1402-12-041402-12-14bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 14 اسفند 1402

کد خبر : 135451

 
اهدا عضو مادر کبودراهنگی به ۳بانو، زندگی دوباره بخشید
تاریخ خبر : 1402-08-28
نویسنده : اکرم حمیدی
     
 
 
     
متن خبر :


 این که خانواده ای تصمیم بگیرند اعضای بدن عزیز خود را که دچار مرگ مغزی شده است اهدا کنند، کاری بسیار سخت و ناراحت کننده است، اما وقتی بدانند تنها راه ادامه حیات برای بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته قلب و کبد و بهترین درمان برای مبتلایان به نارسایی کلیه، پیوند عضو است، ممکن است دست به این کار خیرخواهانه بزنند. و با اهدای عضو عزیز خود،جان این بیماران را که در لیست انتظار اهدای عضو هستند، نجات دهند بنابراین اهدای عضو کاری بسیار انسانی است.

ایمان، باور، و فرهنگ مردم نقش مهمی در اهدای عضو دارد. تشخیص مرگ یکی از چالش‌های مهم است. امروزه طبق تعریف پزشکی، مرگ مغزی را برابر با مرگ می‌دانند. اهدای عضو در بیماران مرگ مغزی می‌تواند به سلامت یک یا چند نفر منجر شود.

مرگ مغزی مساوی با مرگ است و احتمال بهبودی وجود ندارد اگر اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی زودتر اتفاق نیفتد اعضای قابل اهدا پس از مدتی از کار می‌افتند.

از دیدگاه پزشکی، مرگ مغزی شامل از بین رفتن کامل و غیرقابل برگشت فعالیت مغزی است. مرگ مغزی با کمای عمیق، آپنه و نبود تمامی رفلکس‌های ساقه مغز مشخص می‌شود. از علل شایع مرگ مغزی می‌توان از تروما، خون‌ریزی داخل مغز، هیپوکسی ناشی از احیای بعد از ایست قبلی، دوز بالای دارو، تومور اولیه مغزی، و مننژیت نام برد.

به دلیل ناآگاهی نزدیکان فرد از مرگ مغزی و نارضایتی آنها، اهدای عضو کمتر اتفاق می‌افتد و اهدای عضو انجام نمی‌شود. اما اگر فرد در زمان حیات خود، رضایتش را در مورد اهدای عضو در صورت مرگ مغزی اعلام کند، عمل اهدای عضو با سرعت بیشتری انجام می‌شود. رضایت فرد قبل از مرگ مغزی می‌تواند با سرعت و کیفیت بیشتر به اهدای عضو و نجات جان فرد یا افراد دیگری منجر شود.

بانویی ۵۸ ساله از روستای گمین قلعه بخش گل‌تپه چند روز پیش به طور ناگهانی فشار خونش بالا می‌رود و یک هفته‌ای در بیمارستان بستری می‌شود متاسفانه او دچار مرگ مغزی می‌شود و خانواده‌اش با شنیدن این خبر تلخ، تصمیم دشواری پیش رو داشتند تا این‌که به نتیجه رسیدند با اهدا عضو مادرشان ،اهدای زندگی به دیگران را تجربه کنند.

شهرام زائری فرزند مرحومه صغری زائری می‌گوید ما دو خواهر و دو برادر هستیم از همان لحظه اول که متوجه شدیم مادرمان مرگ مغزی شده است. تصمیم گرفتیم اعضای بدنش را اهدا کنیم تصمیم بسیار دشواری بود ولی همین که با اهدای اعضای بدن مادرمان،چند نفر از مرگ نجات پیدا می‌کردند ما را آرام‌ می‌کرد و دوکلیه و یک کبد مادر به سه بانوی دیگر زندگی دوباره بخشید و این برای ما بسیار با ارزش بود.

وی می‌گوید اهدای عضو مادرم را برای رضای خدا انجام دادیم.امیدوارم روح مادرمان در آرامش ابدی قرار بگیرد .مادری که چشم چراغ خانه بود و حالا خانه بدون او دیگر صفایی ندارد.

 مادری دلسوز و مهربان که همه اهالی روستا از مهربانی‌اش می‌گفتند و در غم از دست دادن این عزیز سفر کرده همه آنها سوگوارند.

ویدا سمیعی مسئول دفتر فراهم‌آوری و پیوند اعضاء معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: با اهدا عضو خانم زائری سه مادر به زندگی دوباره برگشتند و کبد و ۲ کلیه این مادر مهربان به سه مادر دیگر زندگی دوبار بخشید.
وی افزود: در کشور ۲۷ هزار نفر در لیست انتظار اهدا عضو هستند.

مجید حمیدی مسئول انجمن اهدا عضو همدان گفت:در سال بیش از ۱۲ هزار هموطن در تصادفات فوت می‌کنند و از این تعداد حدود ۳ هزار نفر مرگ مغزی می‌شوند که با اهدا عضو آن‌ها تعداد زیادی از بیماران در لیست انتظار پیوند اعضا به زندگی برمی گردند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.