پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : دوشنبه ، 30 دي 1398

کد خبر : 93666

 
ورزش شهروندی همدان در سال ۹۸

مشارکت خانواده‌ها و افزایش حضور بانوان در المپیاد ورزش محلات
تاریخ خبر : 1398-02-26
     
 
 
     
متن خبر :

بنا بر وعده شورای اسلامی شهر و شهرداری، ورزش شهروندی همدان در سال ۹۸ با مشارکت خانواده‌ها، افزایش حضور بانوان و توسعه زیرساخت‌ها روزهای پررونق و خوبی را پشت‌سر می‌گذارد.
گسترش زندگی شهرنشینی و تغییر در سبک زندگی شهروندان باعث شده از تحرک جسمی و بدنی افراد جامعه کاسته شود.چاقی، بیماری‌های قلبی و عروقی، پوکی استخوان و افسردگی و در نتیجه به خطر افتادن سلامت فردی و اجتماعی از پیامدهای ناگوار کم تحرکی و نداشتن فعالیت‌های ورزشی است.
به گزارش تسنیم، کارشناسان حوزه سلامت اعتقاد دارند روزانه 15 تا 20 دقیقه ورزش می‌تواند ضامن سلامتی و پویایی افراد باشد و از هزینه‌های سنگین درمان بکاهد؛ به همین دلیل قانون اساسی وظایفی را در این جهت برای برخی وزارتخانه‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی تعریف کرده است.
جدا از وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون‌ها و هیأت‌های ورزشی که وطیفه اصلی توسعه ورزش همگانی و قهرمانی را بر دوش دارند، وظایفی نیز در این جهت برای برخی از دستگاه‌ها و ارگان‌های دیگر به ویژه در بخش توسعه ورزش همگانی تعریف شده است.
شهرداری‌ها به عنوان یک نهاد خدماتی، اجتماعی با بر دوش گرفتن وظیفه توسعه ورزش شهروندی نقش پررنگی در توسعه ورزش همگانی و در نتیجه افزایش سلامت جسمی و روانی شهروندان برعهده دارند.
در گذشته وظایف شهرداری‌ها در این زمینه به نصب تجهیزات و دستگاه‌های ورزشی در پارک‌ها و بوستان‌ها و در اختیار گذاشتن این امکان برای ورزش صبحگاهی و عصرگاهی ختم می‌شد، اما رفته رفته وظایف شهرداری‌‌ها در امر ورزش افزایش یافت و با برگزاری مسابقات ورزشی در محلات، تأسیس زیرساخت‌های ورزشی در نقاط مختلف شهر، ایجاد مدارس ورزشی، توجه به ورزش کارمندان و حتی تیمداری در لیگ‌های کشوری بار عمده‌ای از توسعه ورزش همگانی، قهرمانی و حرفه‌ای را در کشور برعهده گرفتند.
شهرداری همدان نیز در سال‌های اخیر با برگزاری المپیاد ورزش محلات، توسعه زیرساخت‌های ورزشی در مناطق 4 گانه شهر، تأسیس مدارس ورزشی از جمله مدرسه فوتبال و تیمداری در لیگ‌ دسته سوم و دوم فوتبال باشگاه‌های کشور سهم قابل توجهی از بار ورزش همگانی و قهرمانی همدان را بر دوش کشیده است.
بی‌تردید برگزاری المپیاد ورزشی محلات همدان با وجود مشکلات فراوان در برگزاری و اختتامیه و نیز میزان سرانه ورزشی مناطق و نواحی شهر با استانداردها فاصله دارد، اما شورای اسلامی شهر و شهرداری همدان وعده داده‌اند با رفع مشکلات و افزایش بودجه در این بخش ورزش شهروندی همدان در سال 98 روزهای  پررونق و خوبی را پشت سر بگذارد.
افزایش بودجه ورزش در شهرداری همدان
مدیرعامل سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری با بیان این که بودجه ورزش شهرداری همدان با حمایت اعضای شورا و شهردار همدان در سال 98 به رقم قابل توجه‌ای افزایش یافته اظهار داشت: با ایجاد عزم همگانی، ورزش شهروندی و محلات در امسال رنگ و بوی بهتری نسبت به سال‌های گذشته به خود می‌گیرد.
