پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

کد خبر : 82310

 
آغاز امامت مولي متقيان علي(ع)

جریان غدیرآن طور كه بايد احیا نشده است
تاریخ خبر : 1396-06-16
     
 
 
     
متن خبر :

آفتاب داغ نیمروز هجدهم ماه ذی الحجه بر سرزمین غدیر خم به شدت می تابید وگروه انبوهی که تاریخ تعداد آنها را از هفتاد هزار تا صد وبیست هزار ضبط کرده است در آن محل به فرمان پیامبر خدا فرود آمده بودند ودر انتظار حادثه تاریخی آن روز به سر می‌بردند، در حالی که از شدت گرما رداها را به دو نیم کرده، نیمی بر سر ونیم دیگر را زیر پا انداخته بودند.
در آن لحظات حساس، طنین اذان ظهر سراسر بیابان را فرا گرفت وندای تکبیر مؤذن بلند شد. مردم خود را برای ادای نماز ظهر آماده کردند وپیامبر نماز ظهر را با آن اجتماع پرشکوه، که سرزمین غدیر نظیر آن را هرگز به خاطر نداشت، بجا آورد وسپس به میان جمعيت آمد وبر منبر بلندی که از جهاز شتران ترتیب یافته بود قرار گرفت وبا صدای بلند فرمودند: هان ای مردم، نزدیک است که من دعوت حق را لبیک گویم و از میان شما بروم. ومن مسئولم و شما نیز مسئول هستید. در باره من چه فکر می‌کنید؟
یاران پیامبر گفتند: گواهی می دهیم که تو آیین خدا را تبلیغ کردی ونسبت به ما خیرخواهی ونصیحت کردی ودر این راه بسیار کوشیدی خداوند به تو پاداش نیک بدهد.
پیامبر اکرم (ص)، وقتی مجددا آرامش بر جمعیت حکمفرما شد، فرمود: من در میان شما دو چیز گرانبها به یادگار می‌گذارم: یکی کتاب خدا و دیگری عترت واهل بیت من است. خدایم به من خبر داده که دو یادگار من تا روز رستاخیز از هم جدا نمی شوند.
هان ای مردم،برکتاب خدا وعترت من پیشی نگیرید واز آن دو عقب نمانید تا نابود نشوید. در این موقع پیامبر(ص)  دست حضرت علی (ع) را گرفت و بالا برد، تا جایی که سفیدی زیر بغل او بر همه مردم نمایان شد وهمه حضرت علی (ع) را در کنار پیامبر (ص) دیدند.پیامبر فرمودند: هان ای مردم، سزاوارترین فرد بر مؤمنان از خود آنان کیست؟یاران پیامبر پاسخ دادند:خداوند و پیامبر او بهتر می‌دانند.
پیامبر داد: خداوند مولای من و من مولای مؤمنان هستم و بر آنها از خودشان اولی وسزاوارترم. هان ای مردم،«هر کس که من مولا و رهبر او هستم، علی هم مولا ورهبر اوست ».رسول اکرم (ص) این جمله آخر را سه بار تکرار کرد وسپس ادامه داد: پروردگارا، دوست بدار کسی را که علی را دوست بدارد ودشمن بدار کسی را که علی را دشمن بدارد.خدایا، یاران علی را یاری کن ودشمنان او را خوار وذلیل گردان. پروردگارا، علی را محور حق قرار ده.سپس افزود: لازم است حاضران به غایبان خبر دهند ودیگران را از این امر مطلع کنند.
هنوز اجتماع با شکوه به حال خود باقی بود که فرشته وحی فرود آمد وبه پیامبر گرامی (ص) بشارت داد که خداوند امروز دین خود را تکمیل کرد ونعمت خویش را بر مؤمنان بتمامه ارزانی داشت.
امروز نیز به مناسبت این واقعه بزرگ که عید مسلمانان جهان اسلام است بر آن شدیم که با توضیح شرح این موضوع به ابعاد مختلف آن از دیدگاه کارشناسان و برنامه های استانی برای گرامیداشت این مهم بپردازیم. متن زیر ماحصل این گزارش است:
 امام جمعه همدان: واقعه غدیر خم همانند عاشورا باید جهانی شود
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: واقعه بزرگ غدیر خم مانند حماسه عاشورا باید جهانی شود زیرا تمام سنت های دین اسلام با آن پویا و زنده خواهد شد.
