به نتیجه نرسید و رفت و آمد وی به استان نتیحه بخش نبود و هیچ وقت هم درباره چرایی موفقیت آمیز نبودن این تمایل به سرمایه گذاری در استان توضیحی داده نشد.
البته در توجه به بخش خصوصی دانشگاه کار را برای موسسات خیریه فعال در حوزه پزشکی سخت گرفت   تا خصوصی ها رشد بیشتری در استان کنند در حالی که همدان از قدیم در حوزه خیریه درمانی مشهور بوده و رویکرد فقرا در درمان به این خیریه ها  بوده است.
6- تلاش شد همدان مرکز گردشگری سلامت در کشور شود اما انتقاد معاون وزیر در تودیع موسوی بهار از بیمارفرستی همدان به مرکز نشان از شکست این تلاش ها داشت.
در واقع این موضوع می تواند ریشه در بی اعتمادی همدانی ها به متخصصین مستقر در همدان و با کیفیت دانستن آنها در مقایسه با متخصصین مرکز داشته باشد.
7- رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی کار سختی در پیش دارد، وی باید اعتماد همدانی ها به متخصصین همدان را جلب و از برون رفت بیماران از استان پیشگیری کند و شرایط درمان را برای همه به خصوص فقرا فراهم کند و طرح های دولت و نظام در حوزه سلامت را نیز با موفقیت اجرا کند و از همه مهمتر حاشیه را از دانشگاه علوم پزشکی دور کرده و شرایط خدمت بهتر به مردم را فراهم کند البته به شرط آنکه خود محور حاشیه نشود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.