پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 2 بهمن 1400

کد خبر : 120776

 
ساخت‌وساز در بلوار جوان غیر قانونی‌ است
تاریخ خبر : 1400-09-03
نویسنده : غزل اسلامی
     
 
 
     
متن خبر :


 اهالی کوی آزادگان برای حل مسأله ساخت‌وساز و الحاق به شهر مسئولان را گردهم آوردند تا موضوع 40 ساله آنها را حل کنند.
این زمین‌ها همان زمین‌هایی هستند که 25 سال پیش احمد خرم، استاندار اسبق در دوران استانداری خود مردم را در آن منطقه جمع کرد و پشت تریبون گفت «اینجا تنفس‌گاه شهر همدان است و نباید مجوز ساخت‌وساز بگیرد.» کارشناسان و مسئولان مربوطه هم در مدت 25سال، هیچگاه زیر بار صدور مجوز ساخت و الحاق آن به شهر نرفته‌اند.
در آخرین طرح جامع هم مشاور طرح با الحاق آن به شهر همدان موافقت نکرده ‌است. شاهرخی استاندار پیشین هم که در جریان جزئیات طرح جامع بود و تخصص شهرسازی نیز داشت قاطعانه مخالف ساخت‌وساز در آن منطقه بود و مصرانه می‌گفت که اجازه ساخت‌وساز در آن منطقه را نخواهد داد. به رسانه‌ها هم اعلام کرد که «تا امروز با الحاق منطقه به شهر همدان موافقت نکرده‌ایم، اگر روزی در آن منطقه ساخت‌وساز شکل گرفت بدانید که غیرقانونی است. عده‌ای با واسطه قرار دادن برخی از سیاسیون می‌خواهند زمین‌های خود را به پول برسانند، اما ما در طرح جامع موافقت نکردیم به همین دلیل کار طرح را به دستگاه‌های نظارتی کشاندند.»
در گردهمی که توسط مالکان آن منطقه با مسئولان شکل گرفته بود مردم می‌گفتند «آقای شاهرخی گفته مجوز ساخت به این منطقه نمی‌دهم و هرگونه ساخت‌وسازی هم شکل بگیرد یک‌ شبه تخریب می‌کنیم». یکی دیگر هم می‌گفت: «در شورای شهر با آن موافقت شد، اما به دفتر فنی استانداری که رسید با آن مخالفت کردند که این خیانت به مالکان منطقه است.»
خانمی میانسال نیز خطاب به امام‌جمعه همدان گفت: «دارای 3 فرزند هستم و 4 میلیون تومان اجاره‌خانه می‌دهم اجازه بدهید زمینم را بسازم و خانواده‌ام را در منزل خودم جمع کنم.»
خانم دیگری هم ‌گفت: من ساکن تهران هستم، اما اینجا هم زمین دارم. چرا در این منطقه برخی از مالکان توانسته‌اند چند طبقه بسازند، اما ما نمی‌توانیم. اگر مسأله پول است هر چقدر بخواهند، می‌پردازیم فقط اجازه ساخت بدهند.
یکی از اهالی گفت: سال 1360 با مجوز یک طبقه کنار بلوار جوان ساخته‌ام، اما دیگر اجازه اضافه کردن به طبقات را به من نمی‌دهند درصورتی که همانند اهالی شهر باید اجازه افزایش طبقات داشته باشیم.
قیمت این زمین‌ها حدود 10سال پیش ارزان‌تر از قیمت ملک در وسط شهر بود چون به‌دلیل نداشتن مجوز برای ساخت خرید و فروش آن سخت بود، اما با ایجاد اخبارهایی برای الحاق به شهر قیمت در این منطقه سر به فلک کشیده و برخی مالکان که به دنبال سودجویی‌های یک‌شبه هستند می‌خواهند با الحاق آن به شهر مجدداً قیمت‌ها را به چند برابر برسانند.
حدود 40 سال است که بر سر ساخت‌وساز در این منطقه جدال است. اما در تمام این مدت کارشناسان بر این عقیده هستند که بلوار جوان دامنه کوه و متعلق به مردم است و باید دست‌نخورده باقی بماند. مسئولانی که در این مدت حق امضا نیز داشته‌اند زیربار تصویب ساخت‌وساز در آن نرفته‌اند.
محمود مسگریان، رئیس شورای شهر هم در همان گردهمی اعلام کرد که مشاور طرح جامع با الحاق این منطقه به شهر موافقت نکرده و در طرح جامع جزو محدوده شهر نیست.
این منطقه جزو روستای دیوین است، اما تعداد محدودی از مالکان آن بومی هستند، تعداد زیادی در چند دهه گذشته زمینی خریداری کرده و ساختمانی در آن ساخته‌اند. اما تعدادی از مالکان نیز با هدف سودجویی و در آستانه تصویب طرح جامع، زمین‌هایی خریداری کرده و با نفوذهایی که داشته‌اند از سال گذشته سعی کرده‌اند زمین‌های خود را وارد محدوده شهری کنند. وقتی به هدف خود نرسیدند در کار تصویب طرح جامع خلل ایجاد کردند و امروز این طرح پس از 8 ماه هنوز به تصویب نرسیده است.
مسکوت ماندن طرح و در نتیجه بلاتکلیفی در شهر، سبب ایجاد رانت‌ها، گرانی‌ها و سوءاستفاده‌هایی در بخش‌هایی از شهر شده که بیشترین متضرران روستاییان و مالکان زمین‌هایی هستند که در روستاهای چسبیده به شهر زمین‌های کشاورزی دارند.
دودستگی در شهر سبب شده سودجویان در فرصت به‌وجود آمده از برخی‌ها به عنوان گلاویز استفاده کنند. اما آنچه که مخصوصاً در تصمیم‌گیری برای این منطقه باید موردتوجه قرار بگیرد این است که منافع بومی‌های این منطقه که میراث آنهاست و مالکانی که چند دهه قبل و پیش از گران شدن این زمین‌ها را خریده‌اند باید حفظ شود و حق و حقوق آنها درنظر گرفته شود، اما افرادی که در زمان مطالعه شهر برای تهیه طرح جامع زمین‌های آن را با قیمت پایین خریداری کرده و با برهم زدن نقشه شهری و زیرپا گذاشتن قوانین در انتظار سودجویی هستند باید شناسایی و از این چرخه حذف شوند.
هرچند که براساس مشاهدات میدانی و برخی شنیده‌ها یک‌سری افراد با رانت‌هایی که داشته‌اند، در چند سال گذشته ساختمان‌های چندطبقه و لوکس ساخته‌اند، اما مالکانِ دیگر آن را بی‌عدالتی به‌حساب آورده و از مسئولان درخواست رسیدگی کردند.
حالا امام‌جمعه همدان به مردم قول داده: «برای اینکه حق و حقوقی از مالکان پایمال نشود به‌زودی جلساتی در استانداری برگزار می‌کنیم و نتیجه آن را اعلام می‌کنیم.» اما مسئولان باید برای چنین تصمیم مهمی همچنان نظر کارشناسان را اعمال کنند و علاوه بر اینکه تنفس‌گاه شهر را نمی‌فروشند، اما حق مالکان بومی منطقه را در نظر بگیرند.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.