1403-04-131403-04-23bool(false) پایگاه اطلاع رسانی روزنامه همدان پیام
 
تاریخ چاپ : شنبه ، 23 تير 1403

کد خبر : 132167

 
داوری شغل دوم هم حساب نمی‌شود

بهاره سیفی: دوست دارم در فوتبال مردان قضاوت کنم
تاریخ خبر : 1402-03-01
نویسنده : حامد صیفی
     
 
 
     
متن خبر :


 در چند سال اخیر نام پیام و بیژن حیدری، جامعه داوری فوتبال استان را به سلطه خود درآورده. برادرانی که با قضاوت در بازی‌های بزرگ استقلال و پرسپولیس چنان به شهرت رسیده‌اند که امروز کمتر ورزشکار همدانی در هر رشته‌ای می‌تواند ادعای این را داشته باشد که در عموم مردم مشهورتر از حیدری‌هاست.

اما در کنار برادران حیدری، یک داور بین‌المللی دیگر داریم که افتخارات بزرگی به دست آورده و در بازی‌های بزرگی برای بانوان سوت زده است. بهاره سیفی‌نهاوندی که اهالی فوتبال حتما از او شناخت دارند و احتمالا خیلی از مردم استان به‌خصوص نهاوندی‌ها با او آشنا هستند.


سیفی تاکنون در خیلی از بازی‌های برون‌مرزی قضاوت کرده و همین اخیرا با اعلام کنفدراسیون آسیا در مسابقات مرحله مقدماتی زیر 17 سال دختران آسیا در گروهF به میزبانی قرقیزستان به عنوان کمک‌داور حضور داشت.

با او به گفت‌وگو نشسته‌ایم و پیشنهاد می‌کنیم حرف‌های جالب داور بین‌المللی استان، این بانویِ موفق را از دست ندهید:

 خیلی‌ها دوست دارند بیشتر با یکی از سه داور بین‌المللی فوتبال استان آشنا شوند.   
بهاره سیفی‌نهاوندی، متولد سال 1364 در شهرستان نهاوند هستم. من ابتدا فعالیت ورزشی خود را با رشته رزمی شروع کردم و در تکواندو کمربند مشکی گرفتم. حتی وارد عرصه داوری در این ورزش هم شدم. بعدا و در دوران تحصیل در تست فوتسال شرکت کردم و مربیان تشخیص دادند که استعداد بهتری در فوتسال دارم. در دانشگاه و در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فوتسال بازی می‌کردم و بعد از آن وارد دنیای قضاوت شدم. فوتبال برای بانوان در ابتدا در قالب فوتسال بود اما بعد از آن که فوتبال بانوان راه‌اندازی شد و تیم پاس همدان نیز برای بانوان یک تیم تشکیل داد، در آن تیم مشغول فعالیت شدم.

 داوری در ایران حاشیه‌های زیادی دارد و شما قطع به یقین به این موضوع اشراف داشتید. اما چه شد که این حواشی و تبعات را به جان خریدید؟

سال 86 کلاس داوری برگزار شد و موفق شدم مدرک داوری بگیرم. خیلی به داوری علاقه داشتم. همان‌طور که گفتم حتی در تکواندو هم قضاوت کردم. بعدا که به فوتسال و فوتبال روی آوردم این علاقه بیشتر شد. البته پدر و مادرم در این راه خیلی از من حمایت کردند و نقش موثری در ورودم به دنیای قضاوت داشتند.

 این حواشی آزاردهنده همیشه در داوری ایران به‌خصوص فوتبال آقایان وجود داشته و دارد. نظر شما در این‌باره چیست؟

هر ساله قوانین داوری فوتبال تغییر می‌كند اما این تغییرات خوب جا نمی‌افتد. مردم ما هم با قوانین روز آشنا نیستند. داوری‌ها هر سال به‌روز می‌شود اما چون افراد اطلاع ندارند باعث اعتراض به داوری می‌شود.


 با این اعتراضات اذیت نمی‌شوید؟


طبیعتا این كار (داوری فوتبال) سختی‌هایی دارد و علاقمندان به این كار باید مشکلات را تحمل كنند. داور باید تلاش و پشتكار زیادی داشته باشد تا در این مسیر سخت به هدف نهایی رسیده و دلسرد نشود.

 وضعیت داوری بانوان در کشور از نظر کیفی چطور است؟

من همیشه گفته‌ام پیشرفت علمی و ورزشی باید همسو و هماهنگ با هم باشند و این دو می‌توانند مكمل هم باشند. در مبحث داوری بانوان كشور، پیشرفت چند پله‌ای داشته‌ایم. اوضاع داوری بانوان ایرانی در شرایط بسیار خوبی است و در آسیا حرف اول را می‌زنیم. از لحاظ علمی سطح تحصیلی بانوان ما بالاست و از نظر كیفیت، قضاوت‌های خیلی خوبی دارند.

 یک داور خوب از نگاه شما باید چه ویژگی مهمی داشته باشد؟

یک داور قاطع قبل از هر چیز باید قدرت جسارت و تصمیم‌گیری در کوتاه‌ترین زمان ممکن را داشته باشد. یعنی یک داور خوب در سخت‌ترین شرایط که از نگاه بیننده معلوم نیست چه اتفاقی در یک صحنه حساس رخ داده، باید سریع‌ترین و درست‌ترین تصمیم‌ را اتخاذ کند.
 
 شما از چه سالی وارد لیست بین‌المللی شدید؟

من از سال 2017 وارد لیست داوران بین‌المللی شدم و امروز تنها استان در کشور هستیم که سه داور بین المللی دارد. این یک برند و یک افتخار برای همدان است و امیدوارم این برند و موفقیت تا سالیان سال تداوم داشته باشد.

 برای خیلی‌ها حقوق داوران جای سوال است. شما از درآمد داوری راضی هستید؟

درآمد قضاوت چه برای آقایان و چه برای بانوان به‌خصوص برای ما بسیار ناچیز و در سطح پائین است. مطمئن باشید اگر فردی پا به عرصه قضاوت می‌گذارد و سختی‌های آن را به جان می‌خرد فقط به‌خاطر عشق و علاقه به دنیای داوری است. درآمدی که داوران دارند، با زحمت و مشقتی که به جان می‌خرند، به هیچ وجه نمی‌خواند. به همین دلیل به داوری اصلا نمی‌شود به عنوان یک شغل و یا حتی شغل دوم نگاه کرد! این حرف دل همه داوران چه آقا و چه خانم است.

 مهم‌ترین رویدادی که در آن قضاوت کردید کدام بوده است؟

بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا. اما سقف آرزوهای هر داوری قضاوت در جام‌جهانی است و من هم از این قاعده مستثنی نیستم. همچنین خیلی دوست دارم روزی برسد که بتوانم فوتبال مردان را قضاوت کنم. چیزی که در کنار قضاوت در جام‌جهانی آرزویش را دارم.

 چقدر به این موضوع امید دارید؟

خیلی زیاد. از کشور ما گلاره ناظمی توانست در جام‌جهانی فوتسال آقایان قضاوت کند و ما هم می‌توانیم با حفظ حجاب به عنوان یک نماد و سمبل فوتبال مردان را داوری کنیم.

 

 
 
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.