پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : سه شنبه ، 26 تير 1403

کد خبر : 132967

 
استفاده از انرژی پاک عامل حفظ منابع استان
تاریخ خبر : 1402-04-11
نویسنده : فاطمه السادات باب الحوائجی
     
 
 
     
متن خبر :


 محیط زیست یکی از  منابع حیاتی و اقتصادی یک کشور است که به همه محیط‌هایی که  زندگی در آن جریان دارد گفته می شود و  مجموعه‌ای از عوامل فیزیکی خارجی و موجودات زنده  است که با هم در کنش هستند،  و بر رشد و نمو و رفتار یکدیگر تأثیر می‌گذارند و ما باید برای داشتن یک محیط سالم از آن حفاظت کنیم.

بنابراین حفاظت از محیط زیست در قرن بیست و یکم به عنوان یکی از هشت هدف توسعه هزاره و یکی از سه پایه توسعه پایدار شناخته می‌شودو با توجه به این تعاریف  هرگونه عملیاتی که برای نگهداری محیط زیست یا جلوگیری از تخریب آن و تلاشی که به منظور حفظ سلامتی محیط و انسان‌ها، در سطوح شخصی، سازمانی یا دولتی، از محیط طبیعی صورت گیرد حفاظت محیط زیست گفته می شود .

مدیر توزیع نیروی برق شهرستان همدان طی بازدید از پروژه های این شرکت گفت: امروزه در دنیا سرعت  استفاده از انرژی های پاک و تجدید پذیر بسیار بالا رفته است که یکی از آنها تکنولوژی  تولید برق است که به سمت تکنولوژهایی در حال حرکت است که به جو آسیب نزند و دی اکسید کربن و منو کسید کربن تولید نکند  از جمله نیروگاه خورشیدی که از انرژی های پاک محسوب می شود .

محمد رضا اژدر دل افزود : در کشور ما  ایران با ۲۸۰ روز آفتابی و درجه حرارت پایین که راندمان را از بین نمی برد بهترین امکان تولید برق وجود دارد به گونه ای که هاب منطقه شود و برای کشورهای همسایه خود با زیر ساخت های خوبی که دارد منبع تولید برق مطمئن و پایدار شود ولی متاسفانه از نظر تکنولوژی ساخت نیروگاههای خورشیدی بسیار عقب مانده است.

وی بیان کرد: در سال گذشته ۴۵ هزار گیگا وات فقط به نیروگاههای قبلی جهان از جمله خورشیدی ،بادی و آبی  اضافه شده است که جای امیدواری برای  تولید برق از منابع تجدید پذیر است.

اژدر دل تصریح کرد: در استان همدان نیز ۴۵ تا ۵۰  مگاوات برق از نیروگاههای خورشیدی تولید می شود که ۱۱ درصد از کل تولید کشور را به خود اختصاص داده است.

وی در پایان اعلام کرد: نیروگاه برق خورشیدی شهدا همدان واقع در دشت ویان با سرمایه گذاری شرکت آلمانی از سال ۱۳۹۶ با نام شرکت آفتاب ماد راه ابریشم تاسیس گردیده که با تولید ۷ مگاوات برق مطمئن و پایدار مانع از هدر رفت  ۳۰۶۰ متر مکعب  آب و ۴ میلیون متر مکعب سوخت فسیلی می گردد و علاوه برآنها با ممانعت از وارد شدن ۱۰ هزار تن دی اکسید کربن به جو می تواند صرفه جویی خوب منابع انرژی را نیز به همراه داشته باشد.


 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.