سعید خوشبخت افزود: در سال 98 شورای اجتماعی محلات در همه محلات شهر همدان گسترش پیدا می‌کند و این شورا در توسعه ورزش شهروندی و محلات به سازمان کمک خواهد کرد.
وی با اشاره به این که در سال 97 در المپیاد ورزش محلات 4 هزار و 300 نفر مشارکت داشتند گفت: المپیاد ورزش محلات در سال 97 در رشته‌های فوتبال، فوتسال، کشتی، والیبال و هندبال برگزار شد.
وی عنوان کرد: بانوان برای نخستین بار در سال گذشته در ورزش محلات و در رشته هندبال به رقابت پرداختند و برای سال 98 در پی آن هستیم که تعداد رشته‌های ورزش بانوان را افزایش دهیم.
خوشبخت با اشاره به این که ورزش محلات زیرمجموعه ورزش شهروندی است که توسعه آن در دستور کار شهرداری همدان قرار دارد تصریح کرد: در سال 98 درنظر داریم در المپیاد محلات مسابقاتی را برای خانواده‌ها برگزار کنیم و به نوعی پای خانواده‌‌های همدانی را به ورزش و تحرکات بدنی باز کنیم.
وی عنوان کرد: مدرسه فوتبال شهرداری همدان نیز  پس از پایان سال تحصیلی فعالیت خود را آغاز می‌کند. امسال برای مدرسه فوتبال شهرداری برنامه‌ خاصی تدارک دیدیم و قصد داریم برای نوآموزان اردوهای فرهنگی و گردشگری برگزار کنیم.
خوشبخت تاکید کرد: با توجه به ظرفیت شهرداری همدان در زیرساخت‌ رشته شنا قصد داریم امسال کلاس اختصاصی واترپلو را برای علاقمندان به این رشته برگزار کنیم.
وی در رابطه با وضعیت و آینده تیم فوتبال شهرداری همدان پس از تغییر اساسنامه شهرداری‌ها و تاکید بر این که این ارگان نمی‌تواند به ورزش حرفه‌ای ورود کند گفت: با بررسی‌هایی که صورت گرفت مشخص شد منظور از  ورزش حرفه‌ای تیمداری در لیگ برتر است و لیگ دسته دوم حرفه‌ای محسوب نمی‌شود‌؛ بنابراین تیم شهرداری همدان امسال با قدرت در لیگ 2 حضور دارد.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر هم با بیان این که بودجه ورزش شهروندی همدان برای سال 98 افزایش پیدا کرده اظهار داشت: از مهمترین برنامه‌های ما در این بخش ورود ورزش به کانون خانواده‌های همدانی است.
رضوان سلماسی افزود: قرار است در سال 98 المپیاد فرهنگی، ورزشی خانوادگی در محلات همدان برگزار شود.
وی با اشاره به این که توسعه همگانی کردن ورزش بانوان از اهداف شورای شهر و شهرداری همدان در امسال است عنوان کرد: در نظر داریم تعداد رشته‌های ورزشی انوان را در المپیاد ورزش محلات همدان افزایش دهیم و حداقل 30 درصد از سانس‌های اماکن ورزشی ما هم در اختیار بانوان باشد.
سلماسی با اشاره به این که در این راستا زمین‌هایی شناسایی شده تا در آنجا فضای ورزشی ایجاد شود تصریح کرد: همچنین به مدیران مناطق تاکید کردیم فضاهایی را باید برای ورزش بانوان مهیا کنند که کسی به آنها اشراف نداشته باشد و ایمن‌سازی شود.
سلماسی در رابطه با عملکرد تیم فوتبال شهرداری همدان در فصل گذشته لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه‌های کشور هم با اشاره به این که خروجی تیم شهرداری در این فصل مناسب نبود گفت: برای بررسی عملکرد تیم شهرداری از مسئولان باشگاه درخواست کردیم که گزارش مفصلی در مورد عملکرد مالی، اجرایی و نتایج تیم به شورا ارائه کنند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.