آیت ا... غیاث الدین طه محمدی افزود: عاشورا زاییده غدیر خم است و باید برای جهانی شدن این عید بزرگ حرکت کرد.
وی با بیان اینکه واقعه غدیر خم به اندازه بزرگی و عظمتش مطرح نشده است افزود: اگر کاری که برای عاشورا انجام شده برای عید غدیر صورت می گرفت هم اکنون غدیر خم نیز در جهان بسیار مطرح و مشهور بود.
امام جمعه همدان ادامه داد: باید فرهنگ روزه داری در روز عید غدیر خم در بین مردم نهادینه شود چرا که ثواب روزه داری در این روز بزرگ بسیار ارزشمند است.
آیت ا... طه محمدی افزود: یکی از نعمت هایی که خدا به ما داده امامت و محبت به امام علی (ع) است که باید قدر این نعمت را بدانیم و همواره در راه مستقیم امامت و ولایت گام برداریم.
وی بیان کرد: غدیر خم نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشت و در این واقعه است که پیامبر اکرم (ص) مهمترین ماموریت دوران پیامبریِ خود که تعیین امامت امام علی (ع) است را به انجام رساند.
آیت ا...طه محمدی گفت: دشمن همواره به دنبال انحراف اسلام از مسیر اصلی خود است پس باید بصیرت و آگاهی خود را از مبانی اسلام بیشتر کنیم.
 ثواب و فضیلت شادی غدیر کمتر از ماه محرم نیست
یک کارشناس مذهبی گفت: ثواب و فضیلت شادی غدیر کمتر از ماه محرم نیست زیرا علاوه بر اثرگذاری در حفظ دین، در تبلیغ شیعه و تربیت جامعه نیز اثرگذار است، اما گاهی کوتاهی می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌ا... شعبانی در گفت‌وگو با فارس، در بحث اهمیت دادن و احیای جریان غدیر اظهار کرد: در قران کریم خداوند تمام بودن نعمت خود و اکمال دین را به ولایت مطرح کرده است.
شعبانی ادامه داد: اگر به جایگاه ولایت در شریعت اسلام توجه کنیم، متوجه خواهیم شد، اهمیت ولی خدا و امام چه جایگاهی در دین خدا دارد؛ بنابراین معرفت خدا، هدایت و مسئله عبادت و عبودیت همه گره خورده به ولایت است.
وی با بیان اینکه در کنار مسئله ولایت مرجعیت علمی مطرح است، افزود: این مسئله به گونه‌ای است که ما در مسائل و اخذ دین خدا باید به ولی خدا و ائمه معصومین(ع) مراجعه کنیم که اگر به این توجه شود، مسئله ولایت به خوبی روشن می‌شود. این کارشناس مذهبی اضافه کرد: پیامبر اکرم (ص) در جریان غدیر فرمودند هر کسی که حاضر است، جریان غدیر را به غایبان برساند و واجب کرد والدین نسل به نسل این را به فرزندان خود برسانند و جامعه اسلامی این مسأله را بیان کند.
وی با اشاره به اینکه تعابیر و احادیث زیادی در مورد غدیر وجود دارد، بیان کرد: ما هنوز پس از گذشت 40 سال از انقلاب آنچنان که باید، عید غدیر را احیا نکرده‌ایم، زیرا دهه محسنیه، دهه مسلمیه، دهه زینبیه، دهه صادقیه و ... می‌گیریم که خیلی هم پشتوانه مذهبی ندارد اما غدیر را با این همه توصیه‌ای که از سوی پیامبر عظیم‌الشأن برای احیای آن شده است، آنطور که باید تبیین نکرده‌ایم.
شعبانی خاطرنشان کرد: برای فرارسیدن ماه محرم روزشمار می‌گذاریم و همه توجهات دهه پایانی ذی‌الحجه به ماه محرم معطوف می‌شود که اگر ما در جامعه اسلامی عید غدیر را مثل محرم زنده نگه می‌داشتیم، ثواب آن کمتر از محرم نبود.
برنامه‌های عید غدیر در همدان
