1402-03-071402-03-17bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : چهارشنبه ، 17 خرداد 1402

کد خبر : 71444

 
مدیرکل ثبت احوال استان معارفه شد

شناسایی 102 میلیون نفر ایرانی داخل و خارج کشور
تاریخ خبر : 1395-03-17
     
 
 
     
متن خبر :

روز گذشته مراسم تودیع و معارفه مدیران کل ثبت احوال برگزار و محمود علیپور که پیش از این سابقه اجرایی و مدیریتی در استان‌های کشور را دارد به عنوان مدیرکل جدید منصوب و معارفه شد.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی ثبت‌احوال در این مراسم با بیان اینکه مأموریت اصلی ثبت احوال ایجاد بستر مناسبی برای شناسایی ایرانیان است، گفت: خدماتی که سازمان ثبت احوال ارائه می‌دهد همانند عنصر آب‌وهوا ضروری و لازم است، زیرا بدون شناسایی برقراری هیچ نوع خدمتی به طور مطمئن عملی نخواهد بود.
محمدابراهیم طریقت آمارهای جمعیتی و ثبت وقایع چهارگانه را پایه‌ترین فعالیت ثبت‌احوال برای مدیریت کشور عنوان کرد و افزود: اصلی‌ترین هدف در اداره کشور ترفیع حال معنوی و مادی مردم است که ثبت‌احوال در این راستا نیز اقداماتی انجام می‌دهد.
وی افزود: در حال حاضر در پایگاه اطلاعاتی جمعیتی کشور 102 میلیون نفر ایرانی داخل و خارج کشور شناسایی شده که البته تعدادی از آنها ثبت فوت شدند اما در هر حال خانواده‌ها و بازماندگان آنان از ثبت احوال همچنان خدمت دریافت می‌کنند.
به گفته طریقت، سازمان ثبت احوال در دو محیط معمول نزدیک به 100 سال است که انجام وظیفه می‌کند و مردم با دو محصول آن یعنی شناسنامه و کارت ملی آشنا هستند به دنبال فرصت‌سازی برای این است که در تمامی پیشخوان‌ها این امکان فراهم شود که با مراجعه افراد ارتباط برقرار و تبادل خدمت نیز انجام گیرد.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی ثبت‌احوال وجود فضای مجازی را هم فرصت و هم تهدید دانست و افزود: فضای مجازی در کنار تهدیدهایی که دارد فرصت‌ خوبی نیز می‌تواند باشد به جهت اینکه از این فضای در قالب دولت الکترونیک می‌توان استفاده کرد و ضمن ارائه خدمات مطمئن با سرعت بیشتر هزینه‌های کمتری را نیز متحمل شد. طریقت با بیان اینکه این اقدام منجر به افزایش رضایتمندی و سرعت انجام کار می‌شود، بیان کرد: یکی از نیازهای جدی در این حوزه بحث شناسایی است که در فضای مجازی امری پیچیده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش به همکاری ثبت احوال در انتخابات اشاره کرد و افزود: انتخابات اخیر یکی از نادرترین انتخاباتی بود که تک تک افرادی که اخذ تعرفه در شعبه داشتند از طریق پایگاه شناسایی شده بودند و این امر موجب اطمینان خاطر برگزارکنندگان انتخاب بود، زیرا به درستی این انتخابات در راستای قانون برگزار شد.
طریقت گفت: در حال حاضر در تمامی دفاتر ثبت اسناد رسمی امکانی را ایجاد کرده‌ایم تا در معاملات بحث شناسایی افراد به سرعت در همان مکان انجام گیرد تا از هرگونه سوءاستفاده جلوگیری شود.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار همدان نیز در این آیین بیان کرد: شخصیت برجسته امام(ره)، نگاه و دغدغه ایشان نسبت به آینده کشور بسیار متفاوت‌تر به خیلی از کسانی که در روزگار ایشان بود و همین امر منجر به پیروزی انقلاب در 22 بهمن شد.
محمدابراهیم الهی‌تبار به نقش استان همدان در ادوار مختلف تاریخ کشور اشاره کرد و افزود: همدان نقش بسزایی در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس داشته به طوری که امام(ره) در قضایای 14 و 15 خرداد 2 بار برای مردم همدان پیام فرستادند که بازرگانان و روحانیون به خاطر نهضت انقلابی که آغاز کردند مورد خطاب و حمایت امام(ره) قرار گرفتند.
وی در ادامه با اشاره به حوزه سند تحول جمعیتی کشور گفت: سیاست‌های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری با عنوان راهبرد و سیاست کلی نظام در حوزه جمعیت ابلاغ شده و بخش‌های مختلف نظام نیز اقداماتی در این راستا داشته‌اند.
الهی‌تبار ادامه داد: استان همدان نیز در این راستا تمام تلاش خود را به کار بست و نخستین اقدامی که انجام داد بحث تهیه نرخ سند باروری در استان بود به طوری که براساس هدف‌گذاری‌ها تلاش بر این بود تا نرخ باروری استان از 8/1 درصد به 1/2 درصد برسد.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار همدان بیان کرد: در برنامه ششم توسعه به مسائل اجتماعی نگاه پررنگی دارد و مسائل تحول جمعیتی نیز به خوبی رصد می‌شود.
مدیرکل سابق ثبت احوال استان همدان نیز گفت: در طول 7 سالی که در استان همدان فعالیت داشتم با همکاری و تعامل همکاران اقداماتی صورت گرفت که ثمره و نتیجه آن ارتقای سطح پوشش وقایع حیاتی چهارگانه، تشکیل مستمر جلسات شورای هماهنگی ثبت وقایع در استان و شهرستان‌ها و تشکیل شورای راهبردی جمعیت و پیگیری سیاست‌های ابلاغی جمعیت بود.
عبداله مقصودی بیان کرد: آرشیو الکترونیکی 4 میلیون و 400 هزار برگ سند سجلی شامل ولادت و فوت و بهره‌برداری از آن، راه‌اندازی سامانه‌های خدماتی مختلف از جمله سامانه صدور شناسنامه مکانیزه تحت وب، سامانه صدور شناسنامه نوزاد در زایشگاه، سامانه شبکه اعلام ولادت، اتوماسیون اداری از دیگر اقدامات صورت گرفته در این مدت است.
به گفته مقصودی‌فر، برون‌سپاری بخشی از فعالیت‌های قابل واگذاری در راستای اصل 44 قانون اساسی به دفاتر پیشخوان و تقویت بخش خصوصی، ایجاد گنجینه اسناد سجلی شهدا، علما، روحانیون، مشاهیر و بزرگان، راه‌اندازی سامانه صدور کارت ملی هوشمند و استخدام بیش از 50 نفر از دیگر فعالیت‌های انجام شده است.
محمود علیپور مدیرکل جدید ثبت احوال نیز گفت: نقش و جایگاه ثبت‌احوال در کشور آنگونه که باید و شاید شناخته شده نیست و این در حالی است در تمامی ابعاد توسعه همه‌جانبه مدنظر مسئولان کشور نقش ثبت احوال پررنگ است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.