پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : جمعه ، 23 آذر 1397

کد خبر : 83815

 
دبير اتاق تعاون استان:

تعاوني‌هاي همدان جايگاه خوبي در صادرات به عراق دارند
تاریخ خبر : 1396-11-24
نویسنده : شادي احمدپور کاشي
     
 
 
     
متن خبر :

شرکت تعاوني‌هاي فعال استان همدان‌ پس از حضور در نمايشگاه‌هاي عراق در سالجاري با تنظيم 6 فقره قرارداد صادرات کالا به عراق به مبلغ 56 ميليون دلار تعاملات تجاري ويژه‌اي با اين کشور برقرار کردند.
در اين رابطه دبير اتاق تعاون استان همدان گفت: در سفر اخير هيأت تجاري 29 نفره‌اي با همکاري اتاق تعاون استان علاوه بر ملاقات‌هايي که با اتاق بازرگاني سليمانيه، اتاق بازرگاني اربيل، کنسولگري جمهوري اسلامي و اتحاديه واردکنندگان و صادرکنندگان اقليم کردستان عراق انجام شد نشست‌هاي مشترکي بين بازرگانان همداني و عراقي برگزار شد که قريب به 6 فقره قرارداد به مبلغ 56 ميليون دلار بسته شد.
رحمان نادي افزود: پيش‌بيني‌ها بر اين اساس بود که امسال حدود 40 ميليون دلار صادرات کالا انجام شود اما تاکنون 32 ميليون دلار آن محقق شده است، امسال به دلیل مشکلاتي که براي اقليم کردستان ايجاد شد بعضي از قراردادها تحت‌الشعاع قرار گرفت و نتوانستيم آن تعهدات را عملي کنيم.
وي در پاسخ به اين سوال که چه کالاهايي را صادر مي‌کنيم گفت: مواد غذايي، ترشيجات، شوري جات، لوازم خانگي، تجهيزات آبياري باراني و قطره‌اي، دام زنده، پوشاک، کيف، ساک و چمدان، داروهاي گياهي و کاشي و سراميک از همدان به عراق صادر مي‌شود.
نادي درباره مشکلات پيش‌رو با انتقاد از اينکه کشور‌هايي مثل ترکيه مشوق‌هاي صادراتي دارند ولی ایران ندارد، توضيح داد: در ايران حمايت‌ها و مشوق‌هاي دولتي همانند کشورهاي رقيب وجود ندارد و جايزه‌هاي صادراتي به صادر کنندگان نمي‌دهند، بخاطر همين قيمت تمام شده کالا در ايران بالا مي‌رود و بازار رقابتي را از دست مي‌دهيم.
دبير اتاق تعاون استان با تأکيد بر اين که سال گذشته 14 تعاوني فعال داشتيم که به مبلغ 38 ميليون دلار کالا صادر کردند توضیح داد: امسال 8 تعاوني در استان به مبلغ 32 ميليون دلار کالا و خدمات صادر کردند.
وي مسايل مربوط به داعش و معطل شدن 3 -4 ماهه در همه پرسي اقليم کردستان را از مشکلات صادراتي در سالجاري دانست و افزود: تأخير در پرداخت حقوق کارکنان و مردم عراق دليل ديگري است که تقاضاي آنها به کالاهاي مصرفي را کمتر کرد و صادرات همدان به عراق را با مشکلاتي مواجه کرد.
نادي به کيفيت بالاي کالاهاي صادر شده به عراق تأکيد کرد و گفت: عراق هميشه ترجيح داده است که کالاي ايراني مصرف کند چون کيفيت کالاهاي صادراتي رضايت بخش بوده و ما مشکلي در اين زمينه نداريم.
نادي ادامه داد: تعاوني‌هاي استان به کشورهاي کويت، عمان، ترکيه وافغانستان هم کالا صادر مي‌کنند.
دبير اتاق تعاون استان در پاسخ به اين سوال که استان همدان از چه راهي مي‌تواند به تسهيل صادرات کالا به عراق کمک کند گفت: سياست‌هاي اتخاذ شده کلي و ملي است و استاني نيست. به عنوان مثال قبل از اين سياستي براي صادرات دام به عراق اتخاذ شد که ما هم بنابرآن قراردادهايي با عراقي‌ها بستيم اما پس از مدتي صادرات دام به کشور عراق ممنوع شد که موجب شد ما نتوانيم اين قراردادها را عملي و به عهد خود وفا کنيم؛ که چنين مسايلي ما را با مشکل مواجه مي‌کند. هرچند که اخيراً اين ممنوعيت حذف و اجازه صادرات دام داده شد. وي در پايان به اين سوال که آيا کيفيت محصولات صادراتي که در تعاوني توليد مي‌شود حرفي براي گفتن دارد يا نه گفت: بله، در حوزه مواد غذايي مهر استاندارد، برند سيب سبز و آرم ايزو بر روي محصولات درج شده است.
نادي افزود: محصولاتي که در تعاوني‌ها توليد مي‌شود کيفيت لازم را دارند و محصولاتي مثل تجهيزات آبياري قطره‌اي به کشورها عراق، اوکراين، ترکيه، افغانستان، پاکستان صادر مي‌شود و تا کنون مشکلي هم در اين رابطه نبوده است.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.