1400-07-151400-07-25bool(false) 1400-07-151400-07-25bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 25 مهر 1400

کد خبر : 93732

 
فصل سفر در راه است

به استقبال مسافران با کارتن
تاریخ خبر : 1398-02-29
     
 
 
     
متن خبر :

با شناسایی بیش از 650 خانه مسافر غیرمجاز در همدان و اعلام این آمار از سوی معاون گردشگری که تنها88خانه مسافر در همدان دارای مجوز هستند این نگرانی ایجاد میشود که حالا با آغاز پیک دوم سفر از عید فطر ورودی های شهر جولانگاه دوباره کارتن به دست ها خواهد شد .
فعالیت و رشد روزافزون تعداد این خانه ها  بیانگر آن است که مصوبات پیرامون ساماندهی این مراکز همچنان روی میزها مانده و خبری از توفیق در این زمینه نیست.
سال که به ماه‌های پر مسافر می رسد  صحبت در مورد چگونگی گذران اوقات فراغت و تعطیلات عید تابستان در شهرهای خوش آب و هوا همچون همدان  به نقل محافل خانوادگی و فامیلی تبدیل می‌شود و تصمیم‌گیری برای انتخاب مقصد سفر یکی از مهم‌ترین بحث‌ها در گردهمایی‌های خانوادگی است.روزهای تابستان اقبال انتخاب همدان برای  سفر به غرب کشور همیشه بیشتر است
 جولان کارتن به دست‌ها در ورودی‌های همدان
حتی این روزها که هنوز سیل گردشگران به همدان روانه نشده است ،  وقتی از ورودی‌های شهر  وارد می‌شویم همچنان عده‌ای که ازقضا شمار آن‌ها هم کم نیست درحالی‌که یک‌تکه کارتن با نوشته‌هایی شامل «ویلا، سوئیت، منزل و یا باغ» در دست گرفته‌اند سعی در جذب مسافر دارند که به‌طورقطع این صحنه را در ایام منتهی به سال جدید و به‌ویژه نوروز با شلوغی بیشتری مشاهده خواهیم کرد.
همدان طی سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری برای تبدیل‌شدن به مقصد سفرهای نوروزی و تابستانی مردم داشته اما گاهی به دلیل آنچه عدم تأمین زیرساخت‌ها عنوان می‌شود به موفقیت نرسیده است. در میان همه زیرساخت‌هایی که برای تقویت گردشگری در استان همدان لازم است ساماندهی کارتن به دست‌ها و تأمین اقامتگاه ارزان‌قیمت برای مسافران اولویتی است که کمتر به آن توجه شده است.
کافی است دقایقی با خودرویی که پلاک آن مسافر بودن در شهر همدان را نشان می‌دهد از دور میدان باباطاهر همدان، چراغ‌قرمز، میدان عاشورا و برخی دیگر از ورودی‌های شهر همدان تردد کنید تا مطمئن شوید آنچه امروز در خیابان‌های اصلی شهر همدان و از کارتن به دست‌ها در خیابان‌های منتهی به میدان باباطاهر تا کاغذهای به دیوار چسبانده مرکز شهر مشاهده می‌شود همگی دال بر وجود خانه مسافرها و سوئیت‌های بی‌شمار در این شهر است که این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا این خانه مسافرها از خدمات مناسب بهره‌مند هستند و یا حتی مجوز فعالیت برای آن‌ها صادرشده است؟
 شناسایی 650 واحد خانه مسافر طی بررسی میدانی در استان همدان
در همین خصوص معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان در گفتگو با  همدان پیام  از شناسایی 650 واحد خانه مسافر طی بررسی میدانی در استان همدان خبر داد و گفت: نظارت‌های دوره‌ای و موردی بر خانه مسافرهای همدان انجام می‌گیرد.
علی خاکسار با تأکید بر اینکه از سال ۹۰ تا ۹۴ در استان همدان به‌تناوب درزمینه ساماندهی خانه مسافرها اقداماتی انجام‌شده اما ازآنجاکه خانه مسافرها جزء تأسیسات رسمی گردشگری سازمان میراث فرهنگی نبود اگر هم اقدامی درزمینه  ساماندهی برای آن‌ها انجام می‌گرفت تنها بنا بر اساس تکلیفی بود که دستگاه‌هایی خاص و مرتبط با گردشگری داشتند، گفت: به دلیل این‌که خانه مسافرها در آن سال‌ها جز تأسیسات گردشگری رسمی ما نبود، این اقدامات به سرانجام خاصی نرسید.
وی با اشاره به اینکه سال ۹۴ خانه مسافر به‌عنوان یکی از مصادیق تأسیسات گردشگری با تائید هیأت‌وزیران رسمیت یافت و به‌موجب آن، خانه مسافرها نیز مثل مهمان‌پذیر، هتل، هتل‌آپارتمان و خانه‌های بوم‌گردی به‌عنوان تأسیسات گردشگری رسمیت یافتند، گفت: خانه مسافرها به‌عنوان یکی از آیتم‌های اقامتی مصوب و دستورالعملی برای ساماندهی خانه مسافرها تبیین و به استان‌ها ابلاغ شد.
وی بابیان اینکه در این ابلاغیه به استان‌هایی که خانه مسافرهای آن فعال بود تکلیف شد که یک مجری استانی داشته باشند تا این مجری استانی با مجری ساماندهی خانه مسافرهای کشوری ارتباط داشته باشد، گفت: همدان در راستای اجرای این دستورالعمل ابلاغی یک مجری استانی انتخاب کرد و پس‌ازآن اقداماتی در راستای ساماندهی این مراکز انجام‌شده است.
معاون گردشگری میراث فرهنگی همدان بابیان اینکه باید قبول کرد که نمی‌توان تک‌تک خانه مسافرها را با یک مأمور زیر نظر داشت، گفت: همچنان فرصت اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی برای خانه مسافرها وجود دارد کما اینکه طبق تأکیدات استاندار همدان مبنی بر ساماندهی خانه مسافرها، مالکان فاقد مجوز باید نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند. وی بابیان اینکه با متخلفان برخورد خواهد شد، اضافه کرد: در حال حاضر88خانه مسافر در همدان دارای مجوز هستند و از طریق مدیریت سامانه پذیرش خواهند داشت.
 40واحد خانه مسافر پلمب‌شد
خاکسار بابیان اینکه تاکنون ۴۵ واحد خانه مسافر در استان همدان پلمب‌شده است، گفت: برای 10۰ مورد پرونده تشکیل و افراد به اماکن معرفی شدند. معاون گردشگری میراث فرهنگی استان همدان بابیان اینکه از مجموع 650واحد شناسایی خانه مسافر در استان همدان تنها 58 خانه مسافر از سوی میراث فرهنگی همدان مجوز فعالیت دارند و مابقی فعالیتی غیرقانونی دارند، ابراز امیدواری کرد: این معضل به‌زودی رفع شود.
وی بابیان اینکه استاندار همدان بر برخورد با خانه مسافرهای بدون مجوز تأکید دارد، بیان کرد: طی چند روز آینده جلسه‌ای در دفتر سیاسی ـ امنیتی استانداری همدان برگزار می‌شود تا این موضوع قبل از آغاز تابستان  تعیین تکلیف شود.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.