پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 2 بهمن 1400

کد خبر : 120705

 
وقتی سیاست دست‌مایه گروه‌های غیر‌رسمی می‌شود

حزب تعطیل‌، لابی‌ها فعال
تاریخ خبر : 1400-08-30
نویسنده : محمد ترابی
     
 
 
     
متن خبر :


 احزاب یکی از پایه‌های نظام‌های مردم‌سالار به حساب می‌آید. احزاب به عنوان پلی میان مردم و حاکمیت یا دولت‌ها همواره نقش مهم و حساسی را در این گونه‌ نظام‌ها بازی کرده‌اند. از سوی دیگر احزاب می‌توانند به عنوان یک نهاد مردمی به اعمال و رفتار مدیران و مقامات کشوری نظارت داشته باشند، این مدیران و دولتمردان نیز در پی جلب رضایت و حفظ حمایت حزب متبوعشان به نظارت این‌ نهاد‌های مردمی احترام می‌گذارند.  
یکی دیگر از ویژگی‌های احزاب در نظام‌های مردم‌سالار، تأثیر حضور آنها در کاهش نفوذ غیرقانونی افراد در انتخابات و انتصابات خواهد بود. از این‌رو که حمایت مالی و تبلیغاتی احزاب از افراد زیرمجموعه و مورد تأیید خود، فضا را برای ورود حمایت‌های مالی پشت‌پرده و برخی زد و بند‌ها محدود می‌کند.
با این حال باید گفت که در کشورمان حزب به معنای واقعی کلمه وجود ندارد. از آنجایی که احزاب در کشورمان از پایه‌‌های مالی مردمی برخوردار نیستند، بالتبع به عنوان حامیان مالی تبلیغاتی نیز در عرصه انتخابات به حساب نمی‌آیند و همین مسأله از اهمیت حمایت احزاب برای کاندیداها کاهش داده است.
شاهد این مسأله هستیم که در انتخابات‌ این احزاب هستند که به دنبال ائتلاف با چهر‌ه‌های سرشناس بوده و از همین‌رو می‌بینیم که یک فرد سرشناش، حتی مورد حمایت اکثریت احزاب قرار می‌گیرد و نام‌های مشابهی را در لیست‌های ارائه شده از سوی احزاب می‌بینیم. نسبت به همین مسأله حتی می‌توان گفت که در طول این سال‌ها بیشتر مواقع احزاب در کشورمان پس از تغییر رؤسای‌جمهور در کشورمان تشکیل شده‌اند.
یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که در این میان به علت خلأ حمایت مالی و تبلیغاتی احزاب پیش آمده، نفوذ حامیان مالی متفرقه و به دنبال آن ایجاد زمینه برای زد و بند‌ها و مسائلی دیگر، پس از انتخابات است.
تمام این مصادیق نشان‌دهنده اهمیت وجود احزاب به معنای واقعی کلمه بوده و این مسأله تحقق پیدا نمی‌کند مگر این که احزاب از حمایت و مشارکت مردمی در چهارچوب‌های استاندارد آن برخوردار شوند.
می‌توان گفت که یکی از دلایل گرایش نداشتن عمومی مردم به سمت احزاب در کشورمان، یک؛ مرزبندی نداشتن مواضع این احزاب در مقایسه با یکدیگر و 2؛ متعدد بودن آنها است.
در ابتدا باید گفت که غالباً احزاب در کشورمان پیرامون 2 جریان اصولگرا (راست) و اصلاح‌طلب(چپ) تشکیل شده‌اند. در رابطه با این 2 جریان هم باید گفت که پس از دولت مرحوم آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی و چرخش جریان چپ به سمت اقتصاد باز و غیردولتی، تمایز‌های این دو جریان از نظر مواضع اقتصادی به حداقل ممکن رسیده است. گفتنی است که همواره تحولات اقتصادی در یک جامعه به علت تأثیر مستقیمی که بر زندگی مردم می‌گذارد، از اهمیت بالاتری نسبت به تغییرات سیاسی و یا تحولات اجتماعی داشته است. این درحالی است که در طول انتخابات‌های اخیر شاهد وعده‌های اقتصادی نسبتاً مشابهی از سوی کاندیداهای هر دو جریان بوده‌ایم.
در رابطه با کنترل افزایش تعداد احزاب، در نظام‌های مختلف از روش‌های متفاوتی استفاده شده است.
به‌طور مثال در ایالات متحده 2 حزب اصلی وجود دارد و سایر احزاب تاکنون قدرت رقابت با آنها را به دست نیاورده‌اند.
این درحالی است که احزاب در فرانسه تقریباً مشابه با کشورمان وجود دارند و احزاب متعددی از جریان راست افراطی(جبهه ملی فرانسه) تا چپ افراطی (حزب رادیکال) وجود دارند.
با این‌حال در فرانسه رژیم انتخابات 2 مرحله‌ای وجود دارد و این رژیم انتخاباتی مرحله‌ای تا حدود زیادی موجب شده از تعدد احزاب ریز و درشت در پارلمان فرانسه کاسته شود. احزاب کوچکتر در دوره اول انتخابات از گردونه رقابت خارج می‌شوند و به دور دوم نمی‌رسند و همین مسأله از افزایش تعداد احزاب جلوگیری می‌کند.
در پایان باید گفت که اصلاح ساختاری و عملکردی احزاب به شدت احساس می‌شود. اصلاح ساختار احزاب در کشورمان از یک سو به عملکرد و توجه دولت‌ها و از سوی دیگر به عملکرد خود این احزاب بستگی دارد. می‌توان گفت که برخی از احزاب کشورمان در حال‌حاضر غیر از سهم‌خواهی از انتصابات هدف مشخص دیگری ندارند.
در اینجا ذکر این موضوع لازم است که احزاب برای مشخص کردن مواضع خود در رابطه با امور سیاسی و اقتصادی روز کشور برای افکارعمومی، باید از قدرت رسانه‌ها استفاده کنند. مبنای وجودی احزاب انتقال افکارعمومی به بدنه حاکمیت است، در اینجا غیر رسانه‌ای بودن برخی احزاب نشان از درک نشدن علت وجودی احزاب در کشور از سوی آنها است و همانطور که گفته شد برخی از این احزاب غیر از سهم‌خواهی موضع مشخص دیگری را تاکنون نداشته‌اند. 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.