1399-04-131399-04-23bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 23 تير 1399

کد خبر : 100061

 
بازتاب گسترده بازگشت 1783 لوح هخامنشی به ایران در رسانه‌های جهان
تاریخ خبر : 1398-07-15
     
   
     
متن خبر :


 بازگشت 1783 لوح هخامنشی ایران از آمریکا که بعد از رایزنی‌های فراوان در حوزه دیپلماسی فرهنگی صورت گرفت، باعث شد تا این خبر به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اخبار حوزه میراث‌فرهنگی در رسانه‌های داخلی و خارجی بازتاب فراوان و چشمگیری داشته باشد، به‌گونه‌ای که حتی می‌توان از آن به‌عنوان مهم‌ترین خبر حوزه میراث‌فرهنگی دنیا در هفته گذشته نام برد.
این الواح که 84 سال پیش به‌صورت امانت به موسسه شرق‌شناسی شیکاگو تحویل شده بود، بنا به دلایلی روند بازگشت آن‌ها به ایران با مشکلاتی روبه‌رو شد که با پیگیری‌های مستمر بخشی از این الواح به کشور بازگشت که در هفته گذشته 1783 لوح هخامنشی به‌عنوان چهارمین محموله الواح هخامنشی از موسسه شرق‌شناسی شیکاگو به ایران بازگشت.
این خبر علاوه بر رسانه‌های داخلی، بازتاب بسیار گسترده‌ای در رسانه‌های مختلف جهان داشت و میراث فرهنگی ایران، در هفته گذشته در صدر اخبار دنیا قرار گرفت.
آنچه در ادامه می‌آید، نگاهی به برخی از اخبار منتشرشده در رسانه‌های مختلف جهان است:
■ فرانس 24 (فرانسه): ‌ایران الواح گلی باستانی بازگشته از آمریکا را به نمایش می‌گذارد
موزه ملی ایران در روز چهارشنبه نمایشگاهی از حدود 300 لوح گلی با نوشته‌های میخی را که بعد از یک کارزار قانونیِ‌طولانی از آمریکا بازگشته بود، در معرض نمایش قرار داد.
این الواح که در ویرانه‌های پرسپولیس، پایتخت امپراطوری هخامنشی (قرن ششم تا چهارم پیش از میلاد) در جنوب ایران پیدا شده‌اند، بخشی از آثاری به شمار می‌روند که از سوی موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو به ایران بازگردانده شده‌اند.
کریستوفر وودز، مدیر موسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو با اشاره به هزینه‌های قانونیِ متحمل‌شده از سوی موسسه تا زمان صدور رای دادگاه عالی، گفت:‌ «ما میلیون‌ها دلار هزینه کردیم تا از این اشیا محافظت کنیم و سخت جنگیدیم تا بتوانیم آنها را بازگردانیم.»
وی اضافه کرد:‌ «امیدواریم بتوانیم محموله دوم را سریع‌تر و با تعداد لوح بیشتری بازگردانیم.»
پروفسور متیو استوپلر، از اساتید موسسه شرق‌شناسی بر اهمیت علمی این اشیا تاکید کرد و عنوان داشت که این الواح به درک ما از «چگونگی سازماندهی جامعه {هخامنشی} و شیوه‌ کار نهادهای کنترلی و حمایتی» کمک شایانی کردند. وی اضافه کرد:‌ «ما نام برخی از افراد مهم در طبقه حکما را آموخته بودیم، اما مهم‌تر این است که حالا آموخته‌ایم آنها چطور حکمرانی می‌کردند.»
■ تله‌سور (آمریکای لاتین): الواح هخامنشی از آمریکا به ایران بازگشتند
تقریبا 2هزار گل‌­نبشته مربوط به دوران هخامنشی، که نوشته هایشان جزئیاتی از تمدن پارسی مربوط به حدود 2500 سال پیش را آشکار می کند، اکنون بعد از هشت دهه حضور در ایالات متحده، در موزه ملی ایران به نمایش گذاشته شده اند. آقای نوکنده، رئیس موزه ملی ایران، به افه گفت: «این اسناد یکی از مهم ترین منابع اطلاعاتی در مورد جامعۀ هخامنشی هستند، از کارگران گرفته تا خود شاه و درباریانش.»
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران، علی اصغر مونسان عنوان کرد که این الواح «مسیرها، تبادلات مالی و وضعیت کارگران در دولت هخامنشی» را به نمایش می گذارند و نشان از آن دارند که در آن زمان خبری از برده داری نبوده است.
به گفته پروفسور وودز، مدیر موسسه شرق شناسی دانشگاه شیکاگو، هنوز حدود 17 هزار لوح دیگر در ایالات متحده باقی مانده است که ممکن است ارسال آنها به ایران، به خاطر «دشوار بودن» محافظت از آنها، سال ها طول بکشد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.