پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 29 ارديبهشت 1403

کد خبر : 132772

 
شهرداری منطقه ۲ با مشارکت سازمان فرهنگی برگزار کرد

گردهمایی آموزشی استفاده صحیح از ست های ورزشی
تاریخ خبر : 1402-03-31
نویسنده : مجید بیات
     
 
 
     
متن خبر :


 امروزه ورزش کردن در فضای پارک ها و بوستان ها به واسطه وجود تجهیزات ورزشی محقق شده است. این امکانات نه تنها به رشد و توسعه ورزش همگانی کمک نموده است بلکه به عنوان یکی از مفیدترین مبلمان شهری به شمار می‌آید که شهر را زیبا مینمایند. از فواید ورزش در پارک می توان به هوای تمیز آن، جمع شدن افراد با هدف ورزش، ایجاد جو شاد در پارک ها و همچنین حفظ سلامتی افراد را می‌توان نام برد.

خانم ها و آقایان در هر ساعتی از روز که تمایل داشته باشند می‌توانند با مراجعه به نزدیک ترین پارک و فضای سبز اطراف محل زندگی خود به کمک تجهیزات ورزشی پارک ورزش کنند. اما در این میان این سوال پیش می آید که طرز استفاده صحیح از دستگاه ورزشی پارک ها چگونه است؟

شهرداری منطقه دو در راستای توسعه ورزش همگانی اقدام به تجهیز مسیر سلامت شهرک شهید بهشتی ، بلوار اعتمادیه و تعدادی از پارک ها به ست های ورزشی نمود.

یکی از چالش های همیشگی در این باره ، طرز استفاده صحیح از وسایل بوده است که برای اولین بار و در یک حرکت ابتکاری واحد فرهنگی این منطقه دوره آموزشی استفاده از ست های ورزشی را برگزار کرد .

مدیر منطقه دو  با اشاره به لزوم تجهیز محوطه‌های موجود در سطح منطقه به تجهیزات ورزشی اظهار کرد: تجهیز و محوطه‌سازی اکثر پارکهای سطح منطقه با نصب مجموعه کامل ست های ورزشی در راستای حفظ سلامتی و رفاه حال شهروندان صورت گرفته است.

حجت کریمی جاوید خاطرنشان کرد: از آنجا که نصب تجهیزات ورزشی درمسیر سلامت شهرک شهید بهشتی یکی از مطالبات شهروندان بوده این مهم با جدیت در دستور کار قرار گرفت و وارد فاز عملیاتی شد و در ادامه نیز چند پارک دیگر از سطح منطقه به ست های ورزشی تجهیز و افزوده میشوند.

. کریمی جاوید در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: عدم آگاهی و استفاده نامناسب از این وسایل ممکن است بروز مشکلاتی برای شهروندان شود
.  وی در ادامه اضافه کرد: لوازم ورزشی پارکی تنوع زیادی دارند و هر کدام جهت تقویت یکی از اعضای بدن ساخته شده و در پارک ها نصب شده اند، از این رو نحوه آموزش استفاده صحیح از این وسایل بسیار حائز اهمیت است و منطقه دو برنامه های مستمری در این زمینه پیش بینی کرده است. مدیر منطقه دو با بیان اینکه ست های ورزشی با رعایت استانداردهای لازم و اصول ایمنی خریداری و نصب شده است از شهروندان خواست تا در حفظ و نگهداری این وسایل کوشا باشند.

معاون ورزشی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی  شهرداری همدان نیز در این همایش گفت: ایستگاه های ورزش شهروندی با هدف ترغیب و تشویق شهروندان به ورزش و افزایش نشاط فردی و اجتماعی در مناطق مختلف فعال است.

هادی بلوری نوین در ادامه با اشاره به اینکه  افزایش نشاط و شادابی فردی ، اجتماعی و سلامت شهروندان از جمله مباحث مورد توجه مدیریت شهری  است، گفت: برهمین اساس  توسعه ورزش شهروندی  به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های تاثیر گذار در سلامت فردی و اجتماعی در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان این که افزایش سلامت و نشاط در جامعه سبب کاهش هزینه‌های درمانی و بهداشتی می‌شود ، تصریح کرد: ورزش همگانی در یک جامعه کارکردهای مطلوبی همچون افزایش همدلی، تقویت همبستگی و مشارکت اجتماعی و تحکیم روابط و پیوندهای اجتماعی، کمک به فرایند جامعه‌پذیری افراد دارد و به همین منظور معاونت ورزشی شهرداری همدان با برپایی ایستگاه های تندرستی و احداث چمن های مصنوعی در محلات  این فرصت را در اختیار شهروندان قرار داده تا اوقات فراغت خود را در این اماکن سپری کنند.

بلوری نوین خاطر نشان کرد : جایگذاری وسایل و تجهیزات ورزشی استاندارد با طراحی مناسب در پارک ها و فضاهای عمومی شهر در راستای گسترش ورزش شهروندی بسیار موثر می باشند. ولی از طرفی در صورت عدم آموزش صحیح استفاده از آنها امکان آسیب عضلانی و اسکلتی وجود دارد و در نصب آانها نیز باید ملاحظات بیشتری در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: در این راستا با مشارکت شهرداری منطقه ۲ فضایی مفرح و آموزشی ایجاد شد تا مربیان ورزشی نحوه استفاده صحیح از این وسایل را به شهروندان آموزش بدهند .

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.