پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : پنجشنبه ، 10 آذر 1401

کد خبر : 126741

 
اهمیت بازخوانی ارزش های دفاع مقدس
تاریخ خبر : 1401-06-31
     
   
     
متن خبر :


 از امروز هفته دفاع مقدس شروع می شود و همزمان با سراسر کشور، برنامه های مختلفی ویژه این هفته در سطح استان تدارک دیده شده است.
دوران دفاع مقدس برهه ای حساس از تاریخ این مرز و بوم است که از ویژگی های مهمی چون ماندگاری و مانایی برخوردار است.
این دوران مشحون از مفاهیم و ارزش هایی است که با فرهنگ، عقاید و آرمان های ملت ایران گره خورده اند.
حماسه سازی ها و رشادت های ایرانیان در دوران دفاع مقدس که تحیر و تعجب جهانیان را به جهت مقاومت و پیروزی در عین محدودیت در برخورداری از تجهیزات و امکانات نظامی در پی داشت، ریشه در مفاهیم و گزاره هایی دارد که متعلق به فرهنگ جامعه هستند.
ایثار و فداکاری در عرصه دفاع از انقلاب اسلامی و میهن عزیزمان ایران همراه با روحیه بالای شهادت طلبی که منجر به خلق حماسه های ماندگار شد، موضوعی نیست که با تکیه بر معادلات نظامی یا سیاسی مرسوم بتوان آن را در سطح قابل قبولی تحلیل نمود.
اینجاست که باید مفاهیم و ارزش هایی را سراغ گرفت که با آرمان‌های مردم در انقلاب اسلامی مرتبط هستند.
این مفاهیم متعلق به هویت ایرانی- اسلامی هستند که دفاع مقدس ما نمادی از آن به شمار می رود و نمود آن همان صحنه های ماندگار و حماسه سازی های فرزندان این ملت در عرصه دفاع و صیانت از کشور، نظام و انقلاب بوده است.
از این نگاه دفاع مقدس از بزرگ ترین سرمایه های معنوی است که امروز در اختیار جامعه قرار دارد و با استفاده از آن می توان به قله های رفیع تعالی دست یافت.
معرفی و تبیین این سرمایه ارزشمند در ابعاد مختلف و انتقال فرهنگ و ارزش های دفاع مقدس به نسل های جدید از جمله رسالت های نهادها و دستگاه های فرهنگی و آموزشی است تا این نسل ها که آینده سازان جامعه هستند، با تکیه بر چنین سرمایه های ارزشمند در جهت رشد و تعالی ایران اسلامی گام بردارند.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.