معاون اجتماعی، فرهنگی و گردشگری شهردار همدان گفت: همزمان با عیدغدیرخم، کاروان غدیریون شامل ۱۱۰ دستگاه خودرو تزئین شده مردمی در همدان به حرکت در می آید.
محمد قدیمی عنوان کرد: کاروان غدیریون با عنوان «ولایت تا ظهور» شامل ۱۱۰ دستگاه خودرو تزیین شده مردمی همزمان با روز عید غدیر در شهر حرکت نمادینی خواهند داشت.معاون اجتماعی، فرهنگی و گردشگری شهرداری همدان اظهار داشت: کاروان غدیریون با حضور مداحان و اقشار مختلف مردم تشکیل می شود و مولودی خوانی و جشن و سرور برنامه اصلی این کاروان است.
وی از برگزاری جشن های سراسری ولایت و امامت در بوستان های شهر همدان خبر داد و گفت: شهرداری همدان همانند سال های گذشته در ایام دهه ولایت جشن های مختلفی را در سطح شهر برگزار می کند.
وی افزود: جشن عید غدیر خم در غار علیصدر و باغ ایرانی به ترتیب در روزهای پنج شنبه، جمعه و شنبه پس از نماز مغرب و عشاء با حضور آحاد مختلف مردم برگزار می شود.
معاون اجتماعی، فرهنگی و گردشگری شهرداری همدان عنوان کرد: این جشن ها در قالب سخنرانی، مولودی خوانی و اجرای مسابقات متنوع به صورت سراسری اجرا می شود.
 110 جشن مردمی برای پاسداشت غدیر
برای نخستین‌بار در استان همدان به صورت همزمان ۱۱۰ جشن مردمی عید غدیرخم توسط ۱۱۰ هيأت مذهبی فعال برگزار می‌شود.دبیرستاد مردمی عید غدیر همدان اظهار داشت: در این پویش مردمی 110 هيأت مذهبی فعال در استان اقدام به برگزاری مراسم جشن کرده و در نهایت هيأت‌های مذهبی همدان صبح عید غدیر به صورت مشترک در یک اجتماع بزرگ دعای ندبه را قرائت می‌کنند.
 جلال تلطفی عنوان کرد: برای ترویج این امر مهم تبلیغات رسانه‌ای و محیطی هيأت‌ها نیز به صورت یکسان و با محتوایی مشترک انجام می‌شود.
 راهپیمایی 1200 نونهال قرآنی در روز عید
معاون اجرایی بنیاد غدیر ستاد اقامه نماز استان همدان از راهپیمایی 1200 نونهال قرآنی در همدان با هدف بیعت با ولایت در روز عید غدیر خبر داد.
عباس قربانی برگزاری جشن عید غدیر در مسجد 14معصوم، نورافشانی چند نقطه از شهر، برپایی مسابقات ورزشی با نام جام غدیر، راه‌اندازی کانال غدیریون همدان با پرداختن به مباحث مهم غدیر و حضور کارشناسان مذهبی در برنامه‌های صداوسیما با محوریت غدیر از دیگر برنامه‌های این ایام است .
قربانی با اشاره به اینکه اطعام‌دهی فقرا توسط دستگاه‌های مجری دخیل در بنیاد غدیر از دیگر اقدامات این مجموعه در روز عید غدیر است، یادآور شد: برگزاری جشن غدیر در روز‌های جمعه و شنبه در گنجنامه و باغ ایرانی، توزیع محصولات فرهنگی با موضوع غدیرشناسی در برخی ادارات و سازمان‌ها، عقد اخوت، دیدار با سادات، فضاسازی شهری و برگزاری اختتامیه طرح سراسری «اخ‌القرآن» در باغ موزه دفاع مقدس از دیگر برنامه‌های بنیاد در دهه ولایت است.
وی اشاره‌ای به پرده‌خوانی معراج پیامبر اکرم(ص) داشت و گفت: نمایش معراج پیامبر(ص) به عنوان یک پرده‌خوانی نمونه در سطح کشور مطرح است که از سال 92 با روایت بنده و تصویرسازی‌های زیبا و فضایی آرام در جهت تربیت امت و ترویج آموزه‌های اخلاقی است .
به گفته حجت الاسلام کاروند مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان همدان برای گرامیداشت این روز برنامه‌هایی نیز امامزاده عبدا... و بقاع شهرستانها برگزار خواهد شد.

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.